Postrach všech plagiátorů na vlnách internetu
Theses.cz
Asi tou nejznámější a zároveň zčásti veřejnou aplikací umožňující vyhledávání textů závěrečných prací je web Theses.cz. Jde o systém, který pod hlavičkou projektu s názvem „Národní registr vysokoškolských kvalifikačních prací a systém na odhalování plagiátů“ zřídila před třemi lety Masarykova univerzita v Brně (MU). Slouží však nejen jí, ale i všem zapojeným vysokým školám a univerzitám v ČR i v zahraničí, jichž jsou v současné době asi dvě desítky. Hlavním posláním aplikace není samozřejmě nic jiného než snaha zamezit plagiování vysokoškolských studentských textů. Systém umožňuje nejen vyhledávání dat o závěrečných pracích, ale často (v závislosti na rozhodnutí školy) i jejich plných znění. Z údajů z června letošního roku vyplývá, že web Theses.cz schraňuje asi 73 000 závěrečných prací a k tomu dalších 1,3 miliónů dokumentů, s nimiž pak dokáže porovnat jejich obsahy. Letos v květnu získal cenu Inforum 2009 „za významný počin v oblasti elektronických zdrojů“. Více o Theses.cz čtěte zde.
Odevzdej.cz
Na konci června zřídili informatici z Vývojového týmu Informačního systému MU ještě jeden velmi důležitý web – Odevzdej.cz. Díky němu mohou dnes vysoké školy vyhledávat opisy také mezi seminárními pracemi, referáty, esejemi, úlohami, projekty, laboratorními cvičeními, protokoly, zprávami, slohovými cvičeními aj. Zároveň je tento systém kompatibilní s výše zmíněným Theses.cz. Spuštěn byl v rámci projektu „Odhalování plagiátů v seminárních pracích“ a do jeho testovací verze se zatím zapojilo deset českých vysokých škol a univerzit. Web lze využívat autentizovaně nebo neautentizovaně, pokaždé s mírně odlišnými právy a možnostmi. Tzv. „odevzdávárnu“ si mohou zakládat třeba učitelé, kteří by si rádi ověřili autentičnost studentských prací, ale svůj účet si tu mohou založit i ti studenti, kteří nechtějí, aby byla jejich práce opsána, nebo aby zjistili, zda se tak již nestalo.
Web: odevzdej.cz
Další pomocníci
K vyhledávání plagiátů ale slouží například i web www.copyscape.com nebo Projekt Plagiáty z webu, které umožňují vyhledání kopií vašeho textu umístěného na internetu. Věřte, že i díky nim si mohou učitelé snadno ověřit, kdo je nepřiznaným spoluautorem „vaší“ práce…
Nejlepší ochrana před plagiátorstvím? Citujte!
Pokud se rozhodnete ve svém textu čerpat z jiné studentské či odborné práce, knihy, webové stránky nebo periodika, nebojte se přiznat svůj zdroj. Vyhnete se tak nařčení, že všechna moudra uvedená ve vaší práci přece nemohla vyjít z vaší hlavy.
Proč citovat
Citování v první řadě tvoří základ dodržování autorské etiky a především autorského zákona (viz z. 121/2000 Sb., zejména § 31). Mimoto však slouží i k lepší orientaci čtenáře ve vašem textu, kterému tak pomůže rozlišit vaše myšlenky od cizích. Uvedením použité literatury navíc čtenáři nabízíte možnost rozšířit si znalosti o zpracovaném tématu a kromě toho tím také dokazujete, že jste si vypracováním textu dali práci a že zkrátka víte, kde hledat informace o vámi zvolené problematice.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Jak správně citovat?
Pokud se dá říci, že všechno má svá pravidla, pak o citování a zdrojování to platí dvojnásob. Citační předpisy upravuje norma ISO 690, ISO 690–2 a některé další normy s nimi související. Podrobný a velmi srozumitelný přehled citačních pravidel včetně příkladů poskytuje mimo jiné stránka www.boldis.cz a nebo také web Projektu Bibliografické citace, kde si můžete vaši citaci dokonce nechat automaticky vygenerovat. Užitečný je v tomto ohledu bezesporu i Inforgram – Portál pro podporu informační gramotnosti. Citační normy ale najdete i na každém webu jakékoli vysoké školy či univerzity.
Další články k tématu
Další fakulta ruší bakalářské práce. V budoucnu se připojí další školy
Po podnikohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) ruší bakalářské práce také Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Klasické „bakalářky“ tam nahradí závěrečný projekt. V budoucnu by nový koncept měla zavést i přírodovědecká fakulta, konkrétně pro obor chemie. Podle proděkanky ekonomicko-správní fakulty Marie Hladké nestojí za zrušením bakalářských prací pouze rozmach umělé inteligence. „Umělá inteligence dokáže v současnosti […]
číst více