Problémy s financováním programu Erasmus
Proč chybí finance
Příčina nesnází tkví v celkovém rozpočtu Evropské unie pro rok 2012. Konečný rozpočet dohodnutý členskými státy a Evropským parlamentem je o několik miliard eur nižší než odhadované výdaje. Škrty se dotkly mimo jiné i vzdělávání. Pokud v nejbližší době nenastane změna financování, bude existence programu Erasmus v současné podobě ohrožena.
Erasmus v číslech
Prostředky na pokrytí celkové výše stipendií jsou nedostatečné. Letošní schodek v programu Erasmus dosahuje zhruba 90 milionů eur. Deficit v rozpočtu na rok 2012 znamená, že nebyly proplacené žádosti národních agentur o platby na stipendia v rámci programu celoživotního učení (kam spadá i Erasmus) v celkové výši přes 118 milionů eur. Například Česká republika žádá o 7 milionů eur.
Studentů, kteří odjeli v akademickém roce 2011 – 2012 se snížení rozpočtu nedotýká. Ti obdrželi plnou část svých stipendií, jelikož národní agentury a potažmo vysoké školy již nezbytné finanční prostředky pro tento akademický ročník obdržely. Nemalé potíže se dají očekávat hlavně v příštích semestrech.
Nejbližší budoucnost a problémy se stipendii
Evropská Komise převedla 70 % finančních prostředků vyhrazených na program Erasmus pro akademický rok 2012 – 2013 na národní agentury v zúčastněných zemích, které tyto finanční prostředky rozdělují vysokým školám a studentům. Takže v současném semestru, do konce letošního roku, by studentům odjíždějícím v rámci programu Erasmus na zahraniční studijní pobyt nebo pracovní stáž neměly vzniknout žádné těžkosti s vyplacením stipendií.
Pokud však schodek v rozpočtu EU na rok 2012 přetrvá, může to studentům, kteří odjedou do zahraničí v druhém semestru, způsobit potíže s výplatou stipendií. Horší situace nastane v zimním semestru 2013.
Jakmile budou k dispozici finanční prostředky pro rok 2013, situace se sice nejprve stabilizuje. Nicméně vzhledem k tomu, že tento rozpočet bude částečně použit k pokrytí letošního záporného zůstatku, budou tyto prostředky spotřebovány pravděpodobně již do poloviny roku 2013, takže poté lze očekávat ještě větší problémy s financováním stipendií.
Erasmus slaví 25 let
Počet výměnných pobytů studentů v rámci programu Erasmus od jeho zahájení v roce 1987 stále roste a očekává se, že v akademickém roce 2012/2013 celkový počet účastníků dosáhne 3 milionů. Erasmu se účastní převážná většina vysokých škol a ostatních institucí vysokoškolského vzdělávání v EU. Studijní pobyt v jiné zemi Evropské zemi (celkem 33 států) trvá tři až dvanáct měsíců a započítává se do studia na domovské vysoké škole.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Europa.eu
Další články k tématu
Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů
Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]
číst více