Stojí za přečtení
Pět otázek pro Jana Buriana
Další osobností, která se zamyslela nad našimi pěti otázkami, je Jan Burian, český spisovatel, písničkář a spoluautor odvážného televizního cyklu Burianův den žen.
číst víceDo školy po letech: Připravte se na mnohé novinky
Zvykli jsme si, že každý další rok přináší i nové výdobytky v oblasti technologie a rychlosti přenosu a získávání informací. Vzdělávací sektor na tyto novinky rovněž reaguje a s vděčností je integruje do svého systému. Generace, které nejsou zvyklé na osobní počítač s připojením na internet, tak může na vysoké škole čekat nejedno překvapení.
číst vícePět otázek pro… Jana Pirka
Přednosta Kardiocentra Institutu Klinické a experimentální medicíny (IKEM), kardiochirurg s téměř 7000 operacemi, držitel Ceny vydavatelství Economia za nejlepšího českého manažera ve zdravotnictví, atlet – běžec. To vše je jedenašedesátiletý prof. MUDr. Jan PIRK, DrSc. Medicínu považuje za krásné zaměstnání. A jak vzpomíná na její studium?
číst víceANKETA: Novoroční předsevzetí spojené se studiem?
Novoroční předsevzetí jsou tradičně předmětem bojkotů, vtípků, radostí i zklamání mnohých lidí. Nový roční kalendář se zdá být ideální příležitostí zbavit se některých zlozvyků nebo se konečně rozhoupat k plnění svých plánů. Jak jsou na tom studenti různých ročníků a různých škol? Myslí při vstupu do nového roku také na své studium?
číst vícePět otázek pro… Radima Jančuru
„Výška mě naučila rozlišovat věci na důležité a nedůležité,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency a Podnikatel roku 2005. Jaký vliv měla na jeho úspěchy škola a co by dnešním vysokoškolákům poradil?
číst vícePět otázek pro… Ivana Pinkavu
Ivan Pinkava (nar. 1961) patří dnes k nevýraznějším postavám české fotografické scény. Jeho záliba ve fotografii ho v 80. letech přivedla až na pražskou FAMU, kde úspěšně absolvoval obor Umělecká fotografie. O svých studijních létech říká: „Byla to skvělá zkušenost ve velmi neskvělé době“.
číst vícePět otázek pro… Michala Viewegha
Cílem naší nové rubriky „Pět otázek pro…“ je ukázat, že absolvování vysoké školy nemusí, ale může hrát významnou roli v budoucí profesní kariéře. Doufáme, že mezi našimi respondenty najdete své oblíbence a že rozhovory vám budou zároveň příjemným zpestřením i inspirací. Začínáme mini-rozhovorem se spisovatelem Michalem Vieweghem.
číst víceJaké to bylo, studovat před rokem ´89?
Kdo měl, a kdo neměl za komunismu nárok studovat na vysoké škole? Co to byl VUML a kde se před rokem 1989 kupovaly kalkulačky? Jak vypadaly menzy a koleje?
číst víceŠkola hrou – na totalitu
Letošní ročník maturantů je poprvé složen z dětí, které se všechny narodily do svobodného světa. Neustálý dozor státu a přítomnost všeobecného strachu nezakusily. Co jim může nejlépe pomoci udělat si vlastní názor na totalitu? Vyprávění rodičů a prarodičů? Texty z učebnic? Co nejvíce přiblížit mladým lidem atmosféru totality se mj. snaží i Projekt Systém a jde na to přes „zážitky“.
číst víceFotoreportáž: Gaudeamus 2009
Na brněnském výstavišti se od 20. do 23. října konal už šestnáctý Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Sešli se tu vysoké školy z celého světa spolu se studenty toužícími po univerzitním vzdělání. Sledovali jsme jejich toulky budoucím studiem skrz objektiv.
číst více