Téma:all

Kde vzít peníze na studium?

Život vysokoškoláka dnes není levnou záležitostí. Výdajů je opravdu dost – od dopravy, stravy a ubytování přes učební pomůcky, jako jsou skripta, ale i notebook, až po sport, zájmy a studentské veselice. To vše představuje zátěž pro rodinnou peněženku. Existuje však několik možností, jak si během studia finančně přilepšit a převzít tak alespoň část zodpovědnosti na sebe.

číst více

KROK PO KRŮČKU: Jak vyzrát na maturitní slohovou práci

Obsah maturity se může měnit, jak chce, ale zkouška z českého jazyka a literatury z ní, zdá se, jen tak nevypadne. Vždyť ovládat svoji mateřštinu je přeci základ. Kromě ústní zkoušky je její součástí také písemná práce neboli „slohovka“. Následující článek vám proto přináší několik rad, jak na ni co nejlépe vyzrát a jak se vyvarovat často velmi zbytečným chybám.

číst více

Rozhovor: Metoda cesty největšího odporu

Studium bývá občas plné zvratů, někdy méně a někdy více čekaných. Cestou k jeho úspěšnému zvládnutí a dosažení titulu máme možnost posbírat mnoho zkušeností. Je jen na nás, jak je později zúročíme. O využití načerpaných znalostí, změně oboru i o práci při studiu jsme si povídali s Bc. Pavlou Slámovou z Brna.

číst více

Evropský parlament mládeže jako můstek do reálné politiky

Uvažovali jste někdy o tom, že vstoupíte do politiky? Máte svůj názor na důležité společenské otázky a nemáte jej kde vyjádřit? Chcete vědět, jak to chodí na půdě Evropského parlamentu? Tak právě takové z vás by jistě mohl zaujmout projekt EPM, který pomáhá mladým studentům získat širší vhled do politického dění a vybavit je potřebnými zkušenostmi.

číst více

Krok po krůčku: Jak vystupovat u maturity

Možná jste už začali přemýšlet o tom, jak udělat u maturity co nejlepší dojem. Co zvolit za typ oděvu, jak vědomě ovlivnit porotu řečí těla a mimikou, jaké triky použít pro uspokojivější výsledek… Několik dobrých tipů vám přinášíme i my.

číst více

Rozhovor s psychologem: jak se dobře naučit na maturitu?

S odtrženými stránkami kalendáře roku 2009 se blíží jaro a s ním i stín jménem „maturita“ nabývá konkrétnějších obrysů. Probíhají písemné maturity, v hodinách se přestává probírat nová látka a zkoušení z maturitních otázek nabývá na intenzitě. Do dne D zbývají necelé tři měsíce. O tom, jak během zbývajících týdnů co nejvíce zefektivnit učení, jsme si povídali s psychologem Miroslavem Šipulou. Pozn. Článek byl 13. 2. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Anketa: Jak se vaši vrstevníci chystají na přijímačky?

Přijímací zkoušky se blíží a je tedy na čase si důkladně promyslet, jak se na ně budete připravovat. Jak na to jdou vaši kolegové jsme se zeptali v následující anketě. Pozn. Článek byl 14. 10. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Anketa: Jak se studenti připravují na maturitu?

„Už se vám to blíží,“ slýcháváte denně od našich učitelů v souvislosti s maturitou? Jak jsou na vaši soupeři – letošní maturanti – na začátku února? Připravují se už? To nám prozradili v následující anketě.

číst více

Pohled z druhé strany: Jaké to je vyučovat na VŠ?

Na vysokou školu se pravděpodobně připravujete či se s jejím prostředím seznamujete. Je vám jasné, jak často dobré výsledky závisí na vyučujících: mnozí si podle nich vybírají přednášky, vyměňují termíny zkoušek nebo na ně svádějí své neúspěchy. Nás zajímalo, jak celý ten „akademický kolotoč“ vnímá právě ten člověk, se kterým se můžete potkat na imatrikulaci i promoci. Rozhovor nám poskytla MUDr. Marie Nosková, přednášející na JČU v Českých Budějovicích.

číst více

Chci na vysokou. Ale jak si vybrat?

Žádné životní rozhodnutí většinou nepatří k těm nejlehčím. A platí to i při výběru té správné vysoké školy. „Kéž by existoval nějaký univerzální vzoreček, který by tohle dilema vyřešil za mě!“, říkají si teď asi mnozí z vás. Bohužel, takový vzoreček neznáme ani my, ale přinášíme vám aspoň několik rad, které by mohly vaše rozhodování trochu usnadnit. Pozn. Článek byl 4. 12. 2011 aktualizován (kav).

číst více