Téma:all

Ohlédnutí prváka

Tramtadadá, tramtadadáá, mám to za sebou! Skončilo zkouškové období, začaly prázdniny. Celkem jsem v obou semestrech prvního ročníku studia na FSS MU navštívil 21 kurzů, úspěšně složil 4 zkoušky, získal 15 zápočtů, za což jsem obdržel přes 90kreditů…

číst více

Práce v zahraničí:

V třetím díle našeho seriálu bych Vám ráda přiblížila práci, kterou momentálně dělám – pracuji jako servírka v Lucembursku. Dozvíte se nejenom, jak jsem se k práci dostala, ale také, co všechno jsem potřebovala, kolik je možné si v zemích EU vydělat a co vlastně dělám.

číst více

Brigáda v zahraničí:

Většina českých studentů má během studií velmi hluboko do kapsy. Někteří pracují příležitostně již během školního roku nebo si přivydělávají doučováním, překlady či jinou dlouhodobou činností. Velká část studentů však nemá na vydělávání peněz během školního roku čas, a tak tráví část prázdnin na brigádě.

číst více

Jak se finská univerzita stará o zahraniční studenty?

Většina lidí si myslí, že k studování za hranicemi člověk potřebuje spoustu odvahy. Určite je to pravda, ale člověk není vhozen do rozbouřené vody bez záchranné vesty. Zvláště o zahraniční studenty je totiž dobře postaráno.

číst více

Bydlet v Brně?

Zeptali jsme se studentů Masarykovy univerzity na jejich bydlení minulé, současné i budoucí…Kde bydlí? Kolik platí? A především, jak se vypořádali nebo se vypořádávají s novou situací přidělování kolejí na MU.

číst více

Studentská hnutí potřetí – rozhovor s V. Pioreckým

Náš seriál mapující studentská hnutí v ČR pokračuje skutečným bonbónkem. Třetí díl totiž konečně představuje, světe div se, studentské hnutí se vším všudy. Studentská iniciativa založená v Brně na podzim 1997 nese název Nezávislé Sociálně Ekologické Hnutí, čili NESEHNUTÍ. Přinášíme vám exklusivní rozhovor s jedním z jejích aktivistů, mediálně otřelým Viktorem Pioreckým.

číst více

Studentská hnutí I

Není hnutí jako hnutí. Viditelný útlum studentských hnutí, o kterém píši v úvodu prvního příspěvku má zřejmě i legislativní důvod. Konkrétně paragraf dvě, odstavec deset Zákona o vysokých školách…

číst více

Ako študovať v zahraničí:

1. Socrates/E­rasmus – všeobecne:
Rakúskeho študenta stojí jeden školský rok na Viedenskej univerzite (Universität Wien) niečo málo pod 800 Euro. Nemám tým vôbec na mysli náklady na prežitie. V Rakúsku sa totiž platí školné plus zápisné do Študentského spolku (ÖH – Österreichische HochschülerIn­nenschaft). Pritom chudák Rakušák ako študent medicíny častokrát vôbec nemá istotu, že bude môcť študovať – v ročníku je 1300 študentov a len 500 miest v seminároch

číst více

Studentské iniciativy

V následujících měsících vás budeme pokud možno pravidelně seznamovat s různými studentskými zájmovými skupinami a organizacemi.

číst více

Jak to vypadá na kolejích

Dostat se na vysokou školu je jedna věc, pokud ale nemáte školu v místě bydliště, vyvstane hned další obtíž – sehnat ubytování. Tradičně v polovině září všechny univerzitní metropole zaplaví příval studentů zoufale shánějících místo kde složit hlavu. Přidělení kolejí pro dojíždějící totiž vůbec není samozřejmostí.

číst více