10 tipů, jak si dělat poznámky, které vám opravdu k něčemu budou

30. 10. 2024 | Studentský život
10 tipů, jak si dělat poznámky

Semestr uteče jako voda a než se nadějete bude tu zkouškové. Nechceme zbytečně strašit, i když k tomu “spooky” sezona vybízí, nicméně začít se připravovat na zkouškové je skutečně ideální co nejdřív. Třeba díky vymakanému systému poznámek. Zapisovat si poznámky je svého druhu umění. Ale pokud se budete řídit několika užitečnými tipy, stanou se poznámky během zkouškového vašimi nejlepšími kamarády.

Kam si psát poznámky

Bez notebooku se při studiu v dnešní době už pravděpodobně neobejdete. Psaní rukou má však vědecky doložené přínosy. Navíc vás papír na rozdíl od noťasu nebude vybízet k překlikávání do jiného okna. Pokud můžete, zkuste si poznámky psát ručně. Nebo třeba kombinujte obě metody (viz níže).

Organizace

Pro ruční psaní poznámek je nejvhodnější organizér s kroužkovou vazbou, kam si budete zakládat jednotlivé zápisky. Je to levnější i úspornější varianta, než si na každý předmět zřizovat samostatný sešit. Navíc si do organizéru můžete zakládat i různé handouty, které dostanete v průběhu vyučování.

Používejte zkratky

Abyste ušetřili čas a stíhali si dělat poznámky během výkladu, nebojte se používat zkratky. Například místo psychologie pište psy anebo psych, místo teorie relativity pište ToR (podle anglického Theory of relativity) atp.

Zvýrazňuje a používejte symboly

Barevně si zvýrazněte všechny důležité termíny, data, definice a cokoliv jiného, na co váš vyučující klade důraz. Druhou variantou je označovat důležité části poznámek symboly, například hvězdičkou.

Nekreslete si na poznámky

Pokud si zrovna nekreslíte nějaký podstatný diagram k tématu, raději si k poznámkám nepřidávejte žádná umělecká dílka. Při učení vás budou rozptylovat a během přednášky zase odvádět pozornost od toho, co vyučující říká.

Pište vlastními slovy

Ne vždycky člověk rozumí odbornému žargonu, který používají někteří vyučující. Pokud vám terminologie dělá problémy, zkuste látku přepsat vlastními slovy tak, aby pro vás byla srozumitelnější. A když si nejste něčím jistí, pobavte se o tom s vyučujícím anebo spolužáky.

Zbavte se rozptýlení

Před začátkem přednášky nebo semináře si ukliďte do tašky všechny věci, které by vás mohly rozptylovat. Když zrovna nic nepíšete, dívejte se na vyučujícího anebo na tabuli/prezentaci a rozhodně ne na mobil, svačinu nebo spolužáky… Soustředěnost je klíčová pro to, abyste slyšeli všechno, co vyučující říká, a dokázali si zapsat všechny důležité informace.

Na konci dne poznámky přepište

Pokud máte méně čitelný rukopis (čtěte: čmáráte jako kocour) anebo nejste schopni své poznámky zorganizovat, přepište je do počítače. Je to sice krok navíc, ale přepis poznámek vám umožní informace v krátkém časovém rozmezí vidět znovu a lépe si je zapamatovat. Přepis poznámek tak může být vhodnou taktikou nejen pro „prasopisce“, ale i pro ty co se chtějí průběžně učit. Přepsané poznámky si vytiskněte, zvýrazněte klíčové informace a dopište k nim jakékoliv další poznámky a postřehy.

Odlišujte zápisky barevně

Pokud si poznámky píšete na počítači, nebo je tam po konci výuky přepisujete můžete si vytvořit barevné kódy, jimiž rozlišíte jednotlivé odstavce a věty podle toho, jak jsou důležité. Tak například: to nejdůležitější označíte červeně, méně důležité poznatky žlutě a bonusové informace, které můžete, ale nemusíte znát, vyznačíte zeleně.

Zdroj: Society19

Další články k tématu

Pravidlo 80/20 pomůže i při učení

O pravidlu 80/20 už jste možná slyšeli. Aplikuje se třeba ve stravování nebo obchodě. Věděli jste ale, že pravidlo využijete i při studiu? Díky správnému nastavení priorit budete moct dělat méně a získat více. Jak pravidlo 80/20 funguje? Jak vzniklo pravidlo 80/20? Pravidlo 80/20, jinak též Paretovo pravidlo nebo Paretův princip, formuloval italský ekonom Vilfred […]

číst více

Studenti můžou získat slevu na knihy i cesty do zahraničí

Studentský život je náročný v mnoha ohledech. Jedním z problémů, se kterým se vysokoškoláci potýkají, je napjatý finanční rozpočet. Jako student ale máte nárok na celou řadu slev. Ušetřit můžete na těch úplně základních věcech, jako je jídlo, ale i na sportování, nebo třeba oblečení. Doprava Velkou položkou na našem seznamu je určitě cestování. A to […]

číst více

Deset věcí, které byste neměli dělat na VŠ

Návodů na to, co byste na vysoké škole měli dělat, aby vám studium dalo maximum, najdete na internetu spoustu. Čemu byste se ale naopak rozhodně měli vyhnout, pokud nechcete skončit s nervy nadranc, nebo dokonce mezi neúspěšnými studenty? Nechávat všechno na poslední chvíli Pokud se vám nelíbí myšlenka, že byste měli poslední den a noc […]

číst více