Největší omyly v time-managementu, které brzdí akademický výkon

6. 4. 2025 | Studentský život
Největší omyly v time-managementu, které brzdí akademický výkon

Snažíte se všechno stihnout co možná nejrychleji? Multitasking je vaše druhé jméno, zanedbáváte spánek a jediné, co je pro vás důležité, je vaše práce nebo škola? Možná nejste tak efektivní, jak byste mohli být. Ale není to tím, že byste se málo snažili, ale tím, že ke svému time-managementu nepřistupujete správně. Čemu se tedy vyhnout a co naopak dělat stejně, abyste zvládali ještě více než teď a zároveň se cítili lépe?

Multitasking není vždycky cesta

Přepínání mezi aktivitami není vždycky ta nejlepší cesta. I když občas může multitasking čas ušetřit, vyžaduje podstatně více energie. Vaše hlava se totiž bude muset soustředit na několik věcí najednou a udržet víc informací. Kvůli tomu se rychleji unavíte a kvalita vaší práce nebude tak vysoká, jako kdybyste se plně soustředili na jednu povinnost/aktivitu.

Multitasking je v pořádku v případě repetitivních činností, na které se nemusíte tolik soustředit. Zpravidla jde o manuální činnosti, jako je třeba úklid.

Více času neznamená lepší výsledek

To, že u něčeho budete sedět až do večera, nutně neznamená, že odvedete lepší práci. Daleko efektivnější je si práci rozdělit do menších bloků. Důležité je taky odpočívat a dopřát si alespoň krátké přestávky.

Občas nemusíte práci dokončit na jeden zátah. Stejně tak se nemusíte najednou všechno naučit. Lepší bude, když si všechno realisticky rozvrhnete tak, abyste měli dostatek času na odpočinek a abyste měli na práci čistou hlavu.

Vyzkoušet můžete například techniku Pomodoro, kdy budete 25 minut intenzivně pracovat či studovat a pak pět minut odpočívat. Po třech kolech byste ale měli zařadit i nějakou delší třeba dvacetiminutovou pauzu.

Nemusíte být neustále produktivní

Není potřeba mít naplánovaný každý den do minuty. Do svého života byste měli zapojit i prázdná okénka, kdy budete dělat prostě to, na co se v danou chvíli budete cítit. Zajdete si na kafe s kamarády, zasportujete si… nebo se budete věnovat práci. Je důležité si taky dovolit na chvíli vypnout.

Neplánujte všechno, ale plánujte

Plánování může život hodně usnadnit. Měli byste mít přehled o svých povinnostech. Ať už se týkají práce, studia nebo soukromého života. Občas se budete cítit zahlcení a to, že si věci naplánujete, vám dá alespoň nepatrný pocit jistoty.

Začít s lehčími, nebo těžšími úkoly?

Oba přístupy mají něco do sebe. Když jako první vypracujete lehčí úkol dostaví se rychleji pocit úspěchu spolu s hormony štěstí. To vás může nakopnout k další práci a namotivovat. Na druhou stranu, některé těžší úkoly vyžadují vyšší míru koncentrace a když si je necháte až na konec, budou pro vás třeba ještě náročnější, než kdybyste se na ně vrhli hned, když máte ještě dostatek sil.

Je tedy vždycky vhodné si své povinnosti rozložit tak, abyste na všechny měli dostatek energie.

Nepracujte pod tlakem

Pod tlakem vznikají diamanty? To sice ano, ale jako paralelu k práci a studiu, by se tohle rčení používat nemělo. Je možné jednou za čas nějaký úkol pod tlakem vypracovat, ale když tak budete postupovat dlouhodobě, dostaví se pocit vyhoření, frustrace a únavy. Navíc je prokázáno, že při práci ve stresu se zvyšuje pravděpodobnost toho, že uděláte nějakou chybu.

Další články k tématu

Pravidlo 80/20 pomůže i při učení

O pravidlu 80/20 už jste možná slyšeli. Aplikuje se třeba ve stravování nebo obchodě. Věděli jste ale, že pravidlo využijete i při studiu? Díky …

číst více

10 tipů, jak si dělat poznámky, které vám opravdu k něčemu budou

Semestr uteče jako voda a než se nadějete bude tu zkouškové. Nechceme zbytečně strašit, i když k tomu “spooky” sezona vybízí, nicméně začít se …

číst více

Plánování zkoušek: Proč se občas vyplatí si je rozložit a někdy vůbec

Zkouškové už je v plném proudu a někteří možná netuší, jak si jednotlivé zkoušky rozložit, aby všechno úspěšně zvládli. Správný time-management může …

číst více