Manuál pro prváky III. – BYDLENÍ
Kolej
Asi nejčastějším řešením, po němž sáhnou zejména nově přijatí studenti a nebo ti, kteří bydlí daleko od místa svého studia, je studentská kolej. Takové bydlení vyvolává mezi studeny rozporuplné reakce, což je pochopitelně dáno tím, na které koleji konkrétně bydlí a co od bydlení očekávají. Stěžejním parametrem pro udělení koleje (žádosti o ni se podávají většinou během prázdnin) bývá dojezdová vzdálenost z bydliště do školy, ale v potaz se bere také studentova sociální situace, zdravotní stav aj. V pozdějších ročnících se k tomu připojuje třeba i prospěch nebo dosavadní délka studia. Pokud jste kolej nedostali, zůstáváte většinou automaticky v pořadníku pro případ, že se nějaké lůžko během roku uvolní, nebo si uvolnění lůžek musíte hlídat sami. V nabídce jsou dnes už také koleje soukromé, které jsou prakticky v každém větším městě. Zde je ovšem nutné počítat s vyšší cenou než u klasických kolejí. Výměnou za to tu ale získáte větší volnost a často i pohodlí – dá se tedy říci, že soukromé koleje jsou jakýmsi kompromisem mezi tradičními kolejemi a privátem.
Cena: cena za ubytování na vysokoškolské koleji se v závislosti na místě bydliště, počtu lůžek a množství doplňkových služeb (počet sociálních zařízení na patro či pokoj, vlastní či sdílená kuchyňka, připojení k internetu apod.) pohybuje přibližně od 50 třeba až do 160 korun za den. V nabídce jsou ale i takové, kde se dostanete jen ke 40 korunám, ty však nemívají méně než 4 lůžka ani připojení na internet. Nejdražší pokoje naopak nabízejí vysoký komfort i soukromí a týkají se většinou pražských kolejí.
Výhody: nízké náklady na bydlení, možnost získání jedno- či dvoulůžkového pokoje (za příplatek), zejména u nových či rekonstruovaných ubytoven relativní komfort a dobré zázemí (někde je k dispozici sauna, sportoviště, TV místnost, studentský klub či fotokomora), jistota bydlení (přinejmenším na jeden rok), lepší možnost navázání kontaktů s ostatními studenty, v některých případech dobrá dostupnost do školy (na některých školách se kolej nachází přímo v areálu), možnost užít si „studentského života“
Nevýhody: nejistota získání lůžka (kvůli nedostatku míst), nutnost dodržování závazných pravidel – tzv. „kolejního řádu“ (hlášení návštěv, přísné dodržování nočního klidu, na vyžádání se prokázat kolejním průkazem atp.), zejména u levnějších pokojů nutnost dělit se o sociální zařízení a kuchyňku s jinými pokoji, často malá možnost výběru spolubydlících, nedostatek soukromí, existence na první pohled „neviditelných“ poplatků (za použití pračky a jiných spotřebičů, sportoviště atd.), v některých případech malý komfort a nedostatek doplňkových služeb (internet apod.)
Spolubydlení
Spolubydlení představuje způsob, jak se ještě vyhnout závratnému nájemnému a zároveň si užít jistou míru soukromí. Nabídku spolubydlení najdete prakticky na každém realitním portálu (mimo webů realitních kanceláří se lze poohlédnout i po inzerátech soukromých osob nebo na studentských portálech). Mnoho škol nabízí „burzu“ bydlení i na svých vlastních stránkách (jako např. Masarykova univerzita (bydleni.muni.cz) aj.).
Cena: O ceně spolubydlení rozhoduje mnoho parametrů (záleží například, zda si pronajímáte jen pokoj, nebo celý byt, kolik osob v bytě bydlí, jaká je výše dalších poplatků, kde se byt nachází apod.). Obecně lze ale shrnout, že cena pronájmu bývá vyšší než za studentskou ubytovnu (už jen proto, že na vaše bydlení nikdo neposkytuje žádné dotace). Někdy je proto lepší poohlédnout se po bytě v okrajové části města nebo těsně za ním, a to i za cenu delšího dojíždění. Pronájmy tu bývají levnější.
Výhody: stále relativně nízké náklady na bydlení, komfort, samostatnost, možnost výběru spolubydlících či pronajímatelů
Pohled do pokoje na koleji V. Sinkuleho, kterou spravuje ČVUT (zdroj: www.sin.cvut.cz)
Neýhody: zpravidla vyšší cena než za kolej, nutnost přistoupit na „domácí“ pravidla (zejména v případě pronájmu jednoho pokoje v cizím bytě), snaha ušetřit často vede k dělení bytu více osobami, než pro kolik je určen, což vede ke snížení soukromí i životního prostoru, někdy nastávají potíže se společným financováním, domácími povinnostmi apod., nejistota bydlení po vypršení nájemní smlouvy, ne vždy je k dispozici internet
Další možnosti
Kromě již zmíněných možností řeší studenti svou situaci také dojížděním. Výdaje na jízdné je totiž mnohdy vyjdou o dost méně než na nájem. Nevýhodou jsou však často až hodiny strávené v dopravních prostředcích a také brzké vstávání. Tuto variantu proto doporučujeme zejména studentům vyšších ročníků, kteří si už většinou mohou přizpůsobovat rozvrh svým časovým možnostem. Další variantu pak představují klasické ubytovny, které se svou cenou blíží pronájmu pokoje či sdílení bytu.
Názory studentů
Tereza z VŠE: „První dva roky jsem bydlela na kolejích, ale hygienické podmínky byly hrozné (měli jsme tam třeba šváby a krysy). Teď bydlíme s přítelem ve společném bytě se dvěma dalšími studenty na Černém Mostě a platíme každý 2 500 Kč, přičemž si pronajímáme spolu jeden pokoj. Na kolej bych už nešla.“
Jana z UK: „Poprvé jsem přijela na kolej, když mi bylo 15. Šlo vlastně o internát. Největší šok tam byla jídelna a hodně omezené vycházky. Vzpomínám taky na 4 sprchy a toalety pro 40 dívek. Na kolejích v Bratislavě to už bylo jiné – dostala jsem se do „luxusních kolejí“. Bydlela jsem na buňce se sprchou i toaletou „jen“ pro deset lidí. Nebyl tam ale ineternet a sociální zařízení bylo staré, jako kolej sama, něco přes 30 let. O rok později jsem „povýšila“ – buňka byla stejná, ale sociální zařízení již nové. Bohužel jsem s povýšením získala i spolubydlící, se kterou jsem si tak úplně nerozuměla. S příchodem do Prahy mam opět společné sociální zařízení na chodbě, je jak pro muže, tak pro ženy. Stává se, že běžím na záchod a někdo je právě na pisoárech… Přes léto bydlím na dvojce. Moje skříň je provizorní díra ve stěně, se závěsem pověšeným na hřebících…“
Tereza z UK: „Bydlím se svou kamarádkou a spokojené jsme moc. Bydlíme tam od prváku, tzn. budeme tam už pátým rokem a rozhodně si nestěžujeme. Obě jsme měly možnost jít na priváty, ale zavrhly jsme to, a myslím, že se do konce studia už z kolejí nevykopeme – a to i přesto, že koleje pořád zdražují a už se dá sehnat levněji i privát… Hodně to závisí na tom, s kým bydlíš a kolik energie a peněz (omezeně) chceš do pokoje vložit – když si vymaluješ, koupíš skříň, pověsíš plakát, nástěnku, poličku, najednou je z ošklivého oprýskaného pokoje pohodové doupě, kde se nejen přežívá, ale i dobře žije… “
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Lucka z MUNI: „První dva roky jsem bydlela na čtyřlůžkovém pokoji na koleji. Bylo to sice levné, platila jsem jen 1 400 Kč za měsíc, ale člověk neměl žádné soukromí, navíc byly společné sprchy i toalety s klukama. Od třeťáku jsme vystřídala různé priváty a už bych neměnila. je to sice trošku dražší, ale ta kvalita bydlení se nedá srovnávat.“
Užitečné weby
Další články k tématu
Ministerstvo školství jedná o zavedení studentských půjček
Tři až sedm tisíc korun měsíčně pro studenty vysokých škol. To by v budoucnu mohly umožnit takzvané vratné granty, o kterých momentálně jedná ministerstvo školství. Peníze by studenti vrátili až poté, co by začali pracovat. Půjčky by měly pomoci hlavně studentům, kteří by si jinak nemohli dovolit studium. „Hlavně chceme pomoci mladým lidem, kteří nejdou studovat […]
číst více