Lucie Teplá
Rady z první ruky
„Během mého rozhodování, kterou vysokou školu zvolit, jsem se setkal se spoustou naprosto nepodložených názorů, které, myslím, mohou spoustu lidí negativně ovlivnit,“ říká Tomáš Masák (23), student magisterského oboru pravděpodobnost a statistika na MFF UK v Praze. Napadlo ho proto vytvořit ve svých rodných Českých Budějovicích projekt, ve kterém absolventi Gymnázia J. V. Jirsíka radí jeho současným studentům ohledně studia na vysoké škole.
číst víceOrtoptika je téměř výhradně ženský obor
S Barborou Víchovou (21), studentkou 3. ročníku ortoptiky na LF MUNI v Brně, o jediném studentovi a převaze studentek, o vysokých šancích na uplatnění v oboru, který se zabývá léčením tupozrakosti a šilhání u dětí a o profesionální deformaci.
číst víceStudenti radí, z čeho se učit na maturitu a na přijímačky
Najít si dobrý materiál, z kterého se můžete učit k maturitě či přijímačkám, je základ úspěchu. Úspěšní studenti radí, podle čeho si podklady vybírat.
číst víceHledám přípravný kurz na VŠ, zn. kvalitní
Jít či nejít na přípravný kurz na vysokou školu? A když jít, tak na jaký? A jak si vybrat ten správný? Nabízíme rady ostřílených vysokoškoláků.
číst víceJak si vybrat zahraniční VŠ
Chtěli byste cestou do školy vídat Big Ben, jezdit přes Golden Gate Bridge nebo pořádat pikniky v Central Parku? Studium v cizí zemi si můžete vybírat podle mnoha kritérií. Pokud do toho chcete jít, měli byste začít řešit vše nejpozději včas.
číst víceRok v Číně mi změnil pohled na život
„Žít v rozvojové zemi je fantastická zkušenost, která ale není úplně zadarmo,“ říká česká studentka Sue Nguyen (26) poté, co absolvovala roční studium oboru čínský jazyk a kultura na Sichuan University v čínském městě Čcheng-tu. Kulturní šok, škola, čínština i škola života, tak by se dal charakterizovat její pobyt v zemi s nejrychleji rostoucí ekonomikou světa. Po návratu do Čech si více cení věcí, které na první pohled považujeme za samořejmost.
číst víceDeset rad pro budoucí prváky
Určitě nenajdu tu správnou učebnu ve správný čas. Nebo zapomenu, kdy mám zápis a nepodaří se mi to včas zjistit. A co když nebudu vědět, kolik mám mít kreditů pro postup do dalšího ročníku a oni mě prostě vyhodí? Podobné pesimistické myšlenky se honí hlavou asi každému, kdo byl přijat na vysokou školu. Naše tipy vám pomůžou nejen přežít, nakonec totiž možná zjistíte, že vejška je taky zábava.
číst víceLéto mezi gejzíry
„Islanďani jsou vstřícní a féroví,“ říká studentka Vyšší odborné školy publicistiky Albína Mrázová (22), která se rozhodla strávit léto na Islandu. A to nejen mezi gejzíry a vodopády, ale hlavně u koní, v zemi, kde v létě prakticky nezapadá slunce a i o půlnoci je tam světlo jako ve dne.
číst víceJak naložit s nejdelšími prázdninami života
Máte úspěšně po maturitě a dostali jste se na vysokou školu, na niž jste chtěli? V tom případě se před vámi otevírá možnost prožít nejdelší prázdniny vašeho života. Přinášíme vám pár tipů, jak naložit s příležitostí, která se již nebude opakovat, jak se nenudit a jak prožít nezapomenutelné prázdniny.
číst víceNevzali mě na VŠ. Co teď?
Možná je to vaše noční můra už od začátku školního roku. Co dělat, když vám přijetí na vaši vysněnou vysokou školu o pár bodů uteče? Dáme vám pár užitečných tipů, jak se s danou situací vypořádat.
číst více