Téma:all
Se svými studenty jsem „na jedné lodi“, říká Petr Hlaváček
Ještě před několika lety seděl – dnes již Ing. – Petr Hlaváček v aulách Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně a naslouchal výkladu právě těch předmětů, z nichž některé dnes učí i on sám. Jak se od dob, kdy opustil řady studentů a stal se jejich pedagogem, změnil způsob výuky, co vše vůbec příprava na výuku obnáší a jak se podle něj změnila skladba studentů, kteří se na fakultu hlásí?
číst víceCEEPUS – pohodlně vycestovat za studii!
Nejoblíbenějším programem studentů chtivých zahraničních zkušeností je bezpochyby proslulý Erasmus, i ten má ale své meze: není například možné jej absolvovat vícekrát za studium a granty nejsou nijak závratně vysoké. Jednou z alternativ může být v takovém případě program CEEPUS…
číst vícePřípravné kurzy: co od nich čekat?
Chystáte se na vysokou? Dělali jste přijímačky, ale zůstali jste pod čarou? Pak možná právě vy uvažujete o absolvování některého z nabídky přípravných kurzů, které organizují buď specializované agentury, nebo přímo samy vysoké školy. Co všechno však můžete od takového kurzu očekávat?
číst víceJak vznikají Scio testy?
Abyste uspěli při řešení Scio testů, je užitečné pochopit, jak vlastně vznikají. O objasnění této záhady jsme požádali osobu vysoce povolanou, Kateřinu Drbohlavovou, která se jejich tvorbou již několik let zabývá.
číst vícePostrach všech plagiátorů na vlnách internetu
Asi málokterý vysokoškolák by si dnes asi dokázal představit své studium bez internetu. Jenže stejně tak může internet fungovat jako mocná zbraň na straně všech pedagogů, kteří posuzují studentské práce. Na webu už totiž existuje několik šikovných pomůcek, které dokážou odhalit, zda náhodou student při psaní své práce více neopisoval nežli tvořil…
číst víceKterý (obor) je pro mě ten pravý?
Jak poznám, že právě tento mi přinese to, co od něj očekávám? Mám dát na radu rodičů, nebo se rozhodovat podle vlastní touhy? Naslouchat rozumu, nebo hlasu srdce? Přinese mi toto spojení štěstí? Má to budoucnost? Mám do toho jít, nebo raději vyčkávat? Najít pro sebe ideální obor skutečně nemusí být lehké… Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).
číst vícePrůvodce maturitním rokem
Poslední rok na střední škole může znamenat rostoucí ponorkovou nemoc, stres a starosti, ale i neopakovatelné zážitky, na které bývalí spolužáci vzpomínají na setkáváních po letech. Na co se tedy ve zkratce připravit?
číst víceManuál pro prváky V. – FORMALITY
Jak se vyznat ve studijním řádu? K čemu se dá využít studentský průkaz? Co to je IS, UIS nebo STAG? Na začátku vysokoškolského studia vás čeká řada formálních překážek, které budete muset překonat. Závěrečný díl našeho Manuálu pro prváky vám jejich zdolání usnadní. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)
číst víceManuál pro prváky IV. – STRAVOVÁNÍ
Přestože je studentská kapsa někdy povážlivě hluboká, jsou věci, které si prostě odepřít nemůžete. Patří mezi ně například i denní strava. Být celé dny o chlebu s máslem je sice jedna z možných cest, jak na jídle ušetřit, ale pořád tu jsou ještě jiné možnosti… Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).
číst vícePříručky pro prváky
Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)
číst více