Studium v zahraničí
Chystám se na stáž aneb Chvíli před odjezdem…
Již několikrát jsme vám na našich stránkách přinesli rozhovory s lidmi, kteří již absolvovali nějakou zahraniční stáž, a nebo jsme je vyzpovídali dokonce ještě přímo v místě dění. Jaké to ale je těsně před tím, než nastane onen den D a vy se vydáte do neznámých vod zahraničních škol a krajin? Na to jsme se zeptali Báry Kabátové z FSV UK, kterou jsme zastihli krátce před odjezdem do Dánska.
číst více„České studenty jsem zatím v Bratislavě nepotkal“
Přítomnost slovenských studentů na českých univerzitách se stává faktem, nad kterým se nikdo nepozastavuje. Studuje jich tady téměř dvacet tisíc. S Čechy je to však jinak. Na Slovensku jich studuje jen něco přes tři sta. Jedním z nich je také dvacetiletý student VŠMU Fabián Fronček. Proč se rozhodl studovat v Bratislavě?
číst víceV Praze mi chybí snad jen studentské městečko, říká studentka ze Slovenska
O studentce Janě Dorčákové, která pochází ze Slovenska, se rozhodně nedá říct, že by trpěla nedostatkem samostatnosti. Už na střední odešla od rodičů a bydlela na internátě. Postupné stěhování za studiem ji nakonec dovedlo přes Bratislavu až na Karlovu univerzitu do Prahy. Jak srovnává slovenské školství s tím českým, co jí v Praze chybí a jak se vyrovnala s pro ni úplně novým prostředím? Pozn. Článek byl aktualizován 28. 2. 2010 (kav).
číst víceVzpomínky na Koreu: korejské jídlo mi nepřestalo chybět ani půl roku po návratu
Knížky, cizí kultury, rozvojový svět, filmy a hlavně „cestování, cestování, cestování“, říká studentka Katka Turčinová v odpověď na otázku, co ji baví. Ale i když jsou takové zájmy velmi dobrým základem pro to, aby se mohla vypravit – jak také nakonec udělala – na stáž do Koreje, zdaleka to není vše, co by jí k takové cestě mohlo stačit…
číst víceFreemover aneb jak studovat kdekoliv
Slovo „Erasmus“ už přestává být veřejnosti neznámým pojmem. Jednak díky filmům Erasmus a spol. a Erasmus 2, které tento studijní program zpopularizovaly, zčásti také díky cizincům různých přízvuků a barev pleti, kteří se během let stali přirozenou součástí univerzitních měst. Ne každý však vycestuje za vzděláním přes Erasmus. Existují i další stipendijní programy. Zdaleka nejvíce možností poskytuje program Freemover.
číst víceStudujte v zahraniční a mějte na to – díky mezinárodním dohodám
Chtěli byste vyjet za studiem za hranice, ale chybí vám finance? Dostat je můžete od zahraničních organizací – smluvních partnerů České republiky. Pojďme si povědět, co je k tomu potřeba a jaké možnosti se vám nabízí.
číst víceRozhovor se studentem ze Slovenska: „Dnes by som možno volil inak“
Co táhne slovenské studenty do České republiky? A jak se jim tu vůbec studuje? Na několik otázek k tomuto tématu nám odpověděl Tomáš (22) z Popradu, který zvolil pro vysoškolské roky ČVUT v Praze.
číst víceSlovenští studenti v ČR: jak se u nás neztratit?
Díky rostoucí nabídce nejrůznějších studijních programů v zahraničí, ale i díky otevřenějším možnostem pohybu osob v rámci EU, se v posledních letech výrazně proměňuje i národnostní skladba studentů na našich školách. Velké procento z nich tvoří Slováci, jimž – a hlavně náležitostem spojeným s jejich studiem u nás – je věnován i následující článek.
číst víceSlovenští studenti v ČR: aktuální trendy
Je pravda, že Česká republika sa môže oprávnene pýšiť vysokými školami, ktoré sú každoročne lákadlom stoviek študentov zo zahraničia. Výnimkou nie sú ani Slováci…
číst víceCEEPUS – pohodlně vycestovat za studii!
Nejoblíbenějším programem studentů chtivých zahraničních zkušeností je bezpochyby proslulý Erasmus, i ten má ale své meze: není například možné jej absolvovat vícekrát za studium a granty nejsou nijak závratně vysoké. Jednou z alternativ může být v takovém případě program CEEPUS…
číst více