Téma:all
Manuál pro prváky III. – BYDLENÍ
Sehnat levné a zároveň důstojné ubytování není dnes zrovna snadné, zvlášť když ho člověk hledá v cizím městě. Podobný problém řeší každý rok tisíce novopečených i stávajících studentů. Možností, kde složit hlavu, je několik, ale každá s sebou nese své výhody i nevýhody…
číst víceŠkola mě naučila dívat se a vidět, říká absolventka FaVU
Mladá malířka Věra Kotlárová-Chovancová dokončila své studium na FaVU VUT v Brně teprve před čtyřmi lety, ale od té doby stihla uspořádat už několik skupinových i samostatných výstav. Umělecké kariéry s nejistou budoucností se nebojí, protože se řídí heslem „co nic nestojí, za moc nestojí“…
číst víceManuál pro prváky II. – FINANCE
Abychom nováčkům na vysokých školách usnadnili orientaci v prvním ročníku, připravili jsme pro vás několikadílný Manuál pro prváky. Tentokrát se budeme zabývat studentskými financemi.
číst víceManuál pro prváky I. – TVORBA ROZVRHU
Na začátku studia na vysoké škole si mnoho prváků připadá ztraceně – musíte si zvykat na nový studijní systém, čeká vás hodně zařizování a byrokracie a navíc musíte řešit věci jako ubytování či finance. Abychom vám orientaci v tom všem usnadnili, připravili jsme pro vás pětidílný Manuál pro prváky. Jeho první část se věnuje studijním předmětům a tvorbě rozvrhu. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)
číst víceProcvičit si cizí jazyk a poznat nové přátele. Zn.: Buddy program
Slovo „buddy“ v angličtině znamená něco jako blízký přítel či kamarád – zkrátka někdo, na koho se můžete spolehnout. Náplň tzv. buddy programů, které u nás organizuje hned několik fakult, proto není těžké uhodnout: v jejich rámci se sdružuje skupina tzv. buddies, kteří pomáhají zahraničním studentům zorientovat se v pro ně často složitých podmínkách.
číst vícePomůže studium na VŠ při hledání brigády?
Jak už jste se mohli na našich stránkách dočíst i se sami v praxi přesvědčit, letošní rok brigádníkům rozhodně nepřeje. Hledají se lidé stále zkušenější, specializovanější a schopnější. VysokéŠkoly.cz zajímalo, jestli mají hledání příležitostné práce snazší vysokoškoláci. A pokud ano, jaké výhody jim studium v tomto případě poskytuje? Pozn. Článek byl 11. 3. 2012 aktualizován (kav).
číst vícePromítací plátno místo tabule
Potřicátépáté se naplnily v posledním červencovém týdnu uherskohradišťské promítací sály filmovými fanoušky pod záštitou oblíbeného festivalu jménem Letní filmová škola. Po peripetiích a změnách, které ji poslední dva roky provázely, na ni letos dorazilo bezmála pět tisíc příznivců. Měli skutečně na co koukat?
číst víceJaké to je, být zahraničním studentem v Česku?
Nejenom z České republiky odchází studenti za vzděláním do jiných států, nastává i opačný proces. O své zkušenosti a postřehy se s námi podělil Valery Senichev (23) z Minsku, student psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně. S jakými úskalími se setkává a jaké je studium u nás (i v Bělorusku) jeho očima?
číst víceOvlivnila recese počet letních brigád?
Prázdniny se dají strávit jakkoliv. Pro studenty jsou tyto volné měsíce možností, jak si přivydělat trochu peněz. Kdo si našel brigádu ještě před prázdninami, neprohloupil.
číst víceMartina K., Berlín: I kdyby se tu chtěl člověk válet, tak to nedokáže
Martina Kohnová (27) pochází původně z Příbrami. Během studia germanistiky a italistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy odjela v rámci programu Erasmus do Berlína. Z původně ročního pobytu se stalo řádné prezenční studium na Freie Universität v Berlíně. Co radí těm, kteří o studiu v Německu uvažují?
číst více