KROK PO KRŮČKU: Jak vyzrát na maturitní slohovou práci

17. 3. 2009 | Rady maturantům

Slohová práce má za cíl prokázat, jak jsou studenti schopni sestavit smysluplný a obsažný text bez výraznější přípravy a s využitím pouze těch norem a pravidel, které si vyžaduje jakákoli veřejná komunikace. Patří mezi ně logický slovosled, užívání adekvátní roviny jazyka (v tomto případě zpravidla spisovné), správný pravopis a samozřejmě dodržení zadaného tématu i zákonitostí zvoleného slohového postupu.

Samotné psaní slohové práce a v budoucnu jakéhokoli textu by mělo zahrnovat několik dílčích kroků.

Krok číslo jedna: uvolněte se Tato zdánlivě banální rada má pro dosažení co nejlepšího výkonu až překvapivý význam. Je známo, že nervozita a zbrklé uvažování zatemňují mozek a v konečném důsledku i výslednou známku. Před samotným psaním se proto rozdýchejte a uklidněte. Nezapomeňte se napít. Usmějte se třeba na své souputníky a popřejte jim štěstí. Podobné rozptýlení jistě pomůže i jim.

Krok číslo dvě: přečtěte si zadání Že by banální rada číslo dvě? Ano, ale ti, kdo se jí neřídí, často spláčou nad výdělkem. Pozorně si přečtěte nejen doporučený postup a navržené stylistické útvary, ale i samotná témata. Výběr tématu je vlastně prvním stěžejním rozhodnutím v psaní práce, neboť pak již obvykle nezbývá čas na jeho změnu. Nejlépe uděláte, když si u každého tématu alespoň v náznacích představíte, co byste k němu napsali, kdyby to bylo téma jediné. Jedině tak totiž poznáte, které vám sedí nejlépe.

Krok číslo tři: začněte psát Banální rada číslo tři, vždyť na samotný akt psaní přeci nelze zapomenout, říkáte si asi. Tato rada má ovšem pouze naznačit, že čas je nelítostný, a tak duševní a úvahovou fází šetřete a neztrácejte tak drahocenné minuty.

Krok číslo čtyři: osnova Osnova je nedílnou součástí každé práce. V praxi, a zvláště, když budete psát častěji, se vám osnova bude rodit v hlavě takřka automaticky, ale ve školním prostředí je ještě třeba ji vytvořit písemně. Pomůže vám rozvrhnout si obsahovou strukturu, jednotlivé části a hlavně délku práce. Zároveň poznáte, zda se vaše úvahy o daném tématu nerozbíhají do navzájem neslučitelných smě­rů.

Krok číslo pět: dvakrát měř… … a jednou piš naostro. Koncept práce si raději po sobě přečtěte alespoň třikrát. Nejprve si zkontrolujte:

  • zda jste „neodběhli“ od tématu – nedodržení tématu bývá tradiční chybou vedoucí ke snížení známky
  • zda jste dodrželi doporučený, ale častěji již pevně daný slohový postup – využijte všechny poznatky, které jste se naučili v hodinách slohu během roku, zkontrolujte si, zda vaše práce obsahuje jen ty jazykové prostředky, které daný slohový útvar vyžaduje (např. používání či naopak eliminace přímé řeči a řečnických otázek apod.), a je-li práce správně členěna (úvod, stať, závěr)
  • zda neopakujete slova
  • zda nepoužíváte příliš dlouhá souvětí a složitá slovní spojení
  • zda jste nezapomněli na odstavce a zda jsou jen tam, kde opravdu být mají
  • zda jste nepřesáhli povolený rozsah

Poté si text projděte ještě jednou, ale tentokrát už se zaměřte jen na pravopis. Závěrečné čtení by mělo patřit komplexní kontrole práce.

Krok číslo šest: hlavně čitelně Než začnete psát načisto, opět se trochu uklidněte. Jedním z důležitých parametrů hodnocení je totiž i čitelnost textu, a té se s třesoucí rukou dosahuje opravdu jen těžko. A byla by přeci škoda, kdyby se vaše pracně utříděné myšlenky ztratily ve změti neidentifikova­telných tvarů… Při samotném přepisování se dobře soustřeďte, abyste se vyvarovali zbytečnému škrtání. Nezapomeňte užívat odstavce, tedy i ty, které jste si v konceptu vyznačili dodatečně jen zarážkou. Dodržujte přesně takovou strukturu, jak je uvedena v zadání práce, a nezapomeňte při tom ani na správnou úpravu titulní strany. Při psaní si hlídejte, kolik času zbývá do odevzdání práce.

Krok číslo sedm: cílová rovinka Přestože svůj text budete po všech těch předchozích krocích znát skoro zpaměti, přeci jen si jej na závěr ještě přečtěte. Nikdo není dokonalý, a tak je možné, že jste mohli udělat chybu i během přepisu zcela bezchybného textu.

Krok číslo osm: odevzdejte … a pro ten den už na nic nemyslete..

Hodně štěstí!

Další články k tématu