Studium v zahraničí
Stáž v Peru: „Na takový kulturní šok se připravit nejde!“
Kam jinam než do Latinské Ameriky by mělo studium na Institutu tropů a subtropů své studenty zavést? Martin Ocelák (24) využil příležitosti a podklady pro svou magisterskou práci hledá až v Peru. Na největší zážitky a podrobnosti cesty jsme se ho zeptali za vás.
číst víceKde získat certifikát z italštiny?
„Ma il mio mistero e chiuso in me, il nome mio nessun sapra!“ zpívá legendární italský pěvec Luciano Pavarotti v písni Nessun Dorma. Slova jsou v jazyce, se kterým se většina z nás příliš nesetkává – nevídáme jej v televizi nebo filmech, neslýcháme v rádiích. Přesto se najdou takoví, kteří jeho kouzlu propadnou. Jakou mají možnost své koketování s tímto románským jazykem doložit?
číst víceDobrovolnictví aneb Jak prospět sobě i jiným
Přemýšleli jste někdy o tom, že byste využili své síly ve prospěch potřebných? Chtěli byste nasbírat cenné zkušenosti za našimi hranicemi a nevadilo by vám při tom, že za to nebudete dostávat závratné sumy peněz? Potom by se vám mohlo hodit několik užitečných informací o tom, jak se stát dobrovolníkem a co od toho čekat.
číst vícePavel Šíma: Rok v Bejrútu (část druhá)
„Všichni Arabové se nás – zahraničních studentů – ptali, co tady děláme, když oni se odtud snaží vypadnout,“ vypráví o svých zkušenostech se studiem v arabském světě Pavel Šíma.
číst vícePavel Šíma: Rok v Bejrútu (část první)
„Spadl jsem do toho rovnýma nohama. Ocitl jsem se uprostřed noci v taxíku v Bejrútu a za pár chvil jsem seděl na pokoji s Íráncem a povídal si s ním do rána,“ vzpomíná na začátek svého ročního pobytu na libanonské American university of Beirut Pavel Šíma (23), student žurnalistiky a politologie na Masarykově univerzitě. „Přitom jsem do posledního okamžiku netušil, zda pojedu. O tom, že si ze zájemců vybrali právě mě, jsem se dozvěděl jen čtrnáct dní před odjezdem.“
číst víceAktuální trendy v pomaturitním studiu jazyků
Učit se cizím jazykům nikdy nevyšlo z módy – a už vůbec ne z účelnosti. Moc dobře si to uvědomují i jazykové školy či jiné vzdělávací společnosti, které poskytují možnost pomaturitního studia jazyka. I když mezi nabízenými jazyky stále převládá angličtina, začíná se jejich platforma přeci jen líbivě rozrůstat. Opomenuta už není ani japonština.
číst víceJak vybrat pojištění na cesty a studium v zahraničí?
Chystáte se na studijní pobyt, stáž či jen poznávat kultury jiných zemí? Jedny z nesnází, které vás mohou potkat, jsou zranění či onemocnění, u nichž se nevyhnete lékařské péči. Nespornou oporou vám je (a hlavně vaší peněžence) v té chvíli zdravotní pojištění. Kde si ho zřídit a jaké vybrat?
číst víceStudentka MU: Rok na jazykovce rozhodně nebyl ztracený
Marta Uhlířová (22) se po maturitě díky neúspěchu u přijímacích zkoušek rozhodla přihlásit na jazykovou školu. Přiznává, že ji tehdy nepřijetí na vysokou mrzelo. Dnes je však spokojenou studentkou brněnské sociologie, která hrdě prohlašuje, že roku na jazykové škole rozhodně nelituje. Co všechno jí dal? Pozn. Článek byl 11. 3. 2012 aktualizován (kav).
číst víceLetní brigáda v zahraničí?
Každý z nás zná někoho, kdo letos sklízel sklenice v Americe nebo meruňky ve Španělsku. Stereotyp totiž nevládne jen českému hypermarketu. Jestli máte pocit, že hledáte tak trochu jinou brigádu, připravili jsme pro vás inspiraci na léto.
číst víceWorkcampy – dobrovolnická práce i zábava
Máte v létě dva týdny volné a nevíte, co s nimi? Chtěli byste se podívat do zahraničí, ale neláká vás vidina dovolené proležené na pláži plné řvoucích turistů? Chcete se setkat s lidmi z různých koutů světa a zároveň udělat něco prospěšného? Jestli ano, zvažte účast na workcampu.
číst více