Učíte se na přijímačky? Inspirujte se na webu

15. 4. 2009 | Přijímací řízení

Internet dnes hýbe světem, a není divu, že jej dnes využívá i drtivá většina škol. Dokonce i současní studenti by vám určitě potvrdili, že přinejmenším třetina studia probíhá právě přes internet. Stejně tak ale může celosvětová síť velmi dobře posloužit i všem uchazečům, neboť mnohé školy umisťují na své webové stránky – kromě doporučené literatury ke zkouškám – také ukázky přijímacích testů. Ty, které nabízí škola, na niž se hlásíte, by pochopitelně měly být první, které si prohlédnete. Chybu ale rozhodně neuděláte, když své vědomosti prověříte i na stránkách fakult a oborů podobného zaměření.

Velmi propracovaný a přehledný web na toto téma provozuje například Masarykova univerzita (MUNI). Na těch v současné době zveřejňuje všech 18 starších – a tedy autentických – variant Testu studijních předpokladů (TSP). Kolik bodů jste v nich získali se dozvíte okamžitě, aniž byste museli cokoli kamkoli posílat nebo sami kontrolovat. Systém navíc umí porovnat vaše odpovědi s výsledky vašich předchozích pokusů a dokonce i s výsledky loňských uchazečů. A pokud máte na stránkách univerzity založenou e-přihlášku, můžete se s ostatními uchazeči poradit o řešení úloh v diskusním fóru. Na stránkách MUNI ovšem najdete i starší verze TSP než jen ty loňské. Pamatujte však na to, že obsah TSP se každoročně obměňuje a nejinak tomu bude i letos. Délka TSP, jeho struktura i způsob hodnocení zůstávají stejné jako loni: bude na vás čekat 70 úloh a na ně půl druhé hodiny času a i letos stále platí, že za každou nesprávnou odpověď se odečítá část bodu.

Neméně interaktivní zkušební testy, tentokrát však hlavně z matematiky, nabízí také České vysoké učení technické. Starší ukázkové testy pak zveřejňují také všechny fakulty na Univerzitě Hradec Králové (vždy v sekci Pro uchazeče). Příklady testů na téměř všechny fakulty najdete i na webových stránkách Univerzity Pardubice či na stránkách některých součástí Univerzity Palackého. Své testy mají na webu i některé fakulty Univerzity Tomáše Bati (například Fakulta aplikované informatiky), Jihočeské univerzity (například Přírodovědecká fakulta). Pozadu nezůstává ani Technická univerzita v Liberci (mj. Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická či Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií), ani většina fakult Univerzity Jana Evangelisty Purkyně nebo Karlovy univerzity. Vysoké učení v Brně pak nabízí ukázky přijímaček na Fakultu stavební, celou řadu testů ale nabízí i pražská Vysoká škola ekonomická. Tento výčet však pochopitelně není úplný, navíc často se ukázkové testy skrývají i v rámci charakteristik dílčích oborů. Chce to jen hledat.

Vedle testů, které pocházejí „přímo od zdroje“, můžete samozřejmě využít také některé z komerčních online zkoušek a výukových kurzů, které zpravidla slibují kontinuální přípravu v podobě pravidelného zasílání testů a jejich vyhodnocení. Jejich cena se pohybuje řádově od několika set až po pár tisíc korun dle jejich délky a komplexnosti.

Ovšem, i když jsme na začátku uvedli, že internet točí světem, jedno je jisté: přijímací testy za vás nenapíše. Do přípravy vždycky musíte zahrnout i sebe sama. Že to však nemusí být jen o nudném biflování termínů a historických dat se už ale dozvíte více v tomto článku.

Další články k tématu