Naučte se dobře psát díky těmto jednoduchým cvičením

10. 11. 2024 | Studentský život
Naučte se dobře psát

Abyste zvládli napsat kvalitní esej nebo prostě jakýkoliv dobrý text, nemusíte donekonečna procvičovat pravidla gramatiky a stylistiky nebo platit velké peníze za doučování či korektora. Vyzkoušejte místo toho tato jednoduchá cvičení, která vás navíc budou i bavit. Zapojit můžete i kamarády.

Obrázky

Znáte hru Dixit? Jde o deskovku, která se hraje s barevnými obrázky. Právě ty k tomuhle cvičení můžete využít. Jeden si vezměte, pořádně si ho prohlédněte a zkuste napsat jednu dlouhou větu, která vás při pohledu na něj napadá. Ideálně byste se měli vyhnout prostému popisu, spíše zkuste rozehrát nějaký příběh

Příklad: Na kartičce je loď, která pluje po moři a za ní zapadá slunce. Vyhněte se větě typu: „Dřevěná loď pluje do západu slunce.“ Místo toho zkuste třeba: „Piráti ukořistili všechno koření, které chtěli, a tak spolu s ním vyráží na ostrov mořských panen.“

Čím propracovanější věta bude, tím lepší. Na větu pak můžete dál navázat. Když byste ze cvičení chtěli udělat skupinovou aktivitu, vyměňte si s ostatními věty a zkuste navázat na cizí příběh.

Psaní s hudbou

Nastavte si časovač na dvě minuty, pusťte si nějakou instrumentální hudbu – aby vás nerušil text písně – a pište všechno, co vás při poslechu hudby napadá. Mohou to být emoce, věci, jména. Mohou to být celé věty, nebo jen jednotlivá slova. Cvičení si zopakujte několikrát a pokaždé s jinou hudbou.

Pak se na jednotlivá slova podívejte a pro sebe si řekněte, co mají společného. Hudba ván může pomoct najít inspiraci, vymyslet příběh a napovědět nám vhodná slova. Když budete chtít napsat něco beletristického, například fantasy příběh, kde se budou střídat veselé a smutné pasáže, můžete tomu hudbu přizpůsobit a psát, zatímco budete poslouchat.

Využijte umělou inteligenci nebo kamaráda

Začátky jsou vždycky těžké. Pokud sedíte nad prázdnou stránku a máte naprostý blok, nebojte se požádat o pomoc. Umělá inteligence vám může poradit, jak vhodně uvést téma eseje. Nezapomeňte však na řádné citování AI a dodržujte vždy pravidla vaší školy. Kromě virtuálního kamaráda vám může pomoct i ten z masa a kostí.

Bez čtení to nejde

Psaní jde ruku v ruce se čtením. Kdo hodně čte, bude pravděpodobně psát s větší lehkostí. Čtením poznáte, jak jednotliví autoři skládají věty a jaká používají slova a můžete se tím inspirovat. Nemusíte číst hned celé romány, stačí i kvalitní zpravodajské nebo publicistické texty.

Bonus: Moje postava je… šílená

Tohle cvičení se hodí hlavně pro ty, kteří píší nějaký fiktivní příběh. Může vám pomoci při vymýšlení postav příběhu. Aktivita je vhodná pro skupinu více lidí, kteří se chtějí lépe propracovat své postavy. Na začátku budete mít pět minut na to, abyste o své postavě napsali co nejvíc věcí, které si vybavíte. Může popsat její vzhled, charakter, to, co má a nemá ráda… Následně každý svou postavu představte jejím jménem. Například: „Mé jméno je Mauricius, jsem princ, který nesnáší hady.“

Ve druhé části cvičení budete mít za úkol popsat různé situace s konfliktem. Může to být něco běžného – jdete nakupovat a nechali jste si doma peněženku – nebo to může být něco nevšedního – našli jste poklad po kterém jste dlouho toužili, ale když otevřete truhlu, najdete v ní jen posmrkané kapesníky.

V poslední části cvičení si vždy přečtete jednu z těchto situací a napíšete, jak by se v ní vaše postava zachovala. Zapojte i přímou řeč a sdílejte to s ostatními. Určitě se u toho hodně zasmějete.

Další články k tématu

Studenti můžou získat slevu na knihy i cesty do zahraničí

Studentský život je náročný v mnoha ohledech. Jedním z problémů, se kterým se vysokoškoláci potýkají, je napjatý finanční rozpočet. Jako student ale máte nárok na celou řadu slev. Ušetřit můžete na těch úplně základních věcech, jako je jídlo, ale i na sportování, nebo třeba oblečení. Doprava Velkou položkou na našem seznamu je určitě cestování. A to […]

číst více

Deset věcí, které byste neměli dělat na VŠ

Návodů na to, co byste na vysoké škole měli dělat, aby vám studium dalo maximum, najdete na internetu spoustu. Čemu byste se ale naopak rozhodně měli vyhnout, pokud nechcete skončit s nervy nadranc, nebo dokonce mezi neúspěšnými studenty? Nechávat všechno na poslední chvíli Pokud se vám nelíbí myšlenka, že byste měli poslední den a noc […]

číst více

Slovníček vysokoškolských pojmů

V novém prostředí si studenti prvních ročníků můžou připadat jako na cizí planetě, kde nerozumí místní řeči. S vysokou školou se totiž pojí spousta pojmů, se kterými jste se možná ještě nesetkali. Pro co nejhladší start vaší akademické dráhy přinášíme slovníček těch nejčastěji používaných. Akademický rok – Období, během kterého probíhá výuka na vysoké škole. Nejčastěji bývá […]

číst více