Vysokoškolské vzdělání ztrácí hodnotu, míní ostravští ekonomové
Hodnota vysokoškolského vzdělání klesá. Absolventi vysokých škol totiž častěji pracují na pozicích s nižšími požadavky na vzdělání a vydělávají si tak méně peněz. Upozorňuje na to studie ekonomů z VŠB – Technické univerzity Ostrava, kteří srovnávali údaje z roku 2011 a 2022.
Na pracovních pozicích s nižšími požadavky na vzdělání pracuje celkem 53 procent českých zaměstnanců. „Výsledky ukazují nárůst podílu převzdělaných zaměstnanců z 27 na 37 procent. Tento trend naznačuje, že vzdělanost populace roste rychleji než možnosti jejího uplatnění na trhu práce,“ uvádí Martin Krejčí z katedry ekonomie, jeden z autorů studie.
S „převzdělaností“ se nejčastěji potýkají ženy. „Čtyřicet procent žen pracuje na pozicích s nižšími nároky, než odpovídá jejich vzdělání, zatímco u mužů je to o šest procent méně. Ženy také častěji než muži pracují mimo svůj vystudovaný obor,“ vysvětlil Jiří Balcar z katedry ekonomie.
Nejhůře jsou na tom vysokoškoláci. Téměř dvě třetiny z nich vydělávají méně, než by podle svého vzdělání měli. Na pozicích, které neodpovídají úrovni vzdělání nebo vystudovanému oboru, pracují nejčastěji absolventi uměleckých oborů, humanitních, společenských a přírodních věd. Na opačném protipólu stojí absolventi pedagogických, technických a zdravotnických oborů.
„Zaměstnanci s vyšším vzděláním, než vyžaduje jejich pozice, mají nižší mzdy, než odpovídá jejich kvalifikaci. Rok nadbytečného vzdělání tak přináší třikrát menší nárůst mzdy než rok vzdělání potřebný pro danou pozici,“ doplnil Krejčí. Podle něj by pomohla lepší koordinace vzdělávacího systému a potřeb trhu práce, aby lidé studovali to, o co je na trhu práce zájem.
Víc jak polovina zaměstnanců pak nepracuje v oboru, který vystudovala. Podíl lidí s vyšší úrovní vzdělání postupně roste. Během posledních 20 let vzrostlo množství vysokoškoláků z devíti procent na skoro 19 procent. A i když vysokoškoláci nevydělávají vždy tolik, kolik by podle vzdělání měli, patří mezi skupiny s nejvyšší zaměstnaností.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Zajistěte si lepší důchod už na vysoké škole
Věk pro odchod do důchodu se postupně zvyšuje, podle ekonomů budou navíc budoucí důchodci (včetně stávajících vysokoškoláků) pobírat nižší důchody než stávající penzisté. Pokud studujete vysokou školu, nebo se na studium teprve chystáte, a chcete si zajistit slušný důchod, měli byste s tím začít hned. Představujeme pět způsobů, jak na to. Práce brigáda nebo OSVČ Po […]
číst víceJak napsat perfektní motivační dopis
Motivační dopis někdy představuje rozdíl mezi zaměstnaným člověkem a tím, který musí hledat práci dál. Každý dopis musíte psát na míru pozice, na kterou se hlásíte. Existuje ale několik společných rysů, které motivační dopis posunou na vyšší úroveň a zvýší vaše šance získat zaměstnání snů. Nepište román Na žádané pozice se mohou hlásit stovky i […]
číst víceIT firmám chybí odborníci, zaměstnávají kvůli tomu studenty
S rozmachem informačních technologií (IT) potřebují firmy stále více zaměstnanců. Odborníků na trhu práce je přitom nedostatek. Firmy proto začaly spolupracovat se středními školami a zaměstnávají středoškoláky už během studií. Samy si tak vychovávají budoucí odborníky v oboru. Firmy si postupně uvědomují, že zaměstnávat studenty má své výhody. Dokládá to počet pracovních nabídek pro studenty, který čítá […]
číst více