Martina Pelcova
Blíží se deadline přihlášek do projektu Generace ’89
// „V roce 1989 se narodili. Dnes, v roce 2009, mají příležitost vyjádřit své postoje a názory týkající se budoucnosti Evropy a jejích občanů.“// to je motto projektu Generace 89, kterého se účastní devět evropských zemí: Česká republika, Bulharsko, Rakousko, Německo, Belgie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Velká Británie. Projekt si očima generace 89 připomíná výročí pádu komunistických režimů v Evropě. […]
číst víceLiterární soutěž Duše Národa
Člověk v tísni ve spolupráci s týdeníkem Respekt pořádá literární soutěž „Duše národa“, která si pokládá otázku, jak ovlivnil předchozí totalitní režim duši našeho národa. Tvůrci ve věku 15 až 20 let mohou posílat své texty (reportáže, eseje, rozhovory) v rozsahu do šesti normostran (1800 znaků) na adresu info@pribehybezpravi.cz do 6. 2. 2010. Vítězové, které vyberou redaktoři časopisu Respekt a zástupci Člověka v tísni, […]
číst víceStudentkou v pětatřiceti: Jsou to nervy
Po maturitě na vysokou školu. To je logická cesta většiny studentů. Někteří se však po cestě za vysokoškolským vzděláním poněkud zdrží. Některé nevezmou, a tak musí zkoušet své štěstí zase za rok. Někteří se snaží využít mládí a než opět zasednou do poslucháren, sbírají rok či dva zkušenosti v zahraničí. Jak to ale vypadá, když tato prodleva trvá patnáct let? O studiu s třemi dětmi, prací a třicítkou na krku jsme si popovídali se sociální pracovnicí Terezií Fojtíkovou.
číst víceMnemotechnické pomůcky: berličky pro paměť
„Oh Be A Fine Girl, Kiss Me,“ šeptal při písemce nenápadně student své spolusedící v lavici. Ale dívenka nešpulila rty k polibku, místo toho začala kreslit perem po papíře písmenka O, B, A, F, G, K a M. Dobře věděla, že jí spolužák napovídá spektrální třídy hvězd podle jejich teploty. Pozn. Článek byl 12. 3. 2013 aktualizován (kav).
číst víceANKETA: Novoroční předsevzetí spojené se studiem?
Novoroční předsevzetí jsou tradičně předmětem bojkotů, vtípků, radostí i zklamání mnohých lidí. Nový roční kalendář se zdá být ideální příležitostí zbavit se některých zlozvyků nebo se konečně rozhoupat k plnění svých plánů. Jak jsou na tom studenti různých ročníků a různých škol? Myslí při vstupu do nového roku také na své studium?
číst víceVysoká za dva roky? V Británii možná ano
Britská vláda se rozhodla drasticky omezit výdaje na vysoké školství, což možná povede k zredukování výuky univerzit ze tří na dva roky, napsal včera Gary Eason z BBC. Redukci délky studia navrhl britský politik Peter Mandelson jako úsporné opatření, které zároveň umožní vystudovat více studentům. Také v Česku některé univerzity umožňují díky flexibilnímu rozvrhu ukončit pilnějším studentům bakalářský […]
číst vícePět otázek pro… Radima Jančuru
„Výška mě naučila rozlišovat věci na důležité a nedůležité,“ říká Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency a Podnikatel roku 2005. Jaký vliv měla na jeho úspěchy škola a co by dnešním vysokoškolákům poradil?
číst víceFreemover aneb jak studovat kdekoliv
Slovo „Erasmus“ už přestává být veřejnosti neznámým pojmem. Jednak díky filmům Erasmus a spol. a Erasmus 2, které tento studijní program zpopularizovaly, zčásti také díky cizincům různých přízvuků a barev pleti, kteří se během let stali přirozenou součástí univerzitních měst. Ne každý však vycestuje za vzděláním přes Erasmus. Existují i další stipendijní programy. Zdaleka nejvíce možností poskytuje program Freemover.
číst víceTři roky střední ve Francii? Máte šanci!
Ministerstvo školstí vyhlásilo výběrové řízení ke středoškolskému studiu ve Francii: ti nejšikovnější zájemci ze středních škol dostanou možnost vzdělat se na lyceích v městech Dijon a Nîmes – a to vše zdarma! Francouzská strana totiž bude studentům během školního roku hradit stravu, ubytování, učební pomůcky, pojištění i kapesné. Česká strana přispěje na dopravu. A jak toho dosáhnout? Zaslat do […]
číst víceSpeciál O OBORECH: Evropská hospodářská, správní a kulturní studia
Evropská unie nám svými směrnicemi i dotacemi mění některé stránky života, zároveň plní titulky novin. Výraznou měrou však zasáhla i do vysokoškolství, zejména poptávkou po odbornících, kteří se orientují ve složitých vnitřních záležitostech Unie a jsou vzdělaní v právu, ekonomii i evropských regionech. Vzdělání v těchto oblastech svým absolventům nabízí právě obor Evropská hospodářská, správní a kulturní studia.
číst více