Někteří medici nezačnou pracovat v oboru. Lákají je i vyšší výdělky

Lékařské fakulty čelí každým rokem rekordnímu zájmu uchazečů, přesto je v Česku nedostatek kvalifikovaných lékařů. Jak je to možné? Příčinou může být i fakt, že ne všichni medici zůstanou nakonec pracovat v oboru. Někteří zamíří do zahraničí, nebo raději volí soukromý sektor.
Celostátní průzkum neziskové organizace HealthCare Institue v roce 2016 odhalil, že v nemocnicích plánovalo pracovat méně než 50 procent vysokoškoláků. Řada z nich místo toho plánovala nastoupit na ambulanci, farmacii anebo se zdravotnické práci nevěnovat vůbec.
Svůj vliv na nepoměr mezi počtem absolventů a lidí pracujících ve zdravotnictví mají i zahraniční studenti. „V současnosti jsou lékařské fakulty motivovány k tomu, aby přijímaly velké množství studentů do anglických programů. To jsou studenti, kteří si vzdělávání platí. Ale upřímně, nikdo si neplatí statisíce za to, aby studoval v České republice a potom zůstal v českém zdravotnictví za mizerný plat, který pobírají naši lékaři. Takže tito lékaři studující v angličtině jsou pro nás předem ztraceni,“ poznamenal v roce 2023 prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Jeho slova dokládají statistiky programu všeobecného lékařství, který ročně na osmi lékařských fakultách vystuduje 1700 až 1800 lidí. Zhruba pětina z nich studuje anglickou verzi programu a obvykle odchází pracovat do zahraničí. Ani všichni absolventi studující v češtině však nezamíří do českého zdravotnictví.
„Absolventů v českém jazyce je řekněme 1 450 a do České lékařské komory se například v roce 2021 přijímalo 1 319 lékařů. Takže mezi celkovým počtem absolventů a tím, kolik jich nastoupí do českého zdravotnictví, je každý rok rozdíl zhruba 500, a to jsou pro české zdravotnictví ztracené duše,“ dodal Kubek.
Nemocnici ne, raději soukromé zařízení
Někteří pacienti čekají na rehabilitaci placenou ze zdravotního pojištění čeká i déle než čtvrt roku. Důvodem je nedostatek fyzioterapeutů. Absolventi tohoto oboru totiž raději zamíří do soukromých ordinací než státních nemocnic. Soukromé ordinace nabízí lepší plat a flexibilnější pracovní dobu.
Nástupní plat absolventa magisterského oboru činí ve státních nemocnicích něco málo přes 30 tisíc korun. Průměrná mzda v České republice je přitom 38 tisíc. Zato v soukromém sektoru fyzioterapeuti řádově vydělávají o stovky korun více za hodinu.
Důležitým faktorem pro výběr povolání je pro fyzioterapeuty i flexibilnost pracovní doby. Většina fyzioterapeutů jsou ženy, které mnohdy musí skloubit zaměstnání a rodinu. Soukromá sféra jim to díky nastavení časových podmínek umožňuje snáz než práce ve státním sektoru.
Jak jsou na tom další obory?
Co se týče ostatních oborů, z již zmíněné statistiky z roku 2016 vyplynulo, že 45 procent architektů, 47 procent absolventů hutnických a strojírenských oborů, 50 procent ekonomů a 59 procent strojařů pracuje mimo obor. Nejhůře jsou na tom elektrotechnici (79 procent), matematici (98 procent) a filozofové (takřka 100 procent). Vysoký je i počet vystudovaných pracovníků pedagogiky, knihovnictví a bankovnictví, kteří skončí mimo svůj obor.
„V praxi se setkáváme s mnoha absolventy, zvláště humanitních, filozofických a ekonomických oborů, kteří nechtějí budovat kariéru v oboru, který studovali. Mezi hlavní důvody patří nedostatek možností uplatnění, nízké finanční ohodnocení či zjištěný nezájem o daný obor,“ míní Denisa Janatová z personální agentury AC Jobs.
Zdroj: Novinky.cz, Plus, Seznam Zprávy, Zdravotnický deník, Medical Tribune
Další články k tématu
VŠ jako cesta k bohatství? Mezi nejbohatšími lidmi je většina s titulem
Dvacítka nejbohatších lidí světa a dvacítka nejbohatších Čechů v roce 2023. Většina z nich s vysokoškolským titulem. Mezi nimi jen hrstka odpadlíků, …
číst víceCo si hledali v kabince? Lékařská fakulta řeší stížnosti na přijímačky
3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy dostala po prvním kole přijímacího řízení, které se konalo v pražském Kongresovém centru třetí týden v červnu, …
číst víceVysokoškolské vzdělání ztrácí hodnotu, míní ostravští ekonomové
Hodnota vysokoškolského vzdělání klesá. Absolventi vysokých škol totiž častěji pracují na pozicích s nižšími požadavky na vzdělání a vydělávají si tak …
číst více