Studium v zahraničí

Proč se čeští studenti obávají studia v zahraničí?

Až polovina vysokoškolských studentů se nechystá vyjet za studiem do zahraničí – tak zní výsledek ankety, kterou provedla informační síť EUROPE DIRECT. Obavy mají čeští studenti z jazykové bariéry, odloučení od rodiny a přátel. Nedostatek finančních prostředků uvedlo jako hlavní důvod svého nezájmu o zahraniční studium mnoho z dotazovaných. Tento problém je znatelný například při výjezdu do Skandinávie, kde student musí většinou sáhnout i do vlastních finančních rezerv.

číst více

„Češi nejsou moc otevření,“ říká po semestru v Praze Laura Oeste

Přemýšlíte-li o studijním pobytu v zahraničí, určitě se snažíte zjistit co nejvíc informací od lidí, kteří už mají podobnou zkušenost za sebou. Jaký je Erasmus v Čechách, se dozvíte v následujícím rozhovoru s německou studentkou Laurou Oeste.

číst více

Leonardo – pracovní stáže nejen pro studenty

V dnešní době se při přijímacích pohovorech cení nejen získané vzdělání a udělené tituly. Zaměstnavatel porovnává také praktické zkušenosti, které se vám podařilo během studia získat. Ty se vám však nebudou hodit jen při hledání práce, znalosti z praxe uplatníte celoživotně. Ale jak je získat? (Pozn. Článek byl 8. 11. 2013 aktualizován. (lč))

číst více

Jak se studuje na Harvardu? Rozhovor s jeho absolventem Janem Strakou

Získat kvalitní vzdělání na prestižní zahraniční škole není nedosažitelný cíl. O tom vás přesvědčí Jan Straka, který absolvoval bakalářské studium na Harvardově univerzitě. Jan Straka v současné době působí v think tanku IDEA při CERGE-EI, kde se věnuje výzkumu v oblasti vzdělávacích reforem.

číst více

Problémy s financováním programu Erasmus

Každoročně mohou díky populárnímu vzdělávacímu programu Erasmus vycestovat tisíce českých vysokoškoláků a zaměstnanců univerzit do zahraničí. Jenže Erasmu, mezivládnímu programu při Evropské unii, reálně hrozí nedostatek peněz. Co by to znamenalo pro jeho fungování a především pro studenty?

číst více

Živé sochy – netradiční brigáda v zahraničí

Plahočení na poli, plení záhonků nebo noční směna v továrně, to jsou typické letní brigády vysokoškolských studentů v zahraničí. Najdete-li odvahu předstoupit před dav, můžete zažít vskutku netradiční prázdniny. Václav Š. si na cestování po Evropě vydělával jako živá socha.

číst více

Kde hledat zahraniční stipendia pro středoškoláky?

Studujete střední školu a uvažujete, že byste si ji zkusili zpestřit o zahraniční výjezd? Řada studentů už ví, že je to rozhodně neocenitelná zkušenost a může se jen vyplatit. Bohužel ale není úplně zadarmo. Tuto překážku však pomáhá překonat hned několik organizací a programů, které nabízejí možnost získání podpůrného stipendia. Poradíme, kde jejich nabídku hledat.

číst více

Zdravotní sestrou v Saudské Arábii

Saudská Arábie představuje pro Evropany nepopsatelnou kulturní a přírodní exotiku. Saudská společnost je silně konzervativní, islám zasahuje do všech sfér života. Své o tom ví i Nikola Hrušková, která odjela pracovat do Saudské Arábie coby zdravotní sestra.

číst více

Čína a Taiwan: Jak se studuje v asijských metropolích

Chcete studovat v zahraničí? V nabídce zahraničních stáží není jen Erasmus. Pokud si troufáte vyrazit dál, můžete zkusit také největší zemi světa – Čínu. Podívat se do takových končin je nezapomenutelná zkušenost pro každého Evropana.

číst více

Studium ve Vídni – prestižní univerzity kousek od domova

Stále ještě přemýšlíte, zda vysokoškolské studium absolvujete doma či v zahraničí? Kateřina Macháčová se rozhodla pro Vídeň. A po téměř roce studia říká: „Jazyk je podmínkou, bez plynulého vyjadřování, ale hlavně bez bezproblémového porozumění není šance se chytit.“

číst více