Studium v zahraničí

Letní školy – co od nich očekávat?

Letní školy – co si pod tímto termínem představit? Nejsou příliš drahé? Nebo náročné? Jsou přístupné i studentům, kteří nestudují daný obor? Tento článek by vám měl odpovědět na základní otázky, které se letních škol týkají. Tak neseďte doma a začněte balit kufry!

číst více

„Ztratil jsem veškerý strach z konverzace,“ říká absolvent letního jazykového kurzu

Chybí vám jazykové znalosti? Cítíte se nesví, máte-li promluvit s cizincem v jeho mateřštině? Nebo se prostě jen potřebujete procvičit? Zkuste to jako Jan Hvíždala, student brněnského VUT, který se v třetím ročníku gymnázia vypravil brousit jazykové dovednosti do anglického Brightonu.

číst více

Slovenští studenti v Brně: 5 největších pomluv

Víte, jaké je největší slovenské studentské město? Přece Brno. Podobné vtipy jsou v moravské metropoli nepřeslechnutelné a nutno dodat, že ne zcela neoprávněně: rok od roku přibývá studentů, kteří si pro diplom přijeli k nám. Nebudeme se zabývat statistikami, zaměříme se spíše na otázku, jak tento jev vnímají sami studenti, ať už jejich mateřský jazyk jakýkoli, a jaká největší klišé o tomto fenoménu kolují.

číst více

Fulbrightovo stipendium – cesta k vědě poamericku

Studenti mají již v prvních ročnících vysoké školy štědrou nabídku stipendijních programů pro studium v zahraničí. Po získání titulu se jim však otevírají také další dveře do ciziny. Jednou z cest, jak se dostat ke studiu nebo vědecké práci v USA, je Fulbrightův stipendijní program.

číst více

Studium v zahraničí nejen přes Erasmus

Studium v cizině je zejména v posledních letech velmi oblíbeným prostředkem k tomu, jak ze studentského života vydobýt co nejvíce z toho, co tato životní etapa nabízí. Málokdo však ví, že nabídek a možností, jak se dostat na studium do zahraničí, je mnohem víc, než jen ty, jež vám nabízí škola, kterou právě studujete.

číst více

Lze pracovat při studiu v zahraničí?

Uvažujete vyjet za studii do zahraničí, ale bojíte se, že možná nevyjdete s penězi? Chcete si ke stipendiu přivydělat? Dá se to vůbec stíhat a může cizinec-student najít dobrou práci? Zeptali jsme se na zkušenosti a tipy.

číst více

Výzkum vztahů mezi Čechy a Slováky: jak si rozumíme?

Už od poloviny 90. let minulého století organizuje Katedra českého jazyka a literatury Univerzity Palackého (KCJL UP) sociolingvistický projekt s názvem „Současné česko-slovenské a slovensko-české kontakty“. Jeho prostřednictvím se snaží průběžně sledovat, jak se mění jazyková situace mezi oběma zeměmi po rozdělení tehdejší ČSFR, které přispělo k samostatnějšímu vývoji češtiny a slovenštiny.

číst více

Jaké to je, být jako Slovenka na Erasmu v Česku?

Simona Mišunová (20) se ze Slovenska do České republiky za vzděláním vypravila ne zrovna tradičním způsobem. Na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně zamířila studovat Žurnalistiku v rámci programu pro mobilitu ve vysokoškolském vzdělávání Erasmus. Její domovskou univerzitou je Katolická univerzita v Ružomberku. Jaké jsou její zkušenosti a postřehy po jednosemestrálním pobytu?

číst více

V létě univerzity nespí. Pořádají letní školy

Letní prázdniny jsou sice ještě poměrně daleko, ale plány na využití slunečného volného času můžete spřádat už dnes. Jestli se i v letních měsících hodláte obohacovat novými poznatky, nejlépe někde v cizině, s možností pocvičit si také své jazykové dovednosti, zpozorněte. Letní školy zahraničních univerzit právě tuto možnost nabízejí.

číst více

Studium v Bratislavě: „Je to kompromis mezi domovem a cizinou“

V dalším pokračování našeho česko-slovenského speciálu vám přinášíme rozhovor se studentem religionistiky, Miroslavem Vrzalem (28), který si vyzkoušel půlroční pobyt v Bratislavě. V čem se studium na Slovensku liší od toho, které známe, a má vůbec význam se do něj pouštět?

číst více