Téma:all

ISC – paralelní život mezi zahraničními studenty

„Íescéčko je druhý život,“ říká Linda Hanousková, prezidentka studentského klubu, který se věnuje studentům z ciziny.

číst více

Český majáles – bitva králů za doprovodu hudby a jarmarku

Majáles – tradiční studentská veselice pořádaná na přivítanou měsíci květnu má pod patronací studentské organizace StudentZone už od roku 2004 podobu hudebních radovánek a nejen jich. Program ročníku 2009 právě dostává pevné obrysy.

číst více

Pohled na maturitu očima učitele

„Ze svojí maturity jsem sama měla velký strach,“ říká učitelka Helena Hložánková (48), „ale jak jsem si vytáhla první otázku, úplně to ze mě spadlo.“ Tento rok to bude dvacet devět let, co maturovala. Nyní pravidelně zasedá k opačné straně stolu a zkouší své žáky z českého jazyka a literatury a německého jazyka. Pozn. Článek byl 9. 4. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Učíte se na přijímačky? Inspirujte se na webu

Je duben, maturita za branami, a jako by to už samo o sobě nestačilo, už už se za ní posměvačně šklebí přijímačky na vysokou. Ty na většině škol probíhají od května do července. Příprava na úspěšné zvládnutí toho všeho je sice náročná, ale určitě ne nemožná. Přispět k ní dnes může také internet, který navíc značně šetří čas. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

číst více

OSP versus TSP: stručný přehled

OSP a TSP – to jsou zkratky, které vedou k vysokoškolskému studiu. Tyto dva způsoby přijímacích zkoušek, ač zní velice podobně a oba testují studijní předpoklady, se nemálo liší. Pojďme si v tom udělat jasno.

číst více

Psycholog radí, jak zvládnout svatý týden

Jak se učit? Kde se učit? Proč se učit? Miroslav Šipula, lektor psychologie Fakulty sociálních studií, maturantům doporučuje, jak co nejlépe využít svatý týden.

číst více

Studium dvou jazyků? Jde to, ale najděte si čas

Pokud jste se až doposud domnívali, že k tomu, abyste se mohli byť i jen hlásit na dvouoborové studium jazyků, musíte oběma jazyky vládnout skoro jako rodilí mluvčí, pak jste na omylu. Jak ale dokládá Šárka (22), která v současné době studuje 2. ročník Filolgie, obor Nizozemština – Italština na FF UK, jisté znalosti člověk mít musí. A také čas. Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Gumový čas a školní chrámy aneb jak se studuje v Indonésii?

Kdo chce, ten může. Student brněnské religionistiky Jan Polívka (23) strávil půl roku na druhé straně zeměkoule. Jak vypadá studium náboženských tanců na Bali?

číst více

Jaké jsou možnosti sportu na vysoké škole?

Na střední škole je většinou rozvrh jasný: téměř všechno je povinné. O útrapách tělesné výchovy se některým po maturitě možná bude ještě zdát, jiní však uvažují, jak se uvolnit při náročném studiu pohybem, popř. využít svůj talent a nadšení pro sport i na vysoké škole. Jaké možnosti se nabízejí? Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Jak si usnadnit učení?

V posledních měsících před maturitou leckterý student zjistí, že lidská paměť není nafukovací a občas ráda vzdoruje. Podobně je na tom řada vysokoškoláků ve zkouškovém období. Učení se pak opravdu podobá mučení. Co si počít a kde hledat pomoc? Přinášíme vám sedmero tipů. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

číst více