Redakce VŠ
17. listopad nás ctí
Taky jste uctili Den boje za svobodu a demokracii konzumem? Smíšené pocity ve mně vyvolaly oslavy tohoto pro naši současnost určujícího svátku.
číst víceRok R pokračuje
Na podzim nepadá jen listí. Jestli i vy občas klesáte pod tíhou maturitního roku, neházejte flintu do žita ani do sborovny.
číst víceKarlova univerzita má nového rektora
Václav Hampl stane v čele nejstarší tuzemské vysoké školy. Nahradí fyzika Ivana Wilhelma, který jako rektor působí již dvě funkční období. Ve středu o tom rozhodl Akademický senát univerzity, který dal ve tříkolové volbě přednost svému bývalému předsedovi před dalšími dvěma kandidáty. Hampl se stane hlavou Karlovy univerzity v únoru po oficiálním jmenování prezidentem Václavem Klausem.
číst víceRok R, plíživá maturitní hrůza aneb „Co mám dělat, maturuju?“
Sotva jsme se probrali z šoku prvních středoškolských písemek, zvykli si na školní polívky a vystřízlivěli z prodloužené, je tady. Nečekán a nezván, maturitní rok. Co s ním?
číst víceDržte si klobouky, semestr začíná! Ale co s tím dělat?
Konec zábavy, pozdního vstávání a letního nicnedělání. Většina vysokoškoláků v nadcházejícím týdnu opět zasedne do školních lavic. Jak se snadněji vyrovnat s náhlou proměnou z turisty či brigádníka na pokorného studenta? Především prváci v těchto dnech hledají útěchu a pochopení s jejich předškolní horečkou, proto přicházíme s „odbornou pomocí.“ Přečtěte si pár doporučení, která sice díru do světa neudělají, ale třeba vám zlepší náladu.
číst víceZahraniční stáž? Do pěti let žádný problém!
Plánujete strávit semestr na univerzitě v zahraničí? Do pěti let by vám k tomu měly stačit pouze zájem o studium a předpoklady pro jeho úspěšné zvládnutí. Vyplývá to ze slov ministryně školství Petry Buzkové, která představila dlouhodobý projekt zaměřený na zkvalitnění úrovně českých vysokých škol.
číst víceMasarykova univerzita se stala nejžádanější českou vysokou školou
Pracovníci brněnské univerzity si letos museli poradit s 54 000 přihlášek, což je dokonce o čtyři tisíce více než na Karlově univerzitě. Rozhodnutí o přijetí našlo ve schránce kolem 14 tisíc studentů, ale předpokládá se, že do prvního semestru jich nastoupí o několik tisíc méně. Mnoho z přijatých se totiž rozhodne pro studium na jiné škole v tuzemsku či zahraničí.
číst víceAu-pair v Německu. Co to obnáší?
Prázdniny už klepou na dveře. Studenti se nemohou dočkat, až odhodí aktovky a učebnice do kouta, ale mnoho školáků zároveň řeší problém. Jak nejlépe naložit s dvouměsíčním odpočinkem? Podobné dilema trápilo minulý rok Pavlu Mrkvičkovou, dvacetiletou studentku brněnské Masarykovy univerzity. Rozhodla se, že bude pracovat i v létě. „Lákala mě možnost vyjet za výdělkem do zahraničí. Na internetu nabízeli práci au-pair v Německu, tak jsem si řekla, že to není špatný nápad.“
číst víceJak přežít peklo aneb 7 rad do zkouškového období
Studenti se pomalu ale jistě přesouvají z tepla útulných kaváren a restaurací do svých domovů. Z jejich obličejů lze vypozorovat jindy nevídanou nervozitu. Knihovna praská ve švech. Co se děje? Nejstrastiplnější část vysokoškolského života se blíží mílovými kroky. Za několik dní začíná zkouškové období. Jak přestát bez následků tuto nevábnou dobu, kdy si ostatní užívají letních radovánek, zatímco vy se topíte v knihách? Přinášíme několik rad, které vám pomohou zmírnit vaše trápení:
číst víceEvropský parlament mládeže: Příležitost vyzkoušet si politiku
Nebaví Vás poslouchat stále stejné řeči českých politiků? Říkáte si: „Už abych byl(a) na Grossově místě já,“ ale nevíte, kde začít? Právě Vám je určen Evropský parlament mládeže (EYP), sdružující přes 30 národních komisí z evropských zemí. „Tato organizace dává šanci mladým lidem podrobně se zabývat celosvětovými problémy. Můžete cestovat a poznat lidi z různých koutů Evropy,“ říká student brněnského Gymnázia Řečkovice Filip Ondra. „Ale jde především o zábavu a získávání nových zkušeností“, dodává s úsměvem.
číst více