Téma:all

Do školy po letech: Připravte se na mnohé novinky

Zvykli jsme si, že každý další rok přináší i nové výdobytky v oblasti technologie a rychlosti přenosu a získávání informací. Vzdělávací sektor na tyto novinky rovněž reaguje a s vděčností je integruje do svého systému. Generace, které nejsou zvyklé na osobní počítač s připojením na internet, tak může na vysoké škole čekat nejedno překvapení.

číst více

Jak vybrat tu správnou (vysokou)?

Je jen málo životních dilemat, která by ve své obtížnosti předčila rozhodování o vlastní budoucnosti. Jakoby nestačilo, že maturanti mají už v těchto dnech plnou hlavu záludných maturitních otázek, které je pronásledují už teď při písemných i ústních testech ve škole (a někoho možná i v noci). Do toho všeho se teď musí rozhodnout, kam se budou ubírat, až dokončí střední školu. Pozn. Článek byl 15. 1. 2014 aktualizován (lč).

číst více

Studentkou v pětatřiceti: Jsou to nervy

Po maturitě na vysokou školu. To je logická cesta většiny studentů. Někteří se však po cestě za vysokoškolským vzděláním poněkud zdrží. Některé nevezmou, a tak musí zkoušet své štěstí zase za rok. Někteří se snaží využít mládí a než opět zasednou do poslucháren, sbírají rok či dva zkušenosti v zahraničí. Jak to ale vypadá, když tato prodleva trvá patnáct let? O studiu s třemi dětmi, prací a třicítkou na krku jsme si popovídali se sociální pracovnicí Terezií Fojtíkovou.

číst více

Mnemotechnické pomůcky: berličky pro paměť

„Oh Be A Fine Girl, Kiss Me,“ šeptal při písemce nenápadně student své spolusedící v lavici. Ale dívenka nešpulila rty k polibku, místo toho začala kreslit perem po papíře písmenka O, B, A, F, G, K a M. Dobře věděla, že jí spolužák napovídá spektrální třídy hvězd podle jejich teploty. Pozn. Článek byl 12. 3. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Podle čeho vybírat přípravný kurz na VŠ?

Připravujete se na přijímací zkoušky? Pak nejspíš uvažujete, jak uspět mezi množstvím dalších uchazečů, které znalosti si bezpečně osvojit a co se naučit, jak když bičem mrská. Nestačí-li vám samostudium ukázkových otázek, můžete zkusit některý z přípravných kurzů. Pozn. Článek byl 14. 10. 2011 aktualizován (kav).

číst více

V Praze mi chybí snad jen studentské městečko, říká studentka ze Slovenska

O studentce Janě Dorčákové, která pochází ze Slovenska, se rozhodně nedá říct, že by trpěla nedostatkem samostatnosti. Už na střední odešla od rodičů a bydlela na internátě. Postupné stěhování za studiem ji nakonec dovedlo přes Bratislavu až na Karlovu univerzitu do Prahy. Jak srovnává slovenské školství s tím českým, co jí v Praze chybí a jak se vyrovnala s pro ni úplně novým prostředím? Pozn. Článek byl aktualizován 28. 2. 2010 (kav).

číst více

Pět otázek pro… Jana Pirka

Přednosta Kardiocentra Institutu Klinické a experimentální medicíny (IKEM), kardiochirurg s téměř 7000 operacemi, držitel Ceny vydavatelství Economia za nejlepšího českého manažera ve zdravotnictví, atlet – běžec. To vše je jedenašedesátiletý prof. MUDr. Jan PIRK, DrSc. Medicínu považuje za krásné zaměstnání. A jak vzpomíná na její studium?

číst více

Vzpomínky na Koreu: korejské jídlo mi nepřestalo chybět ani půl roku po návratu

Knížky, cizí kultury, rozvojový svět, filmy a hlavně „cestování, cestování, cestování“, říká studentka Katka Turčinová v odpověď na otázku, co ji baví. Ale i když jsou takové zájmy velmi dobrým základem pro to, aby se mohla vypravit – jak také nakonec udělala – na stáž do Koreje, zdaleka to není vše, co by jí k takové cestě mohlo stačit…

číst více

ANKETA: Novoroční předsevzetí spojené se studiem?

Novoroční předsevzetí jsou tradičně předmětem bojkotů, vtípků, radostí i zklamání mnohých lidí. Nový roční kalendář se zdá být ideální příležitostí zbavit se některých zlozvyků nebo se konečně rozhoupat k plnění svých plánů. Jak jsou na tom studenti různých ročníků a různých škol? Myslí při vstupu do nového roku také na své studium?

číst více

Fenomén vysokých škol: studentské časopisy

Každý je rád informován o dění kolem sebe. Vyhledáváme informace, které potřebujeme ke každodennímu fungování, zajímáme se o akce, které by nás bavily, čas od času sháníme něco ke koupi, potřebujeme sdělit něco ostatním, podílet se na zlepšení svého dočasného životního prostředí… To jsou důvody, ze kterých vznikají na všech vysokých školách zpravodaje a časopisy, studentská svépomoc.

číst více