Práce v zahraničí
Deloitte: Většina vysokoškoláků jde na praxi už během studia
Čeští vysokoškoláci si zřejmě velmi dobře uvědomují starou pravdu, že praxe získaná během studia může mít pro pozdější pracovní uplatnění zásadní význam. Praxi již během studia absolvovalo 68 % z nich. Více než polovina (55 %) přitom podstoupila příležitostnou nebo pravidelnou brigádu, s praxí v oboru, který studuje, má zkušenost téměř polovina (48 %) respondentů. Naopak 44 % dotázaných si přivydělává prací, […]
číst víceLucie Kroupová o work and travel – hlavně být co nejvíc mezi místními
Lucie Kroupová, studentka posledního ročníku Vysoké školy obchodní v Praze, odložila státnice a vydala se do Spojených států v rámci programu Work and Travel.
číst víceŽivé sochy – netradiční brigáda v zahraničí
Plahočení na poli, plení záhonků nebo noční směna v továrně, to jsou typické letní brigády vysokoškolských studentů v zahraničí. Najdete-li odvahu předstoupit před dav, můžete zažít vskutku netradiční prázdniny. Václav Š. si na cestování po Evropě vydělával jako živá socha.
číst víceKde hledat brigádu v zahraničí
Chcete-li pracovat o letních prázdninách v zahraničí, máte nejvyšší čas začít jednat. Díky vstupu České republiky do EU se věci zjednodušily a nepotřebujete pracovní povolení. Proto každoročně vyráží mnoho českých studentů do ciziny, kde nalézají uplatnění hlavně jako dělníci, barmani, číšníci a na farmách jako sběrači. Půjdete-li štěstí naproti, máte šanci najít i zajímavější brigádu. (pozn.: článek byl 27. 4. 2014 aktualizován (lč))
číst víceJsem absolvent. A co dál?
Končíte školu a nevíte, jakým směrem se ubírat dál? Možností je hned několik – můžete pokračovat v dalším studiu, začít pracovat, podnikat, a nebo se třeba poohlédnout po tom, co se absolventům nabízí za humny naší republiky…
číst víceNechci jít na VŠ, jaké mám možnosti?
Možná vás unavovala školní rutina, ale pamatujte, pracovat budete dalších několik desítek let. Jste na to připraveni? Nicméně postavit se na vlastní nohy, omezit závislost na rodičích je lákavá představa. Proto tu pro vás máme několik postřehů do startu nové životní etapy. (pozn.: článek byl 23. 2. 2014 aktualizován (lč))
číst víceZa prací do Evropy? Nejdřív si zjistěte vše podstatné
Lidé mají různé důvody pro to, proč odejít za prací do zahraničí – ať už je to snaha získat praxi, zlepšit si jazykovou vybavenost či spojit práci se zahraničním studiem, a nebo třeba jen touha změnit prostředí. Přestože se po vstupu České republiky do EU podmínky v mnohém zjednodušily, pořád zůstává několik povinností, které je třeba pro takový výjezd splnit.
číst víceNestihl jsem podat přihlášku, změnil jsem názor – co teď?
Stává se, že člověk z různých důvodů nezvládne podat přihlášku na svůj vyhlédnutý obor, na poslední chvíli změní názor a rozhodne se, že by chtěl směřovat svůj život jiným směrem nebo neuspěje v přijímacím řízení. V každém případě není třeba zoufat, existuje mnoho možností, jak situaci řešit.
číst víceEuropass je pomocník při cestě za studiem či za prací
Ročně vyjíždějí tisíce studentů do cizích krajů, aby sbírali zkušenosti, zážitky i nové kontakty. Mnohým se život v zahraničí zalíbí a začnou uvažovat o tom, že se tam po škole vrátí – ať už znovu za studiem, prací, a nebo se tam rovnou přestěhují. Všem, kdo o takových možnostech uvažují, by se tak mohly hodit informace o činnosti Národního centra Europass.
číst víceBrigády netradičně
Přinášíme vám pár tipů a návodů, kde všude se dají přes léto vydělat peníze. Pro inspiraci předkládáme zkušenosti několika z vás. Jak sami uvidíte, cestičky k penězům a k novým zkušenostem, mohou být velice rozmanité…
číst více