Andrea Nosková

KROK PO KRŮČKU: Proč vůbec studovat VŠ?

Jako maturanti slyšíte a přemýšlíte o vysokých školách denně. Zvažování oborů a možností vás ale jistě už přivedlo k otázce mnohem závažnější a obecnější: má vůbec smysl na vysokou školu chodit? Není lepší najít si pohodlné místo, mít vlastní peníze a jednou provždy se zbavit zkoušek a učení? Důvody, proč nakonec zvolit univerzitu, nabízí tento článek.

číst více

Speciál O OBORECH: Pomocné vědy historické

Od studia historie jsou někteří odrazováni pro její nepraktičnost. Orientace v datech, osobnostech a souvislostech naší minulosti je náročné, a přesto se zdá, že pro další výzkum to mnohokrát nestačí. Výborným řešením pro milovníky historie je studium pomocných věd historických, které otevírají dveře ke konkrétnímu použití znalostí historie i nejmodernější technologie pro praktické účely. Pozn. Článek byl aktualizován 16. 11. 2009 (-bel-)

číst více

Na stáž do USA? S Microsoftem!

Ovládáte angličtinou a baví vás počítače? Potom určitě popřemýšlejte o zvláštní nabídce firmy Microsoft. Talentovaní studenti z České republiky, kteří studují třetí nebo čtvrtý ročník vysoké školy, mají možnost strávit 3 měsíce během léta 2009 na odborné stáži v Redmondu v USA. Studenti by měli mít stejné povinnosti a práva jako zaměstnanci na plný úvazek a očekává se spolupráce v týmech. Jde […]

číst více

Co s „nepraktickými“ obory?

Taky se vás rodiče ptají, co s tou historií, sociologií či hudební vědou (doplňte si sami) budete jednou dělat? Každoročně stojí (nejen) budoucí studenti vysokých škol před otázkou, zda má vůbec smysl studovat ten který obor. Existuje totiž velká řada (převážně humanitních) disciplín, které jsou sice nesmírně zajímavé a odpovídají přesně vašim zájmům, jejich praktické využití v budoucnosti ale není tak samozřejmé jako např. u práv či medicíny. S Mgr. Dušanem Pouzarem (27) jsme se pokusili přijít na to, kde má toto dilema možné řešení. Pozn. Článek byl 13. 11. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

VŠE: Nejlepší ekonomická univerzita ve střední a východní Evropě

Děkani a rektoři tisícovky vysokých škol s ekonomickým zaměřením ze 153 zemí světa vybírali ze svých řad tři nejlepší univerzity v devíti světových regionech. Vysoká škola ekonomická v Praze obsadila první místo v regionu Střední a východní Evropa. Následovaly ji Varšavská vysoká škola ekonomická a Univerzita v Lublani. Celkem bylo na slavnostním večeru, který se konal v pařížské Burze cenných papírů 4. 11. 2008, […]

číst více

AIESEC – Rozvíjet svůj potenciál a cestovat

V mnohých z vás dřímá víc, než máte možnost při studiu ukázat – pouhá teorie nemusí vašim schopnostem poskytovat dostatečný prostor k seberealizaci. Navíc získávat cenné zkušenosti je o to zajímavější, když se přitom můžete podívat do zahraničí. Lidé z AISEC tohle dobře ví, a proto nabízejí mladým lidem možnost rozvinout vlastní potenciál doma i mezinárodně.

číst více

Konference o ekologii na vysokých školách

Organizace ACSA (Akademické centrum studentských aktivit) pořádá letos již osmý ročník celostátní studentské konference s podtitulem „Současná úloha a postavení studentů na vysokých školách 2008.“ Téma letošní roku je velmi aktuální a zároveň závažné. Celá konference se bude nést v duchu hesla: „Ekologická stopa českých vysokých škol – dinosaurus nebo kolibřík?“. Akci bude možné navštívit ve dnech 27. – […]

číst více

Přednášky o studiu v zahraničí

Agentura Alfa Agency i letos pořádá v různých městech republiky sérii přednášek zaměřených na možnost kombinace studia a práce v Austrálii, Irsku a Velké Británii. Besedovat budete s Bárou Sedláčkovou, Vlastimilem Tichým a Alešem Bártou. Kromě Prahy (nebližší přednášky 11. a 13.11.) bude svou nabídku Alfa Agency prezentovat také v Brně (19., 25. a 27.11.), Olomouci (11.11.), Plzni (24.11.), Ostravě (26.11.) a […]

číst více

POROVNÁNÍ OBORŮ: Biochemie

Na střední škole vás nejvíce baví chemie a biologie, ale nemůžete se rozhodnout, který z předmětů studovat dále na VŠ? Biochemie by mohla být dobrou volbou. V ČR si můžete vybírat z pěti pracovišť, nechat si prominout přijímací zkoušky a dokonce studovat v anglickém jazyce. Pozn. Článek byl aktualizován dne 23. 11. 2009.

číst více

KROK PO KRŮČKU K MATURITĚ: Sebedůvěra je půl úspěchu

Je pro úspěšnou maturitu podstatnější výborná paměť, nebo umění improvizovat? Je lepší připravovat se průběžně, nebo spoléhat na „svatý týden“? Možná by vás překvapilo, jak velký podíl na závěrečném úspěchu má právě sebedůvěra. Následující článek vám poradí, jak na ní do maturity zapracovat! Článek byl aktualizován 11. 2. 2010 (kav).

číst více