Lucie Teplá

Místa na učení v Praze

Hledáte prostředí, kde se toho naučíte co nejvíc? Kavárnu, kde vás nevyhodí, i když tam budete celé odpoledne sedět s jedním kafem? Nebo radši knihovnu, kde soustředění sálá nejen z ostatních studentů, ale i ze stěn a vy se konečně přinutíte nekoukat na Facebook a opravdu se začít učit? Připravili jsme pro vás tipy, kde se taková místa v hlavním městě nacházejí.

číst více

Humus k snídani a politická opatrnost – nejen to znamená studium v Kataru

„V Kataru je celý svět,“ říká Tomáš Kocourek (26), který se do katarského hlavního města Dauhá vydal studovat arabštinu. Získal stipendium od Qatar University a studuje roční program Arabic for Non-native speakers. Objevuje Katar se všemi jeho klady a zápory. Z pohledu studenta popisuje zemi, ve které se vládnoucí rodina a vnitřní politika nekritizuje a v které není uprchlý tygr na dálnici nijak velkým překvapením.

číst více

Jak se připravit na maturitní slohovku

Maturita z českého jazyka a literatury má kromě didaktického testu a ústní části i část nazvanou „písemná práce“. Hlavní je neztratit hlavu a nesplést si pracovní postup s receptem či líčení s vyprávěním.

číst více

Chci rozcestovat mladé Čechy

Takový cíl si dal Lukáš Kerhart, sedmadvacetiletý rodák z Moravskoslezského kraje, který objíždí střední a vysoké školy po celé ČR a motivuje studenty k dlouhodobějším pobytům v zahraničí. Sám navštívil 30 zemí a 5 let v různých zemích žil. O svých zkušenostech napsal i knihu Cestování – nejlepší životní investice, ve které se snaží mladým lidem přiblížit, jak jim může pobyt v cizí zemi pomoci v nalezení budoucí profese či ve startu kariéry.

číst více

Minirozhovor s Jakubem Drápalem, držitelem Ceny rektora UK

Jakub Drápal převzal koncem února“ Cenu rektora UK Tomáše Zimy“:http://www.cuni.cz/UK-382.html, konkrétně cenu prof. JUDr. Karla Engliše pro nejlepší absolventy společenskovědních oborů, za mimořádné studijní výsledky. Drápal vystudoval práva na Univerzitě Karlově, nyní studuje v Cambridge magisterský program Kriminologický výzkum. Za co konkrétně jste oceněnní získal? Domnívám se, že větší roli hrála publikace Poslušen zákonů své země […]

číst více

Obory pro neslyšící a pro práci s nimi

„Slepota odděluje lidi od věcí, hluchota od lidí.“ Málokdo si dovede představit, jak by v životě obstál bez některého z pěti smyslů. Autorka citátu, americká spisovatelka Helena Kellerová, byla hluchoslepá, přesto vystudovala univerzitu a napsala řadu knih. V našem speciálu o oborech se zaměříme na obory, které se týkají neslyšících a těch, kdo s nimi chtějí pracovat a pomáhat jim.

číst více

Žebříček českých VŠ

Máte vysněnou fakultu, kam se chcete dostat? A víte o ní víc, než jen to, že na ní vyučují obor, který chcete studovat? Co kvalita výuky a vyučujících? Spokojenost absolventů nebo procento studentů, kteří odjeli alespoň na semestr do zahraničí? To vše jsou kritéria v žebříčcích českých VŠ. Přinášíme vám výběr z nich.

číst více

Soukromá vs. veřejná VŠ

Studium na soukromé nebo veřejné vysokoškolské instituci? „Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání,“ tvrdil Markem Twain. Zvolte si školu tak, aby jeho slova platila i pro vaši cestou k poznání.

číst více

Jak přípravit nezapomenutelný maturitní ples

Zorganizovat akci takového rozsahu, jako je maturitní ples, není žádná „brnkačka“. Není to jen o tom, že nesmíte zapomenout na dárek pro třídní či třídního a že pokud si zapomenete pošlapat o půlnoci šerpy, neodmaturujete. Celá událost testuje i schopnost vaší třídy spolupracovat. Jde přeci hlavně o to, aby se na váš maturiťák hned tak nezapomnělo.

číst více

7 tipů, jak si vybrat VŠ a obor

Podávat přihlášky můžete na většinu vysokých škol až do konce února. Ze všech stran slyšíte, jak je výběr oboru a VŠ důležitý. A asi už vám to trochu leze na nervy. Na druhou stranu byste si měli připustit, že tahle volba je opravdu klíčová. Koneckonců, koho by bavilo dělat celý život něco, co ho nebaví?

číst více