Vysokoškolský život

Pět otázek pro… Erazima Koháka

Ekologickými tématy, které se čím dál více dostávají do centra pozornosti médií i politiků, se celý svůj život zabývá významný český filozof, profesor Erazim Kohák (77). Studoval v Americe, do vlasti se však po roce 1989 vrátil a nyní zde přednáší na Karlově univerzitě a věnuje se publicistice. Jaký úděl podle pana Koháka čeká studenta filozofických oborů? Volil by opět studium v zahraničí?

číst více

Pět otázek pro… Tomáše Sedláčka

Vyjmenovat všechny úspěchy, kterých se podařilo přednímu českému ekonomovi Tomáši Sedláčkovi (33) za svůj zatím krátký život dosáhnout, by vydalo na mnoho řádků. Je mimo jiné bývalým poradcem Václava Havla či Bohuslava Sobotky, stratégem ČSOB, členem NERVu. Kromě odborných textů v minulém roce také vydal knihu Ekonomie dobra a zla. Co dobrého a zlého mu přinesla studia?

číst více

Pět otázek pro Jana Buriana

Další osobností, která se zamyslela nad našimi pěti otázkami, je Jan Burian, český spisovatel, písničkář a spoluautor odvážného televizního cyklu Burianův den žen.

číst více

Studentkou v pětatřiceti: Jsou to nervy

Po maturitě na vysokou školu. To je logická cesta většiny studentů. Někteří se však po cestě za vysokoškolským vzděláním poněkud zdrží. Některé nevezmou, a tak musí zkoušet své štěstí zase za rok. Někteří se snaží využít mládí a než opět zasednou do poslucháren, sbírají rok či dva zkušenosti v zahraničí. Jak to ale vypadá, když tato prodleva trvá patnáct let? O studiu s třemi dětmi, prací a třicítkou na krku jsme si popovídali se sociální pracovnicí Terezií Fojtíkovou.

číst více

Freemover aneb jak studovat kdekoliv

Slovo „Erasmus“ už přestává být veřejnosti neznámým pojmem. Jednak díky filmům Erasmus a spol. a Erasmus 2, které tento studijní program zpopularizovaly, zčásti také díky cizincům různých přízvuků a barev pleti, kteří se během let stali přirozenou součástí univerzitních měst. Ne každý však vycestuje za vzděláním přes Erasmus. Existují i další stipendijní programy. Zdaleka nejvíce možností poskytuje program Freemover.

číst více

Škola hrou – na totalitu

Letošní ročník maturantů je poprvé složen z dětí, které se všechny narodily do svobodného světa. Neustálý dozor státu a přítomnost všeobecného strachu nezakusily. Co jim může nejlépe pomoci udělat si vlastní názor na totalitu? Vyprávění rodičů a prarodičů? Texty z učebnic? Co nejvíce přiblížit mladým lidem atmosféru totality se mj. snaží i Projekt Systém a jde na to přes „zážitky“.

číst více

Promítací plátno místo tabule

Potřicátépáté se naplnily v posledním červencovém týdnu uherskohradišťské promítací sály filmovými fanoušky pod záštitou oblíbeného festivalu jménem Letní filmová škola. Po peripetiích a změnách, které ji poslední dva roky provázely, na ni letos dorazilo bezmála pět tisíc příznivců. Měli skutečně na co koukat?

číst více

Rádio R- rádio s velkým R

„V Rádiu R mají mnozí možnost užít si naposledy naprostou tvůrčí svobodu,“ říká o tomto unikátním projektu Masarykovy univerzity pro její studenty rozhlasový dramaturg Jan Motal.

číst více

Anketa: Středoškolský nebo vysokoškolský život?

Vysokoškolský život je opředen mnohými legendami. Nejlepší léta života, jedna nekončící párty, otevřené brány do světa. Je vysokoškolský život opravdu o tolik lepší než středoškolský? Má také nějaké stinné stránky? Na otázku, zda by volili středoškolský nebo vysokoškolský život, odpovídali současní vysokoškoláci.

číst více

ISC – paralelní život mezi zahraničními studenty

„Íescéčko je druhý život,“ říká Linda Hanousková, prezidentka studentského klubu, který se věnuje studentům z ciziny.

číst více