Skoncujte s prokrastinací a začněte se konečně soustředit na učení

17. 2. 2025 | Studentský život
Skoncujte s prokrastinací a začněte se konečně soustředit na učení

V dnešní hektické době může být pekelně těžké soustředit se na učení. Hlavně proto, že rozptýlení je vzdálené jen jedno kliknutí. University of New York in Prague (UNYP) proto přišla s několika tipy, jak dát konečně vale prokrastinaci a začít se koncentrovat.

Najděte si místo ke studiu, které bude jen vaše

Vyhněte se rozptýlení tak, že si pro studium vyhradíte jedno konkrétní a pohodlné místo (ale zase ne až tak pohodlné, abyste místo učení neusnuli). Mělo by to být místo, které si budete pojit pouze s učením. Takže třeba postel vyměňte za univerzitní knihovny, nebo zajděte do kavárny.

Vytvořte si studijní rutinu

Se soustředěním pomáhá rutina, které se budete držet. Například si pro učení můžete vyhradit stejný čas každý den. Tím si navíc rozložíte povinnosti a nebudete se muset všechno učit až na poslední chvíli. Třeba den před zkouškou. Někdy se samozřejmě může stát, že plány z osobních/pracovních/zdravotních důvodů nevyjdou. S tím si ale hlavu rozhodně nedělejte a vraťte se zpátky ke studijnímu plánu, jakmile to bude možné.

Držte se svých cílů

Na začátku každého semestru se na okamžik zastavte a zamyslete se nad tím, čeho byste chtěli dosáhnout. Když si stanovíte jasné, dosažitelné cíle, bude se vám lépe učit. Uvažujte nad tím, co od studia chcete. Každý student má jiné priority. Někomu stačí, když zkoušku udělá napoprvé (anebo napodruhé či napotřetí) a na známce mu nesejde. Jiný chce zkoušku nejenom složit na první pokus, ale rovněž mít samá áčka a získat prospěchové stipendium. Tak či tak platí, že je dobré si určit realistické cíle, abyste se vyhnuli syndromu vyhoření.

Nedejte šanci rozptýlení

Pokud máte problém se soustředěním, zkuste eliminovat cokoliv rozptylujícího, nebo alespoň takové podněty omezte na minimum. Než si sednete k učení, vypněte mobil (anebo vyzvánění a notifikace), odhlaste se ze sociálních sítí a pokud vás ruší hluk ze sousedního domu/bytu/pokoje na koleji, klidně si nasaďte protihluková sluchátka.

Poslouchejte hudbu

Někomu při učení vyhovuje absolutní ticho, jinému naopak všudypřítomný ruch. Pokud patříte do první skupiny a nejste fanoušky Simona a Garfunkela, pusťte si do sluchátek jemnou, instrumentální hudbu, která nebude odvádět vaši pozornost od učení. Vyberte si uklidňující melodie, které vás nebudou rozptylovat a nerozbolí vás z nich hlava.

Pečujte o své zdraví

Přidejte si na svůj seznam denních úkolů tři věci: kvalitní spánek, zdravou stravu a pravidelný pohyb. Mozek potřebuje odpočinek a palivo v podobě výživného jídla. Tělesná aktivita zase pročistí mysl a pomůže vám zbavit se stresu.

Přidejte se ke studijní skupině

Studium ve skupině vám může pomoct najít řešení úkolu nebo příkladu, na které byste sami nepřišli. Jediným větším nebezpečím je, že se studování zvrhne ve skupinovou zábavu. Méně riskantní variantou je kombinace samostudia a „přítele na telefonu“, který vám poradí, pokud se u něčeho zaseknete, nebo vás vyzkouší nanečisto.

Najděte svůj studijní styl

Každý člověk má jiný studijní styl. Někomu vyhovuje vizuální způsob učení, grafy, obrázky. Jinému zase třeba učení z audio záznamů. Vyzkoušejte, co vám nejvíc sedí, a uzpůsobte tomu vaši přípravu na zkoušky.

Zdroj: UNYP

Další články k tématu

Pravidlo 80/20 pomůže i při učení

O pravidlu 80/20 už jste možná slyšeli. Aplikuje se třeba ve stravování nebo obchodě. Věděli jste ale, že pravidlo využijete i při studiu? Díky …

číst více

10 tipů, jak si dělat poznámky, které vám opravdu k něčemu budou

Semestr uteče jako voda a než se nadějete bude tu zkouškové. Nechceme zbytečně strašit, i když k tomu “spooky” sezona vybízí, nicméně začít se …

číst více

Jak přežít zkouškové

Zkouškové období aktuálně probíhá na většině vysokých škol. Je to období plné uzávěrek, nervů, i úzkosti z možného neúspěchu. Jak to překonat, …

číst více