Stojí za přečtení

Rozhovor se studentem archeologie o minulosti ukryté v zemi

Zajímá vás historie? Proč nezkusit třeba archeologii, kterou leckdo pokládá za zábavnější a přínosnější, přitom však do značné míry související obor? Jedním z takových lidí je i Matěj Forst, který hledá minulost raději v hlíně než v papírech. Studuje archeologii druhým rokem na Filosofické fakultě MU.

číst více

Jak se učí po pětadvaceti letech

Přemýšlíte o tom, že byste se přihlásili na „peďák“? Po zkušenostech začínající učitelky se můžete seznámit i s názory její zkušenější kolegyně. Paní Blanka Králíková učí již dvacátým osmým rokem češtinu a občanskou výchovu. Pověděla nám o úskalích i radostech profese, o tom, na co vás škola nepřipraví, a také, jak je s odstupem let spokojená se svým povoláním.

číst více

Přemýšlím, jak nás viděli naši učitelé, říká mladá učitelka

Drobná slečna, do které by téměř nikdo z jejího okolí neřekl, že z ní bude jednou paní učitelka, si dennodenně stoupá před tabuli, aby dvěma desítkám dvanáctiletých teenagerů předala alespoň část svých znalostí. Veronika Bražotikosová si s námi povídala o studiu na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity a o tom, jaké to je být učitelkou.

číst více

Rozhovor s medailistkou z mistrovství světa ve zpracování informací

Jsou mezi námi lidé, kteří umí s klávesnicí, myší a textovým editorem doslova zázraky. Mezi ně patří i Alena Havránková, studentka 1. ročníku navazujícího magisterského oboru Ekonomická informatika na Mendelově univerzitě v Brně. Alena si na Mistrovství světa ve zpracování informací vybojovala krásnou bronzovou medaili. Přinášíme vám s ní rozhovor.

číst více

Škola zájmového vzdělávání Pampaedie

Chcete se naučit vystupovat na veřejnosti? Zpracovat novinovou zprávu? Vařit pivo? To vše je možné v rámci projektu Univerzity Palackého Pampedie.

číst více

Do boje proti plagiátorství se zapojí polovina veřejných vysokých škol v ČR

Již polovina veřejných vysokých škol v České republice se zapojila do nového projektu Odhalování plagiátů v závěrečných pracích studentů, jehož cílem je významně omezit opisování.

číst více

ANKETA: Studenti slovenštině nerozumí. Většina z nich si však myslí, že ano

Na českých školách se čím dál častěji a v hojnějším počtu objevují studenti ze Slovenska. Pro mnohé mladé lidi se však i přesto slovenský jazyk stává cizí řečí a rozumí jen těm slovům, která jsou s češtinou podobná nebo shodná. Rozdílná slova pouze odhadují, ale význam neví. Jak se s jazykem našich nejbližších sousedů mladí lidé dokáží vypořádat?

číst více

ANKETA: Preferujete dovolenou s cestovní kanceláří nebo jezdíte raději na vlastní pěst?

Léto, to je čas výletů, dovolených a čundrů. Někdo zabalí krosnu, nahodí na záda a cestuje různě napříč republikou či Evropou. Někdo zase preferuje nalajnovaný program od cestovní kanceláře, jistotu a pohodlí hotelu. Každý máme o létě vlastní ideální představy. A jaké jsou ty vaše? Raději s cestovkou nebo vyrážíte na cesty raději sami?

číst více

Staň se kosmonautem

Simulace misí raketoplánů, setkání se slavnými osobnostmi americké kosmonautiky a mnoho dalšího zažijí už tento týden (20. – 27. července 2007) dva čeští studenti. O tom, jak probíhal loňský ročník vám více povypráví opavská studentka Tereza Sosíková.

číst více

Akademické fórum – vysoké školy jdou na pomoc vládě

V souvislosti s blížícím se předsednictvím EU vzniklo v ČR pod patronací Masarykovy univerzity tzv. akademické fórum. Jde o sdružení osmi vysokých škol a univerzit, které se rozhodly spolupracovat s českou vládou na zajištění hladkého průběhu tohoto předsednictví. Celý projekt nám více přiblížil Jan Závěšický, ředitel Akademického fóra.

číst více