Přijímací řízení

Který (obor) je pro mě ten pravý?

Jak poznám, že právě tento mi přinese to, co od něj očekávám? Mám dát na radu rodičů, nebo se rozhodovat podle vlastní touhy? Naslouchat rozumu, nebo hlasu srdce? Přinese mi toto spojení štěstí? Má to budoucnost? Mám do toho jít, nebo raději vyčkávat? Najít pro sebe ideální obor skutečně nemusí být lehké… Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Manuál pro prváky V. – FORMALITY

Jak se vyznat ve studijním řádu? K čemu se dá využít studentský průkaz? Co to je IS, UIS nebo STAG? Na začátku vysokoškolského studia vás čeká řada formálních překážek, které budete muset překonat. Závěrečný díl našeho Manuálu pro prváky vám jejich zdolání usnadní. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Příručky pro prváky

Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Manuál pro prváky I. – TVORBA ROZVRHU

Na začátku studia na vysoké škole si mnoho prváků připadá ztraceně – musíte si zvykat na nový studijní systém, čeká vás hodně zařizování a byrokracie a navíc musíte řešit věci jako ubytování či finance. Abychom vám orientaci v tom všem usnadnili, připravili jsme pro vás pětidílný Manuál pro prváky. Jeho první část se věnuje studijním předmětům a tvorbě rozvrhu. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Modelové otázky při pohovoru

Přípravu na pohovor není dobré podceňovat. Podívejte se s námi na vzorové otázky, které můžete, nejen od zaměstnavatele, dostat. Pozn. Článek byl 16. 5. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

KROK PO KRŮČKU: S čím a v čem na přijímací zkoušky

Zatímco mnozí v těchto dnech vyrážejí do ulic či do přírody užívat si příjemného počasí, pro letošní maturanty a ty, kdo se hlásí na nějakou vyšší či vysokou školu, tento čas zas tak idylický není. VysokéŠkoly.cz se jim proto snaží jejich útrapy co nejvíc ulehčit. Dnes si přečtěte, na co byste neměli a na co naopak určitě měli zapomenout, až půjdete k přijímacím zkouškám.

číst více

Není doktor jako doktor aneb co nevíte o Ph.D.

Že není doktor jako doktor, už ví asi každý. Rozdíly jsou nejen v zaměření absolvovaného oboru, ale také v délce studia a zejména pak v samotném pojetí tohoto titulu. V praktickém životě to poznáte na první pohled: titul Ph.D. (nebo Th.D.) totiž najdete vždy až za jménem. Ale víte, co přesně znamená a jaká k němu vede cesta?

číst více

Učíte se na přijímačky? Inspirujte se na webu

Je duben, maturita za branami, a jako by to už samo o sobě nestačilo, už už se za ní posměvačně šklebí přijímačky na vysokou. Ty na většině škol probíhají od května do července. Příprava na úspěšné zvládnutí toho všeho je sice náročná, ale určitě ne nemožná. Přispět k ní dnes může také internet, který navíc značně šetří čas. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)

číst více

OSP versus TSP: stručný přehled

OSP a TSP – to jsou zkratky, které vedou k vysokoškolskému studiu. Tyto dva způsoby přijímacích zkoušek, ač zní velice podobně a oba testují studijní předpoklady, se nemálo liší. Pojďme si v tom udělat jasno.

číst více

Jaké jsou možnosti sportu na vysoké škole?

Na střední škole je většinou rozvrh jasný: téměř všechno je povinné. O útrapách tělesné výchovy se některým po maturitě možná bude ještě zdát, jiní však uvažují, jak se uvolnit při náročném studiu pohybem, popř. využít svůj talent a nadšení pro sport i na vysoké škole. Jaké možnosti se nabízejí? Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).

číst více