Jak si psát poznámky, ze kterých se dokážete učit

27. 3. 2025 | Studentský život
Jak si psát poznámky, ze kterých se dokážete učit

Psaní poznámek je dovednost, kterou se každý vysokoškolák chtě nechtě bude muset někdy naučit. Usnadnit vám to můžou různé fígle ale i vědecky ověřené metody. S pořádnými poznámkami pak nemusí být děsivé ani zkouškové období nebo dokonce státnice.

Cornellova metoda

Cornellova metoda spočívá ve vědomé kategorizaci poznámek ještě předtím, než si je začneme psát. Papír si rozdělíte na tři části:

Levá strana, širší pravá strana a malý prostor na konci papíru.

Levá strana je určena na klíčová slova a otázky, které vás budou v době výkladu napadat. Pravá strana je na stručné zápisky a fakta. Malý kousek na konci papíru vyplníte až po skončení výkladu. Slouží jako prostor pro shrnutí těch nejdůležitějších informací.

Velkou výhodou Cornellovy metody je její přehlednost. Ve svých poznámkách se snadno zorientujete i po delší době a klíčová slova vám látku rychle připomenou.

Pracujte s vizuály

Je prokázané, že když spojíte vizuální vjemy se svými poznámkami, bude pro vás lehčí se informace naučit. Nemusíte nutně kreslit ke všemu obrázky. Pomoct mohou i myšlenkové mapy nebo barevné podtrhávání důležitých informací. Při psaní poznámek můžete psát různé tematické celky různými barvami, nebo si jen přehledně označit informace, které k sobě patří. Pomoct může i takzvané barevné kódování. Při něm se píšou jinou barvou nadpisy a klíčová slova, jinou barvou zase doplňující a rozšiřující informace.

Spolupracujte se spolužáky

Někdy bude těžké si všechno zapsat a zapamatovat. Někteří učitelé jedou jako motorové myši a jejich tok myšlenek není možné stihnout. Jestli víte, že pro vás bude psaní poznámek z nějakého důvodu složité, určitě se hodí si to s kamarády rozdělit. Když budete vědět, že máte na starosti jeden konkrétní předmět a váš kamarád zase jiný, ušetří vám to spoustu starostí a mentální kapacity. A to se při studiu vysoké školy vždycky vyplatí.

Využívejte nahrávky a studijní materiály

Určitě se vyplatí si přednášky nahrávat, když vám to vyučující povolí. Díky tomu se k nim můžete kdykoliv vrátit a výpisky si dělat třeba v klidu doma. Někdo se totiž radši soustředí na výklad a psaní poznámek vnímá jako něco rušivého.

Pravidelně se k poznámkám vracejte

Pokud si chcete při zkouškovém ušetřit práci, měli byste se ke svým poznámkám vracet i v průběhu semestru. Ideálně několikrát. Probraná látka se vám hned po hodině zapíše do krátkodobé paměti. Jestli chcete, aby se dostala i do té dlouhodobé, pročtěte si poznámky pár hodin po výkladu. A když byste chtěli informace uchovat ještě déle, zkuste se na poznámky podívat dva nebo tři dny po přednášce.

Elektronicky nebo ručně?

Ručně psané poznámky lépe lezou do hlavy. Přesto je často praktičtější, psát si poznámky na počítači nebo tabletu. Je to rychlejší, snadněji je můžete nasdílet a nebudete se muset bát, že po sobě něco nepřečtete. Zároveň na konci studia nebudete muset vyhazovat desítky či stovky popsaných papírů.

Pomozte si aplikacemi

Žijeme v digitální době, a tak si můžeme spoustu věcí usnadnit. Včetně psaní poznámek. Můžete využít aplikace, které vám převedou mluvený projev na text nebo si vytvořit elektronické kartičky na opakování. Při organizaci vám pomůže i umělá inteligence, která už dokáže vytvářet i tabulky a grafy. Možností je opravdu spoustu.

Další články k tématu

Pravidlo 80/20 pomůže i při učení

O pravidlu 80/20 už jste možná slyšeli. Aplikuje se třeba ve stravování nebo obchodě. Věděli jste ale, že pravidlo využijete i při studiu? Díky …

číst více

10 tipů, jak si dělat poznámky, které vám opravdu k něčemu budou

Semestr uteče jako voda a než se nadějete bude tu zkouškové. Nechceme zbytečně strašit, i když k tomu “spooky” sezona vybízí, nicméně začít se …

číst více

Jak přežít zkouškové

Zkouškové období aktuálně probíhá na většině vysokých škol. Je to období plné uzávěrek, nervů, i úzkosti z možného neúspěchu. Jak to překonat, …

číst více