Téma:all

VŠ, nebo VOŠ? Jaký je v tom vůbec rozdíl?

Milí maturanti, do dvou měsíců byste měli mít jasno ve vyplněných přihláškách. Při prohledávání vhodných oborů jste možná začali váhat mezi vysokou (VŠ) a vyšší odbornou školou (VOŠ). Nabízíme vám přehled výhod a nevýhod studia na těchto dvou institucích. (Pozn.: Článek byl 16. 1. 2014 aktualizován. (lč))

číst více

Anketa: Jak se dnešní vysokoškoláci připravovali na maturitu?

Nový rok tady a maturita je zase o kousek blíž. Možná jste se už na ni začali připravovat, možná to necháváte na poslední chvíli. Rady zkušenějších se ale hodí všem. V naší anketě jsme proto zjišťovali, jak se na maturitu připravovali dnešní vysokoškoláci.

číst více

Anketa mezi maturanty

Nejzazší datum, dokdy se musí odevzdat přihlášky na většinu vysokých škol, se nezadržitelně blíží – vždyť do posledního února zbývají již jen něco přes dva měsíce. Už nyní jsme ale oslovili několik letošních pražských maturantů a zeptali se, zda a jak se na přijímací zkoušky aktuálně připravují.

číst více

Dny otevřených dveří – k čemu jsou dobré?

Většina českých škol pořádá pro uchazeče o studium dny otevřených dveří. Jaký bývá jejich program? Mají ještě v době internetu smysl? Dvířka ke dnům otevřených dveří otevírají následující řádky.

číst více

Praxe v Istanbulu byla výborná zkušenost, říká Martina z MU

Pro studenty žurnalistiky na MU je povinná tříměsíční praxe. Tu si studenti můžou domluvit v různých českých, ale i zahraničních médiích. Právě příležitosti praxe v cizí zemi využila Martina Dočkalová, která v létě odjela na měsíční stáž do Istanbulu. O své zážitky se podělila v našem rozhovoru.

číst více

Jak se učí po pětadvaceti letech

Přemýšlíte o tom, že byste se přihlásili na „peďák“? Po zkušenostech začínající učitelky se můžete seznámit i s názory její zkušenější kolegyně. Paní Blanka Králíková učí již dvacátým osmým rokem češtinu a občanskou výchovu. Pověděla nám o úskalích i radostech profese, o tom, na co vás škola nepřipraví, a také, jak je s odstupem let spokojená se svým povoláním.

číst více

Přemýšlím, jak nás viděli naši učitelé, říká mladá učitelka

Drobná slečna, do které by téměř nikdo z jejího okolí neřekl, že z ní bude jednou paní učitelka, si dennodenně stoupá před tabuli, aby dvěma desítkám dvanáctiletých teenagerů předala alespoň část svých znalostí. Veronika Bražotikosová si s námi povídala o studiu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity a o tom, jaké to je být učitelkou.

číst více

Rozhovor s medailistkou z mistrovství světa ve zpracování informací

Jsou mezi námi lidé, kteří umí s klávesnicí, myší a textovým editorem doslova zázraky. Mezi ně patří i Alena Havránková, studentka 1. ročníku navazujícího magisterského oboru Ekonomická informatika na Mendelově univerzitě v Brně. Alena si na Mistrovství světa ve zpracování informací vybojovala krásnou bronzovou medaili. Přinášíme vám s ní rozhovor.

číst více

SERVIS PRO MATURANTY

Doba, která zbývá do odevzdání přihlášek na VŠ, se krátí. Mnoho maturantů však začíná teprve teď vážně přemýšlet, na jaké škole vlastně hodlají ve studiu pokračovat. Právě nyní můžete rozhodnout o tom, jestli si příští rok budete spokojeně mnout ruce, nebo si přemýšlení zopakujete. Nepíchejte tužkou do seznamu škol a postupujte s rozvahou.

číst více

Celoživotní vzdělávání

Vysoká škola je od toho, abychom se něco naučili a získali diplom. I tak by se dalo zjednodušit, co je obecně známo o této vzdělávací instituci. Byla by to však chyba. Většina škol nabízí také program celoživotního vzdělávání, který vám umožní prohloubit znalosti v kratší době než klasické studium.

číst více