Umění
ČVUT zve studenty na letní školu multimediálních technologií
České vysoké učení technické v Praze nabízí studentům všech oborů přihlásit se na letní školu multimediálních technologií PULSEE 2013. Jde o třítýdenní intenzivní stáž pro Čechy i studenty ze zahraničí, kteří se zajímají o multimediální a scénickou tvorbu a interaktivní instalace. Letní škola se koná v termínu 8. – 28. července, přihlášku je třeba poslat do 10. června. Během stáže se účastníci naučí pracovat […]
číst vícePrvní ročník mezinárodního festivalu identity v Brně
Občanské sdružení REPT a studenti Masarykovy univerzity v Brně všechny srdečně zvou na první ročník festivalu, který se zaměřuje na středoevropskou identitu z pohledu vědy i umění. Tématem letošního festivalu je korupce a korupční chování. První ročník festivalu proběhne od 15. do 17. října 2010 na několika místech v Brně – v kavárnách, divadlech i v knihovně. Součástí budou panelové diskuze s hosty z řad odborníků (Transparency international, […]
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Estetika
Co si představit pod tak širokým pojmem, jako je estetika? Že jde o nauku o krásnu ví asi každý, ale co je jejím obsahem ve chvíli, kdy se dostane na akademickou půdu a stává se klasickým studijním oborem, stejně tak jako třeba lékařství nebo informační technologie?
číst víceKonzervatoř: SŠ, VOŠ a dřina v jednom
Jakkoli konzervatoře vyvolávají u široké veřejnosti značný dojem exkluzivity, který si tyto školy určitě zaslouží, u žáků základních škol či jejich rodičů vyvolávají spíše respekt. Možná právě proto, že zkoušky ani samotné studium na nich nebývají zrovna snadné. Naštěstí však nízké sebevědomí nepostihuje každého, a tak dnes můžeme, třeba na divadelních prknech či v koncertních sálech, vídat opravdové špičky ve svém oboru, které „vychovaly“ právě konzervatoře…
číst vícePět otázek pro… Petra Nikla
Kdybychom se pokusili představit Petra Nikla podrobným výčtem jeho povolání a činností, kterým se věnuje, zcela jistě bychom na něco zapomněli. Ve zkratce se však dá říci, že Petra Nikla živí jeho fantazie a bezedná kreativita. Na svá studia vzpomíná jako na dobu „neuvěřitelného bublání a nadšení“, kterou je třeba prožít co nejintenzivněji.
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Uměnovědná studia
Že umění někdy může být i věda dokládá obor, který u nás samostatně nabízejí celkem dvě vysoké školy. Nazývá se uměnovědná studia a jeho cílem je připravit takové odborníky, kteří mají nejen široký kunsthistorický rozhled, ale jsou schopni umění také správně teoreticky i prakticky interpretovat. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst více