Paměť

Psaní rukou přispívá k lepší paměti, potvrzují vědci

Psaní rukou pozitivně ovlivňuje paměť. K tomuto závěru došli japonští vědci z Tokijské univerzity. Jejich experimentu se zúčastnilo 48 dobrovolníků ve věku 18 až 29 let. Byli mezi nimi vysokoškoláci i pracující lidé. Vědci dobrovolníky rozdělili do tří skupin, aby docílili rovnoměrného zastoupení podle pohlaví, věku a paměťových schopností. Rozhodující bylo také to, zda testovaní raději píší […]

číst více

Deset tipů, jak si vylepšit paměť

Čím lepší paměť máte, tím lépe se vám bude studovat. V případě, že jste se nenarodili s dokonalou fotografickou pamětí, nezoufejte. Vyzkoušet totiž můžete řadu ověřených typů, které vám pomohou paměť vylepšit. Vizualizace Technika učení zvaná loci spočívá v tom, že si prostřednictvím vizualizace představíte dům a každý pokoj v něm si spojíte s určitými informacemi. Nové […]

číst více

Vytvořte si myšlenkový palác jako Sherlock Holmes a naučte se učit

Učit se, učit se, učit se, radil kdysi Vladimir Iljič Lenin. Opakovat, opakovat, opakovat, oponuje dnes zakladatel školy paměti Jakub Pok. Podle něj je totiž problémem současného školství fakt, že se probraná látka málokdy zopakuje. Právě opakování je ale jediný způsob, jak si lze něco natrvalo uložit do paměti. Pok pro Český rozhlas uvedl, že […]

číst více

Jak zvládnout efektivní učení

Jen šťastlivci mohou tvrdit, že učení je pro ně zábava. Ti ostatní ho většinou berou jako nutné zlo a hledají kličky a metody, jak si čas strávený nad knihami a zápisky co nejvíce zkrátit, ale zároveň se toho naučit co nejvíc. Dokonalý návod, jak na to, neexistuje; existují ale aspoň rady, jak se efektivnímu učení co nejvíc přiblížit.

číst více

Vyšší věk studiu nebrání

Fungující paměť je zásadním předpokladem kvalitního života každého z nás, ale ať chceme nebo ne, s rostoucím věkem je na ni čím dál menší spolehnutí. Za normálních okolností možná tento všeobecně známý jev ani nevnímáme. Poněkud více znát je to ale tehdy, kdy se musíme snažit vyrovnat svým výrazně mladším studijním kolegům a hlavně – požadavkům studia. Jak to tedy s tou pamětí s rostoucím věkem vlastně je?

číst více

Meditací k úspěšnému studiu

Myšlenky se toulají všude možně, jen ne v probírané látce. Co může pomoci lepší koncentraci, když síla vůle selhává? Káva? Lecitin? Ginko biloba? Možná ale není nutné překvapovat svoje tělo chemií z lékárny. Nejpřirozenějším a zároveň nejúčinnějším dopingem při studiu může být obyčejné zklidnění mysli prostřednictvím meditace. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Jak připravit paměť na nový školní rok?

Co si budeme nalhávat, velká část našeho úspěchu při zkouškách – a o té maturitní to platí dvojnásob – stále závisí na naší paměti. Určitě už jste slyšeli o zázračných prostředcích, jak ji vylepšit nebo aspoň pomoci. O čem je řeč? Pozn. Článek byl 11. 10. 2013 aktualizován (kav).

číst více

Jak si zlepšit paměť a koncentraci? Jděte na to přes žaludek

Na světě neexistuje snad žádný univerzální prostředek, který vám zaručí bezmeznou koncentraci, bdělost či stoprocentní paměť. Existují však způsoby, jak se k tomuto téměř ideálnímu stavu, po kterém v čase zkoušek baží nejeden student, alespoň trochu přiblížit. Následující článek vám napoví, co jíst a co z jídelníčku naopak raději vypustit, aby vám to lépe myslelo. (pozn.: článek byl 23. 3. 2014 aktualizován (lč)

číst více

Mnemotechnické pomůcky: berličky pro paměť

„Oh Be A Fine Girl, Kiss Me,“ šeptal při písemce nenápadně student své spolusedící v lavici. Ale dívenka nešpulila rty k polibku, místo toho začala kreslit perem po papíře písmenka O, B, A, F, G, K a M. Dobře věděla, že jí spolužák napovídá spektrální třídy hvězd podle jejich teploty. Pozn. Článek byl 12. 3. 2013 aktualizován (kav).

číst více