Univerzita Karlova v Praze
Pět otázek pro… Tomáše Sedláčka
Vyjmenovat všechny úspěchy, kterých se podařilo přednímu českému ekonomovi Tomáši Sedláčkovi (33) za svůj zatím krátký život dosáhnout, by vydalo na mnoho řádků. Je mimo jiné bývalým poradcem Václava Havla či Bohuslava Sobotky, stratégem ČSOB, členem NERVu. Kromě odborných textů v minulém roce také vydal knihu Ekonomie dobra a zla. Co dobrého a zlého mu přinesla studia?
číst víceSpeciál O OBORECH: Chirurgie
Chcete pomáhat lidem? Láká vás náročná, ale zároveň smysluplná práce? Jste schopni rychlé reakce i ve chvílích, kdy se rozhoduje o lidském životě? A konečně… nevadí vám pohled na krev? Třeba i nějak takto by mohl vypadat inzerát, v němž by zdravotnická zařízení poptávala nové chirurgy. Nejspíš se vám zdají v něm naznačená „kritéria přijetí“ příliš přísná, ale právě o tom práce chirurga také je…
číst víceV Praze mi chybí snad jen studentské městečko, říká studentka ze Slovenska
O studentce Janě Dorčákové, která pochází ze Slovenska, se rozhodně nedá říct, že by trpěla nedostatkem samostatnosti. Už na střední odešla od rodičů a bydlela na internátě. Postupné stěhování za studiem ji nakonec dovedlo přes Bratislavu až na Karlovu univerzitu do Prahy. Jak srovnává slovenské školství s tím českým, co jí v Praze chybí a jak se vyrovnala s pro ni úplně novým prostředím? Pozn. Článek byl aktualizován 28. 2. 2010 (kav).
číst víceSpeciál O OBORECH: Vojenské obory
Armáda a vojenské útvary tvoří jednu ze základních obranných složek státu. Ačkoli si její důležitost lidé uvědomují nejvíce ve chvíli, kdy se sami cítí ohroženi, je funkce armády daleko širší. Kromě obrany státu se účastní četných misí v zahraničí a zajišťuje též významnou pomoc během krizových událostí nejrůznějšího charakteru. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst vícePříručky pro prváky
Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)
číst víceSpeciál O OBORECH: Adiktologie
Drogové a další závislosti patří již dlouhodobě mezi závažné problémy naší společnosti. Přestože již existuje několik organizací a institucí, které se na léčbu a prevenci těchto rizikových forem chování zaměřují, nabídka specializovaných studijných oborů, které by vychovávaly odborníky v oblasti tzv. adiktologie, u nás zatím zaostává. Výjimkou je snad jen pražská lékařská fakulta. (článek byl aktualizován 28. 11. 2009)
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Archivnictví
Archivnictví, ač se to možná na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti představuje jeden z nejvýznamnějších oborů, které lidská společnost vyvinula. Kdyby totiž nebyl objeven způsob, jak zachovat, utřídit a reprodukovat naše kulturní dědictví či úřední dokumenty, žili bychom dnes patrně ve velmi dezorientovaném světě… (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst víceSpeciál O OBORECH: Hispanistika
Španělština se v poslední době stává jedním z velmi oblíbených vyučovaných jazyků. Nejenže poskytuje dobrou alternativu za všeovládající angličtinu (kterou dnes aspoň v základech ovládá téměř každý), ale podle mnohých je to jazyk, který se nejen dobře učí, ale také dobře zní. Neméně zajímavá je však také španělská historie či literatura… Tak nějak by mohl znít aspoň malý zlomek důvodů, proč své vysokoškolské studium obětovat právě tomuto románskému jazyku. (článek byl aktualizován 28. 11. 2009)
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl
Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst víceSpeciál O OBORECH: Teologie
Teologické fakulty provozují po celé České republice celkem tři významné univerzity. Ačkoli zaměření těchto fakult svádí k domněnce, že náplň studia nepřesahuje hranice náboženských témat, rozhodně tomu tak není. (článek byl aktualizován dne 26. 11. 2009)
číst více