Česká vědkyně objevila nový druh bakterie díky vzorkům z Antarktidy

Vědkyně z Mikrobiologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Kateřina Snopková objevila nový bakteriální druh. Bakterie se skrývala ve vzorcích, které si už v roce 2015 přivezla ze svého bádání na Antarktidě.
Nový bakteriální druh pojmenovala Snopková Pseudomonas rossensis. Inspirací jí byl ostrov Jamese Rosse, kde má český antarktický výzkumný program základnu. Právě z něj si v roce 2015 vzorky bakterií přivezla.
Pseudomonas rossensis patří do rodu takzvaných Pseudonomád, které zahrnují více než 350 druhů. Některé z nich jsou zdraví škodlivé, rezistentní vůči antibiotikům a mohou způsobit infekce. Právě kvůli jejich antibiotické rezistenci je často problematické takové infekce léčit.
Část bakterií z rodu pseudonomád může ale naopak lidem pomáhat. „Jde o proteinové toxiny, které dokážou selektivně ničit příbuzné bakterie,“ upřesňuje Snopková.
A jaká je tedy nově objevená Pseudomonas rossensis? „Ve srovnání s příbuznými druhy disponuje genetickou výbavou, která pseudomonádě umožňuje překonat stres související s drsnými antarktickými podmínkami, jako jsou nízké teploty, nedostatek dostupné vody a živin, silné sluneční záření nebo opakované cykly zamrzání a rozmrzání,“ popisuje Snopková nový druh bakterie.
Původně chtěla bakterii pojmenovat podle Václava Vojtěcha, prvního Čecha, který kdy stanul na Antarktidě.
„Nakonec jsem ale vyměkla poté, co jsem zjistila, že všechny v posledních letech popsané pseudomonády se odkazují na svou geografickou lokalitu nebo specifickou vlastnost. V tomto je bakteriologická taxonomie celkem konzervativní. Přesto, pojmenovat svůj druh jsem měla na svém seznamu vědeckých přání, které jsem si tímto splnila,“ vysvětluje.
Za výzkum biologických antibiotik získala Snopková v roce 2024 Cenu Wernera von Siemense pro mladé vědce. Objev nového druhu pseudonomád může mimo jiné pomoct s rozšířením povědomí o biodiverzitě mikroorganismů na Antarktidě. Jejich výzkum probíhá pod záštitou Masarykovy univerzity již více než 21 let.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: MUNI
Další články k tématu
Z Evropy mizí některé druhy rostlin, odhalil vědci z MUNI
Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně (MUNI) společně s 250 vědci z celé Evropy sestavili první celoevropskou databázi rostlinné diverzity. Ze …
číst víceDigitální gramotnost má vliv na počítačovou závislost
Větší digitální gramotnost znamená menší riziko vzniku závislosti na počítačových hrách nebo internetu. Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické …
číst víceStudenti z celého světa se sjeli do Brna studovat kremaci
Masarykova univerzita letos uspořádala už druhý ročník Letní školy kremace. Akce organizovaná ve spolupráci s Akademií věd a dalšími šesti evropskými …
číst více