Česko oslaví mezinárodní den studenstva
17. listopad se do českých dějin zapsal významně hned dvakrát. Poprvé v roce 1939, kdy se čeští studenti postavili na odpor nacistům. Ti následně nařídili uzavření vysokých škol a odpůrce tvrdě potrestali. S odkazem na tento den celý svět slaví mezinárodní den studenstva. O padesát let později pak začala sametová revoluce. Letos si připomínáme její už 35. výročí.
Praha
Oslavy se již tradičně budou konat v centru hlavního města. Národní třídu opět rozehraje akce Korzo Národní, letos s podtitulem „Svoboda nás spojuje“. Na programu budou výstavy, setkání i koncerty. Kromě vzpomínek na minulost budou na pořadu i aktuální témata, jako dění na Slovensku nebo role žen ve společnosti.
Z Albertova, který je taky pravidelným dějištěm oslav, protože právě odsud v roce 1989 vyšel průvod studentů, se letošní oslavy přesunou na Vyšehrad. Důvodem je výstavba nového kampusu. Proběhnou zde například politologické debaty na téma Evropské unie.
Chybět nebude ani satirický karnevalový průvod Prahou Sametové posvícení, tentokrát s mottem „Řekni to maskou!“. Průvod alegorickou formou komentuje aktuální společenská témata.
Večer v ulicích hlavního města vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí. Na akci s názvem Koncert pro budoucnost vystoupí mimo jiné David Koller, Tata Bojs, David Kraus & Gipsy Brothers i další hudebníci.
Česká televize a Český rozhlas pak odvysílají přímý přenos, kde budou oceněni ti, kteří se přímo podíleli na boji za svobodu a demokracii. Cenu Paměti národa letos převezmou Marie Neužilová, která během druhé světové války pomáhala Židům transportovaným do Terezína. Dále Pavel Záleský, bojovník za náboženskou svobodu, Karol Dubovan, který se v domovském Trenčíně podílel na vytvoření na establishmentu nezávislému náboženskému společenství, Ladislav Szalay, jenž na konci války zachránil židovského souseda, či Olha Heiko, aktivistka v Sovětském svazu, která byla navázaná na ukrajinskou obdobu Charty 77.
Brno
Masarykova univerzita k příležitosti 35. výročí sametové revoluce uspořádá festival Křehká svoboda, kam kromě studentů může zavítat i široká veřejnost. “Oslavu 17. listopadu včetně souvislostí let 1939 a 1989 považuje Masarykova univerzita za svou povinnost, která v sobě obsahuje tragické i radostné prvky,“ zdůrazňuje prorektor pro akademické a kulturní záležitosti Jiří Hanuš.
Náměstí svobody bude už od 12 hodin pulzovat životem. Konat se zde bude podstatná část akce Brněnský sedmnáctý, které dala vzniknout studentská iniciativa. Na programu jsou workshopy, koncerty i řečnické bloky. Kobližnou ulici pak zaplní neziskové organizace, které zde představí svou činnost.
„Chceme symbolicky připomenout, že před rokem 1989 zaznívala spousta slov a písní pouze za zavřenými dveřmi, dnes je s nimi možné vyjít svobodně ven. Tímto odkazujeme také na důležitost aktivního občanství každého z nás,“ apeluje dramaturgyně Brněnského sedmnáctého Sára Matůšová.
Slavit se bude i v dalších univerzitních městech. Olomouc chystá například tradiční lampionový průvod zakončený ohňostrojem u právnické fakulty Univerzity Palackého. V Ostravě pak 17. listopadu vyvrcholí filmový festival Kamera Oko. Jedná se o jediný́ tuzemský festival zaměřený na prezentaci kameramanské tvorby.
„Tentokrát obracíme naši pozornost na kameru v dokumentárním filmu. Kromě samotných filmů, které dokumentární postupy využívají, a které jsme do programu 16. ročníku OKO zařadili, jsme toto téma reflektovali také při výběru hostů,” uvedla programová koordinátorka festivalu Zuzana Černá.
V Plzni si ve spolupráci s lékařskou fakultou Univerzity Karlovy připomenou i další akci, která probíhá v listopadu – takzvaný Movember. Proběhne tam první ročník výběhu či pochodu Rozhýbej knír. Akce je zaměřená na osvětu o mužských nemocech.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroje: Novinky.cz, MUNI, Hanácká drbna, Plzeň.cz, Alarm
Další články k tématu
Praha získala titul nejlepšího studentského města Evropy
Praha je nejlepším evropským studentským městem. Vyplývá to z žebříčku společnosti Campus Advisor, která hodnotila celkem 50 evropských měst, ve kterých sídlí univerzity a vysoké školy. Praha veškerou konkurenci rozdrtila a umístila se na první příčce. Špatně si nevedlo ani další české studentské město Brno, které skončilo v evropské konkurenci třinácté. Campus Advisor hodnotila města […]
číst víceV Praze by mohl vyrůst nový kampus pro středoškoláky
Problém s přetlakem středoškoláků v Praze a Středočeském kraji chce vláda pomoct řešit vybudováním nového kampusu. Měl by kapacitu až pro čtyři tisíce studentů a vyrůst by mohl na okraji hlavního města. Výstavbu by mohly financovat dotace či zvýhodněné úvěry. U letošních přijímaček na střední školy to byly právě Praha a Středočeský kraj, kde bylo nejvíc neúspěšných […]
číst víceZahrajte si na mafiány v Brně. Vaše zbraň? Zubní kartáček
Fanoušci mafiánských příběhů nemusí jenom donekonečna sjíždět herní sérii Mafia nebo filmového Kmotra. Díky hře Assassin Brno si mohou vyzkoušet jaké je to být mafiánem na vlastní kůži. Místo skutečných zbraní ale budou vyzbrojeni zubním kartáčkem. Assassin Brno se koná pravidelně už od roku 2005 díky spolupráci studentů a absolventů brněnských univerzit. Původně vznikla ve […]
číst více