Téma:přírodní vědy a nauky
POROVNÁNÍ OBORŮ: Biochemie
Na střední škole vás nejvíce baví chemie a biologie, ale nemůžete se rozhodnout, který z předmětů studovat dále na VŠ? Biochemie by mohla být dobrou volbou. V ČR si můžete vybírat z pěti pracovišť, nechat si prominout přijímací zkoušky a dokonce studovat v anglickém jazyce. Pozn. Článek byl aktualizován dne 23. 11. 2009.
číst víceMatematika nutí lidi přemýšlet, říká studentka MatFyzu
Lenku Pöslovou (21) by asi málokdo tipoval na studentku MatFyzu. Lenka si však z vtípků o blondýnách mnoho nedělá a při škole, na které si mnozí rychle vylámou zuby, stíhá zároveň práci finanční poradkyně. Jak to dělá? A jak vůbec studium na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity probíhá?
číst víceRozhovor s absolventem MatFyzu: Chceš vytrvat, anebo ne?
Zajímá vás matematika a fyzika, ale nejste si jisti budoucím uplatněním? Přemýšlíte, zda zvládnete studium MatFyzu? Máte hlavu plnou otázek? Některé z nich vám snad pomůže zodpovědět v našem rozhovoru RNDr. Miroslav Beláň, Ph.D. (34), absolvent matematicko-fyzikální fakulty na Karlově Univerzitě v Praze.
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Biologie – I. díl
V rámci studijního programu Biologie naleznete na různých školách různé zajímavé obory. Na většině z nich lze navíc studovat Biologii v rámci Učitelství – my jsme se však tentokrát věnovali pouze bakalářským oborům, které nejsou zaměřené na budoucí vzdělávání. I tak je nabídka široká a zájemci o přírodní vědy si v ní jistě najdou obor podle svých představ. Pozn. článek byl aktualizován 12. 12. 2009 (-hus-).
číst víceRozhovor se studentem radiologické fyziky
Honza Vilímovský (25 let) studuje šestým rokem magisterský obor Radiologická fyzika na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT. V našem rozhovoru Honza stručně přiblížil, oč se jedná. Povídali jsme si také o tom, jak vnímá pohled ostatních na studenty jaderné fyziky a co mu vysokoškolské studium dává.
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Environmentalistika a životní prostředí II.
Na oblast péče o životní prostředí lze nahlížet hned z několika úhlů pohledu. Tuto problematiku lze proto studovat nejen v rámci přírodních věd, ale třeba i z hlediska administrativy, monitoringu životního prostředí, technologií ekologické výroby, či ve vztahu přírody a člověka. Právě na tyto směry environmentalistiky se zaměřuje druhý díl našeho speciálu. (článek byl aktualizován 30. 11. 2009)
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Environmentalistika a životní prostředí I.
Tentokrát jsme v naší rubrice věnované konkrétním oborům na různých školách zabrousili do ekologických vod. Pokud vás tato problematika zajímá, pak připomínáme, že na některé fakulty, které podobně zaměřené obory nabízejí, si ještě lze podávat přihlášku. Tak to nepropásněte! (článek byl aktualizován 30. 11. 2009)
číst víceSpeciál O OBORECH: Mnoho podob chemie
Najít Chemii jako samostatný obor je v nabídce českých vysokých škol téměř nemožné. Vzhledem k rozsáhlosti této vědy si uchazeč musí zvolit, na jakou problematiku se bude zaměřovat. Zde je přehled oborů, které jsou otevírány v rámci studijních programů Chemie. Pozn. Článek byl aktualizován 28. 12. 2009 (-kav-)
číst víceSpeciál O OBORECH: Humánní geografie
Již jsme na našem webu psali o fyzicky zaměřených geografických oborech. Zní to možná překvapivě, ale geografii lze studovat i v humanitním zaměření. Co se skrývá pod zdánlivě absurdním pojmem „humánní geografie“? Pozn. Článek byl aktualizován dne 2. 12. 2009. (bel)
číst víceSpeciál O OBORECH: Obecná fyzika
V předchozích dílech našeho seriálu o oborech jsme vám představili méně známé varianty fyziky. Většina studentů však pro bakalářské studium volí raději klasickou fyziku. Zde je tedy stručný přehled, kde a jak se fyzika učí. Pozn. Článek byl aktualizován 23. 12. 2009 (-kav-)
číst více