Téma:all

Kombinované studium – oč v něm běží?

Možná jste někdy uvažovali o rozšíření si svých obzorů dalším studiem na akademické půdě. Je-li pro Vás hlavní překážkou nedostatek času na pravidelnou výuku v pracovních dnech (ať již kvuli současnému studiu nebo zaměstnání), řešením může být kombinovaná forma studia. Co to obnáší? Zeptali jsme se studijní referentky pro kombinované studium Filozofické fakulty MU Ivany Kroupové a studijní referentky pro kombinované studium Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Renaty Vejrostové.

číst více

Pět otázek pro… Radima Jančuru

„Výška mě naučila rozlišovat věci na důležité a nedůležité,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency a Podnikatel roku 2005. Jaký vliv měla na jeho úspěchy škola a co by dnešním vysokoškolákům poradil?

číst více

Freemover aneb jak studovat kdekoliv

Slovo „Erasmus“ už přestává být veřejnosti neznámým pojmem. Jednak díky filmům Erasmus a spol. a Erasmus 2, které tento studijní program zpopularizovaly, zčásti také díky cizincům různých přízvuků a barev pleti, kteří se během let stali přirozenou součástí univerzitních měst. Ne každý však vycestuje za vzděláním přes Erasmus. Existují i další stipendijní programy. Zdaleka nejvíce možností poskytuje program Freemover.

číst více

Studium po šestadvacítce už není zadarmo

Také máte ve svém okolí nějakého „věčného studenta“? Takoví lidé studují buď prostě proto, že je studium baví a rádi si rozšiřují obzory, nebo se jim naopak nedaří najít takovou školu, která by dokázala naplnit jejich očekávání. Studium si však lze prodloužit i jeho přerušením, výjezdem do zahraničí nebo nástupem do doktorského cyklu. Ale ať je to jak je to, je nutné počítat s tím, že se 26. svíčkou na dortu se cesta k titulu začíná trochu prodražovat…

číst více

Studujte v zahraniční a mějte na to – díky mezinárodním dohodám

Chtěli byste vyjet za studiem za hranice, ale chybí vám finance? Dostat je můžete od zahraničních organizací – smluvních partnerů České republiky. Pojďme si povědět, co je k tomu potřeba a jaké možnosti se vám nabízí.

číst více

Pět otázek pro… Ivana Pinkavu

Ivan Pinkava (nar. 1961) patří dnes k nevýraznějším postavám české fotografické scény. Jeho záliba ve fotografii ho v 80. letech přivedla až na pražskou FAMU, kde úspěšně absolvoval obor Umělecká fotografie. O svých studijních létech říká: „Byla to skvělá zkušenost ve velmi neskvělé době“.

číst více

Jak zvýšit své šance na přijetí? Olympiády a SOČ!

Někteří středoškoláci preferují přístup „co nejméně práce a nejvíce zábavy“ a jakákoliv aktivita navíc jim připadá jako zbytečný výdej energie. My bychom vás naopak rádi přesvědčili, že investovat čas a sílu do účasti na olympiádách a střední odborné činnosti se nejen vyplatí, ale může vás i bavit… Pozn. Článek byl 14. 10. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Slovenští studenti v ČR: jak se u nás neztratit?

Díky rostoucí nabídce nejrůznějších studijních programů v zahraničí, ale i díky otevřenějším možnostem pohybu osob v rámci EU, se v posledních letech výrazně proměňuje i národnostní skladba studentů na našich školách. Velké procento z nich tvoří Slováci, jimž – a hlavně náležitostem spojeným s jejich studiem u nás – je věnován i následující článek.

číst více

Pět otázek pro… Michala Viewegha

Cílem naší nové rubriky „Pět otázek pro…“ je ukázat, že absolvování vysoké školy nemusí, ale může hrát významnou roli v budoucí profesní kariéře. Doufáme, že mezi našimi respondenty najdete své oblíbence a že rozhovory vám budou zároveň příjemným zpestřením i inspirací. Začínáme mini-rozhovorem se spisovatelem Michalem Vieweghem.

číst více

Co po maturitě? Zpátky na střední!

Dnes si dává přihlášku na vysokou školu stále větší procento maturantů. Najdou se však i takoví, kteří si v maturitním ročníku dají přihlášku zpět na střední školu. Co je k tomu vede? (pozn.: článek byl 23. 2. 2014 aktualizován (lč))

číst více