Přijímací řízení

Bakalář víc než inženýr? Jak řešit změnu ve studijních programech

Pavla je inženýrka, studovala pětiletý magisterský obor. Po letech by si ráda doplnila vzdělání ve svém oboru. Podala si tedy přihlášku na dvouletý navazující magisterský obor. K jejímu překvapení ale přihláška nebyla přijata – Pavle totiž chyběl požadovaný titul bakalář. Může se to stát i vám? Jaká jsou oficiální stanoviska?

číst více

Nepřijat/a. A co teď?

Už od začátku školního roku jste v jednom kole – maturita, státní maturita, přijímačky. První dvě už máte za sebou, ale co třetí položka? Někteří už pilně oslavují, ale vám přišel domů dopis, ve kterém stojí, že (alespoň) v příštím školním roce na vysokou školu nenastoupíte. Netřeba věšet hlavu, jsou zde totiž další možnosti. Pozn. Článek byl 12. 6. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Nestihl jsem podat přihlášku, změnil jsem názor – co teď?

Stává se, že člověk z různých důvodů nezvládne podat přihlášku na svůj vyhlédnutý obor, na poslední chvíli změní názor a rozhodne se, že by chtěl směřovat svůj život jiným směrem nebo neuspěje v přijímacím řízení. V každém případě není třeba zoufat, existuje mnoho možností, jak situaci řešit.

číst více

Zmeškali jste přihlášku na vysokou? Jsou i další možnosti

Co dělat, když vám mezi prsty uteče termín pro podávání přihlášek? Uvažovat můžete buď o hledání práce, a nebo se zkuste poohlédnout tam, kde jsou dveře pro studiachtivé uchazeče stále ještě otevřeny. (pozn.: článek byl 23. 2. 2014 aktualizován (lč)).

číst více

Státní maturita a přijímačky: jak se k nim staví vysoké školy?

Letošní maturity budou pro všechny tak trochu pokusné. To ale nic nemění na tom, že většina maturantů podává přihlášku na vysokou školu a trne, jak se jednotlivé instituce ke státní maturitě postaví. Nebudou se překrývat termíny maturit a přijímacích zkoušek? Zohledňuje vámi vybraná škola výsledky maturity u přijímaček? Zeptali jsme se přímo na univerzitách.

číst více

Prezenční, nebo kombinované studium?

Kosmickou rychlostí se blíží doba podávání přihlášek na vysokou školu. Studovat chcete, ale uvažujete ještě o práci, cestování či založení rodiny? Nejste si úplně jisti, jak se od sebe prezenční a kombinované (neboli dálkové) studium vlastně liší? Hlavní rozdíly vám představí následující článek. Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Veřejná, státní nebo soukromá?

S tím, jak se stále častěji a hlasitěji hovoří o možném zavedení školného na veřejných a státních školách, začínají se mezi studenty stále více ozývat debaty o tom, zda už pak nebude takový rozdíl mezi tím, zda si podat přihlášku na soukromou, nebo státní či veřejnou školu. Jenže o výběru vysoké školy by rozhodně neměla rozhodovat jen finanční stránka studia… Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Vybíráme studijní obor… ale jak?

Výběr studijního oboru nepatří zrovna k nejsnadnějším rozhodnutím, které život přináší. Někteří o něm mají jasno už na střední, jiní se ještě pár dní před podáním přihlášky zoufale probírají aktuální nabídkou studijních oborů a hledají ten podle nich nejlepší. Ať je to tak, či onak, ještě než podáte přihlášku, položte sami sobě několik otázek. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Proč studovat vysokou školu? Rektoři odpovídají

Je dnes vůbec důležité studovat vysokou školu? Proč? Zeptali jsme se osob nejpovolanějších – samotných rektorů českých vysokých škol.

Pozn: Příspěvky jsou řazeny abecedně podle názvů vysokých škol.

číst více

Úspěšní maturanti radí, jak se připravit na přijímačky

Jak se co nejlépe připravit na přijímačky na vysokou školu? Co se nesmí podcenit, na co si dát největší pozor a co naopak neřešit tak úzkostlivě? Na tyto otázky odpovídali ti nejpovolanější – maturanti, kteří se v minulém školním roce zdárně dostali na svou vysněnou školu. Pozn. Článek byl 12. 3. 2013 aktualizován (kav).

číst více