Kde získat certifikát z italštiny?
Již několik let nabízí státní jazykové školy zkoušky různých úrovní znalosti evropských jazyků podle společného referenčního rámce. Z italštiny můžete tuto Státní jazykovou zkoušku absolvovat na dvou úrovních – a to středně pokročilé (B2 podle Rady Evropy) a pokročilé (C1 podle Rady Evropy). Složení zkoušky nabízí Státní jazyková škola v Praze. Její stránky si můžete prohlédnout zde.
Italská strana má i své vlastní zkoušky a těmi jsou CILS a PLIDA. CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera) je oficiální osvědčení, které určuje úroveň jazykových znalostí italštiny jako cizího jazyka. Certifikát CILS uděluje Univerzita pro cizince v Sieně a je využitelný pro ty, kdo pracují či studují v prostředí vyžadujícím komunikaci v italštině. Úroveň těchto zkoušek popisuje schopnost mluvit na patřičné úrovni a pro dosažení určitého stupně CILS není potřeba skládat zkoušky nižších úrovní. Rovnou se tedy můžete vrhnout na úroveň, na kterou se cítíte. O tento certifikát se můžete pokusit v brněnské Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky, která sídlí na Kotlářské 9 a jejíž stránky naleznete zde. Více informací o zkouškách CILS se můžete dozvědět tady.
Certifikáty PLIDA jsou úředně uznávány Italským státem a vydávány s odborným souhlasem jedné z nejstarších italských univerzit La Sapienza v Římě. Zkoušky můžete složit na Pražské sekci společnosti Dante Alighieriho sídlící na Kobyliském náměstí v Praze 8. Tato společnost byla založena v Římě roku 1889 a dnes provozuje celkem 3 300 škol po celém světě snažících se šířit italský jazyk a kulturu.
Tyto zmíněné certifikáty se týkají znalostí obecné italštiny, existují však i certifikáty pro odborníky – a to překladatelské a tlumočnické. Oba nabízí Jazyková škola hl. města Prahy v rámci Státní jazykové zkoušky.
Samostudium či absolvování kurzu není jedinou cestou, jak získat certifikát. „Certifikát jsem dostala jako výsledek svého studia na bilingválním italském gymnáziu v Bratislavě,“ říká Petra Barteková, absolventka Gymnázia na ulici Ladislava Sáru. „Tam jsem měla všechny předměty kromě dějepisu v italštině a studium jsme zakončili i státní jazykovou zkouškou z italštiny úrovně C1.“ Certifikát pro ni nebyl primární, když se na školu hlásila, ani netušila, že jej dostane. Chtěla se jen dobře naučit italský jazyk. Přesto i tak později certifikát využila. „Znalosti italštiny jsem musela dokládat při přihlášce na Erasmus, protože jsem se hlásila na studium do Říma. I když jsem od té doby certifikát zatím nevyužila, myslím, že může být užitečný při hledání práce,“ dodává Petra.
V česku je bilingválních gymnázií několik, italské gymnázium však v současnosti žádné. Italština se dá studovat na vysoké škole, kde je studium ukončeno státní závěrečnou zkouškou z oboru, ta však u žádné z českých kateder neobsahuje zisk certifikátu. „Naši studenti absolvují pouze s vysokoškolským diplomem. O certifikátu z jazyka zatím neuvažujeme,“ říká Lenka Kováčová z Katedry Romanistiky Palackého univerzity. Pro absolventy filologického oboru by však případné dodělání certifikátu neměl být problém.
Zdroj: www.italstina-on-line.cz
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů
Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]
číst víceKam musíte vyrazit, pokud chcete studovat elfy
Přišla vám někdy vaše škola vyloženě divná? Tak to jste nejspíš ještě neslyšeli o škole čar a kouzel v Kalifornii, nebo akademii mořských pan na Filipínách. Pokud vás kouzla ani moře nelákají, můžete začít studovat obor gladiátor nebo Santa Claus. Kde najdete tyhle školy? Čtěte! Školy čar a kouzel (USA) Salem v Americe proslul nechvalně známými čarodějnickými […]
číst více