Studium v zahraničí
Za prací do Evropy? Nejdřív si zjistěte vše podstatné
Lidé mají různé důvody pro to, proč odejít za prací do zahraničí – ať už je to snaha získat praxi, zlepšit si jazykovou vybavenost či spojit práci se zahraničním studiem, a nebo třeba jen touha změnit prostředí. Přestože se po vstupu České republiky do EU podmínky v mnohém zjednodušily, pořád zůstává několik povinností, které je třeba pro takový výjezd splnit.
číst víceJak se zlepšit v jazycích při studiu na VŠ
Japonština, španělština, ruština nebo novořečtina. Každý cizí jazyk se hodí, a pokud se dostanete na vysokou školu, nemusíte platit drahé kurzy na jazykových školách, abyste se v nich mohli zdokonalit – znalosti zpravidla můžete získat v rámci neplacené nepovinné výuky.
číst víceTip na léto: dobrovolnická práce v Severním Irsku
Veronika Matoušová strávila tři měsíce jako dobrovolnice prací s postiženými lidmi v Severním Irsku. Jaké to je pracovat v rámci komunity Camphillského hnutí?
číst vícePortugalsko: Erasmus na univerzitě, kterou se inspirovala Rowlingová
Portské víno, fado, ale také studenti v hábitech a kladívka bouchající do hlavy. To je Portugalsko, jak ho poznala Šárka Pantůčková (22). V rámci studia portugalštiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity na jeden semestr vycestovala do Porta.
číst víceSlovenské VŠ vychází studentům v mnohém vstříc
Studujete na vysoké škole a patříte k těm, kteří musí platit školné? Nevěšte hlavu, možná vám půjčí univerzitní nadace. Nevíte si rady s centralizovanou elektronickou přihláškou? Utěšit svou duši můžete v univerzitním pastoračním centru. Přečtěte si, čím se kromě jazyka výuky liší slovenské vysoké školství od studia v Česku.
číst víceStudenti VŠB-TU Ostrava o svém studiu v zahraničí
„Kdo zvládne fakultní jazykové testy, nemusí se studijního pobytu v zahraničí obávat,“ shodují se absolventi Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava. Jaké jsou jejich zkušenosti se studiem v Řecku, Koreji, Anglii a Finsku?
číst víceHongkong: studium mezi plážemi a mrakodrapy
Uplynulý semestr jsem strávila na univerzitě v Hongkongu. Protože jde o exotiku, která je ale dostupnější, než se může zdát, podělila jsem se v následujícím článku o rady, jak se k výměnnému pobytu v Hongkongu dostat a co od studia v tomto tajuplném městě očekávat.
číst víceAnketa: co si čeští studenti myslí o počtu Slováků na našich školách?
Na českých univerzitách studuje stále více zahraničních studentů. Více než dvě třetiny z nich tvoří Slováci, kteří v České republice mohou studovat za stejných podmínek jako Češi. Co si o tom myslí čeští studenti?
číst víceChci studovat v USA. Jak na to?
Pestrá země plná možností, prestižní univerzity, přátelské vztahy mezi studenty a pedagogy, štědrá stipendia, jiný životní styl – sníte i vy svůj „americký sen“ o studiu za oceánem? Poradíme, jak si ho splnit. (Pozn. Článek byl dne 9. 11. 2013 aktualizován. (lč))
číst víceJazykové zkoušky z angličtiny: jak se v nich vyznat?
Znalost cizích jazyků bývá dnes takřka standardní položkou v požadavcích, které zaměstnavatelé kladou na své budoucí zaměstnance. Mezi „základními“ jazyky bývá zejména angličtina. Mnohde už vám ale nepostačí pouhé slovní ujištění, že jste se jazyk pilně učili celou základní, střední či vysokou školu a že ho tedy bravurně ovládáte. Chce to nějaký doklad. A ten nedostanete jinak, než složením příslušných jazykových zkoušek… (aktualizováno 11. 7. 2011)
číst více