Anketa: Jak se vaši vrstevníci chystají na přijímačky?
Jak se připravujete na přijímací zkoušky na vysokou školu?
Lucie, 18 let, studentka Střední průmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary, maturita ji čeká letos, její vysněnou školou je Vysoké učení technické v Brně, konkrétně Fakulta výtvarných umění, obor malířství.
„Už v průběhu studia na střední škole jsme byli několikrát zapojováni do scio testů, kde jsme si mohli ověřit znalosti z češtiny, matematiky a všeobecného přehledu. Jelikož se hlásím na umělecky zaměřenou vysokou školu, nejedná se jen o přípravu na přijímací řízení, ale musím vykonat i talentové zkoušky a s nimi spojený přijímací pohovor, kde musím prezentovat portfolio neboli ukázky svých prací a dosavadní odborné dovednosti. U uměleckých škol je na prvním místě talent, všeobecný rozhled je až na druhém místě, uvědomuji si, že konkurence je obrovská. Nyní se zaměřuji především na brzskou talentovou zkoušku a tvorbu prací, které musím doložit. Pokud projdu talentovkama, bude to třičtvrtě úspěchu.“
Jana, 28 let, absolventka Obchodní akademie v Plzni, maturovala v roce 2001 a nyní pracuje jako úřednice.
„Chci si podat přihlášku na Západočeskou univerzitu v Plzni konkrétně Filozofickou fakultu obor Humanistika. Protože jsem již zaměstnaná mám zájem o kombinovanou formu studia. Od mojí maturity uběhlo již osm let, tak bych ráda začala s přípravou na přijímačky co nejdříve. Jak jsem si zjistila, přijímačky se dělají formou testu, který zahrnuje otázky z dějin, filozofie, všeobecného kulturního přehledu a z českého jazyka. Ke studiu jsem si koupila dvě brožury pro přípravu na přijímačky na filozofické fakulty a příručku typu český jazyk v kostce. Také uvažuji o tom, že se přihlásím na test nanečisto, který fakulta nabízí, a který se koná několik týdnů před přijímacím řízením.“
Petra, 18 let, studentka Gymnázia v Sokolově, také bude v letošním školním roce maturovat a chce si podat přihlášku na Univerzitu Karlovu, Lékařskou fakultu v Plzni a na Západočeskou univerzitu, Fakultu pedagogickou, obor Přírodní vědy (chemie – biologie).
„Hrozně ráda bych se dostala na Lékařskou fakultu v Plzni, pokud by to nevyšlo, jako náhradní možnost jsem zvolila Fakultu pedagogickou na ZČU, obor učitelství chemie a biologie. Na obě školy je nutná znalost mých oblíbených předmětů chemie a biologie. S touto možností už počítám od prvního ročníku gymnázia, a proto jsem si i nepovinné předměty volila podle svého zájmu. Čeká mě příprava na maturitu a s tím spojím i učení na přijímačky.“
Kateřina, 18 let, studentka Gymnázia Františka Křižíka Plzeň, letos ji čeká maturita, chce podat přihlášku na Vysokou školu veterinární Brno.
„Pro přípravu na přijímačky na Vysokou školu veterinární Brno jsem si koupila brožury s testy na přijímací řízení na VŠ z chemie a biologie. Učím se průběžně a veterina je moje vysněná škola, tak doufám, že to zvládnu.“
Edita, 19 let, studuje Obchodní akademii v Plzni, v červnu ji čeká maturita, bude podávat přihlášku na Západočeskou univerzitu, Ekonomickou fakultu
„Studuji Obchodní akademii a chtěla bych ve stejném oboru pokračovat i na vysoké škole, také zatím chci zůstat doma v Plzni, tak podám přihlášku na Ekonomickou fakultu na ZČU. Přijímačky se dělají z matematiky a cizího jazyka. Zvolila jsem si angličtinu a z té strach nemám, ale matika je u mne horší. Chodím na přípravný kurz na přijímačky z matematiky a snažím se i doma zvládnout látku pro gymnázia, přeci jen gymnazisté mají oproti lidem z odborné školy výhodu.“
Josef, 18 let, studuje Střední průmyslovou školu dopravní v Plzni, podává přihlášku na Západočeskou univerzitu, Strojní fakultu
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
„Rád bych studoval technický obor, protože je stále pro absolventy dost uplatnění v praxi. Dám přihlášku na strojní fakultu ZČU, přijímačky se tam nedělají, studenti jsou jen nějak bodově hodnoceni.“