Přijímací řízení

OSP, TSP, NSZ – v čem se liší a jak se na ně dobře připravit?

Stále více vysokých škol přijímá studenty na základě výsledku v „testu studijních předpokladů“. Existuje ale více typů takových testů a každý z nich umí být pořádným strašákem v hlavě maturanta. Dobrou zprávou je, že je téměř vždy možné takové testy natrénovat a svoje výsledky tak zlepšit. Společností nabízejících příslušné přípravné kurzy je mnoho – jak mezi nimi vybrat tu správnou?

číst více

Vysoké školství v České republice

O tom, jak to chodí na základních a středních školách, má většina maturantů z vlastní zkušenosti dobrý přehled. Tuší však, čím se řídí vysoké školy a kolik jich v Česku vůbec je? Na základní otázky o českém vysokoškolském vzdělávání se pokouší odpovědět tento článek.

číst více

Přijali mě na VŠ. Co teď?

Na stole vám leží ze schránky čerstvě vytažený dopis o přijetí na vámi vybranou vysokou školu. Co vás teď čeká? Na co je třeba se připravit? Co dělat, pokud vás přijali na více škol? Čtěte. Pozn. Článek byl 6. 6. 2011 aktualizován. (kav)

číst více

Na odvolání má student ze zákona nárok

„Podle § 50, odst. 7 zákona o vysokých školách ze dne 22. dubna 1998 může uchazeč požádat o přezkoumání rozhodnutí. Písemná žádost podepsaná uchazečem se podává děkanovi fakulty, který rozhodnutí vydal, ve lhůtě 30 dnů ode dne jeho doručení. Děkan může žádosti vyhovět a rozhodnutí změnit, jinak ji předá k rozhodnutí rektorovi. Co můžete udělat pro to, aby bylo vaše odvolání co nejpřesvědčivější?“ Pozn. Článek byl 12. 6. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Studenti ve většině případů netuší, o čem studium na vysoké škole je, říká studijní poradce

Jakou známku by zasloužila státní maturita a co to znamená, špatně se učit? Je přechod na vysokou školu velkou změnou a může se na něj člověk připravit? Nejen o výběru té správné školy a úrovni našich univerzit se dočtete v rozhovoru s výchovným poradcem Mgr. Radkem Čejkou. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Vysokou? Nebo vyšší odbornou?

V hlavách žadatelů o přijetí k vysokoškolskému studiu mnohdy hlodá červíček, co by dělali, kdyby se náhodou na školu nedostali. Pak může být alternativou studium vyšší odborné školy (VOŠ) v oboru příbuzném. Anebo také nemusíme považovat VOŠ za záchrannou možnost, ale za prioritu svého rozhodnutí. Jak se studium na těchto dvou typech škol liší a co zvážit vám napoví následující řádky. Pozn. Článek byl 11. 3. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Veřejnou, státní nebo soukromou vysokou školu?

Že se na mnohých vysokých školách pěstuje věda, o tom není pochyb. Ale vědou může být pro středoškoláka už jen to se v nich vyznat. V tomto článku se pokusíme podrobněji vysvětlit rozdíl mezi pojmy „veřejná“, „státní“ a „soukromá“ vysoká škola. (Pozn.: Článek byl 13. 1. 2014 aktualizován (lč).)

číst více

Kdo stojí za e-kurzy TSP na stránkách Aleph.cz?

„Pomohli jste mi předělat normální běžné myšlení na zvrhlé přijímačové“, „perfektní příprava na poslední chvíli“, to jsou některé z ohlasů na přípravné kurzy k přijímačkám, které nabízejí internetové stránky Aleph.cz. Zjišťovali jsme pro vás, kdo za těmito kurzy stojí a cesta nás zavedla až k bratrům Honzovi a Pavlovi Ficalům. Pozn. Článek byl 16. 1. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Konzervatoř: SŠ, VOŠ a dřina v jednom

Jakkoli konzervatoře vyvolávají u široké veřejnosti značný dojem exkluzivity, který si tyto školy určitě zaslouží, u žáků základních škol či jejich rodičů vyvolávají spíše respekt. Možná právě proto, že zkoušky ani samotné studium na nich nebývají zrovna snadné. Naštěstí však nízké sebevědomí nepostihuje každého, a tak dnes můžeme, třeba na divadelních prknech či v koncertních sálech, vídat opravdové špičky ve svém oboru, které „vychovaly“ právě konzervatoře…

číst více

Na školu bez přijímaček: lehce nabyl, lehce pozbyl?

Během posledního ročníku střední školy toho musí studenti stihnout opravdu hodně – připravit se na maturitu, zorganizovat nejrůznější akce s ní spojené, udělat si řidičský průkaz, rozhodnout se, zda a jak pokračovat ve studiu. Není divu, že vidina přijetí na vysokou školu bez přijímaček je vítanou úlevou nabitému kalendáři. Ale je možnost vyhnout se přijímačkám opravdu výhrou? Pozn. Článek byl 14. 10. 2011 aktualizován (kav).

číst více