Studenti z celého světa se sjeli do Brna studovat kremaci
Masarykova univerzita letos uspořádala už druhý ročník Letní školy kremace. Akce organizovaná ve spolupráci s Akademií věd a dalšími šesti evropskými univerzitami se těšila rekordnímu zájmu. Na ukázky teorie i praxe dorazili studenti až z Mexika nebo Číny.
Zpopelňování ostatků není výdobytkem moderní doby. Své mrtvé pálili Keltové sídlící v Evropě již v raném středověku. Dnešním studentům pak studium změn lidského těla během kremace může přinést užitečné poznatky z oblasti archeologie, antropologie, historie i chemie. I díky tomu se kromě studentů z Česka na letní školu kremace přihlásili také studenti z Číny, Francie, Hongkongu, Itálie, Mexika a Velké Británie.
Letní škola kombinovala teoretickou i praktickou výuku. Kromě přednášek její účastníci navštívili krematorium v Brně. „Návštěvu krematoria hodnotily i studentky jako jeden z největších highlightů celé letní školy. I když nebyla povinná, dovnitř se šly podívat všechny. Společně jsme pozorovali, jak se rakev posouvá do kremační pece,“ sdělil Kévin Salesse z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V rámci praktické výuky studenti také zkoumali lidské ostatky v různých fázích kremace, vytvářeli 3D záznamy historických uren nebo si nacvičovali, jak takové ostatky vůbec identifikovat.
Nechyběl ani pokus v terénu. Účastníci letní školy postavili tři menší pohřební hranice, na nichž následně spálili prasečí nožky. Sledovali postupnou proměnu prasečích končetin v popel a shoření hranice, které trvalo čtyři hodiny. Na celý pokus z bezpečnostních důvodů dohlíželi hasiči.
„Jsem moc ráda, že jsem se zúčastnila kurzu zaměřeného na kremaci. K takovému tématu se ve škole běžně nedostaneme. Byla to cenná zkušenost. Bylo pro mě podnětné mluvit s vrstevníky o tak tabuizovaném tématu, jako je smrt. Uvědomila jsem si také, jak podobně, a přesto odlišně ji vnímáme,“ chválila si Alison Gouldová, která studuje chemii na univerzitě v Southamptonu v Anglii.
Pokud Vás zaujala Letní škola kremace, můžete se přihlásit na její už třetí ročník. Bližší informace najdete na webu Masarykovy univerzity, konkrétně na stránkách letních a zimních škol.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Nejoblíbenější jídlo studentů? Smažák!
Správa kolejí a menz brněnské Masarykovy univerzity jednou za čtvrt roku vyhodnocuje nejoblíbenější jídla mezi strávníky. Nejaktuálnější výsledky ukázaly, že největší oblibě se těší smažený sýr. Ten je podle manažera menz Tomáše Kaly dlouhodobým favoritem. Hned za ním následují svíčková a řízek. „Tradičně k nejvíce žádaným jídlům patří smažený řízek a svíčková. Ale hlavním hitem […]
číst víceŠest způsobů, jak chránit svůj telefon na univerzitě
Mobilní telefon je dnes již nedílnou součástí života. Jeho ztráta znamená pro majitele značné komplikace. Na vysoké škole jsou studenti v jednom kole. Přebíhají z přednášky na přednášku, na kolej, nebo ze školy do práce. Může se tak snadno stát, že někde něco zapomenou. Třeba právě telefon. Jak ho můžete ochránit před ztrátou nebo krádeží? […]
číst víceDigitální gramotnost má vliv na počítačovou závislost
Větší digitální gramotnost znamená menší riziko vzniku závislosti na počítačových hrách nebo internetu. Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která sledovala zvyklosti 280 tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let ze 44 zemí. V Česku je na sociálních sítích závislých osm procent dospívajících. Ve srovnání s ostatními zeměmi je to mírný podprůměr. […]
číst více