Digitální gramotnost má vliv na počítačovou závislost

26. 10. 2024 | Stojí za přečtení
Digitální gramotnost má vliv na počítačovou závislost

Větší digitální gramotnost znamená menší riziko vzniku závislosti na počítačových hrách nebo internetu. Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která sledovala zvyklosti 280 tisíc dětí ve věku od 11 do 15 let ze 44 zemí. V Česku je na sociálních sítích závislých osm procent dospívajících. Ve srovnání s ostatními zeměmi je to mírný podprůměr.

V průměru je 11 procent dospívajících závislých na sociálních sítích a 12 procent závislých na hraní počítačových her. Ve druhém případě jde převážně o chlapce. „Řešení spočívá ve výuce zaměřené na digitální gramotnost. Na jedné straně dospívající naučíme digitální média využívat smysluplně, přitom jim ale vysvětlíme, že užívání sítí a her má své meze,“ vysvětlil Lukas Blinka z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity, jeden z hlavních autorů studie.

Ve zemích, kde školy digitální gramotnost vyučují, je procento závislých menší, protože děti si během výuky uvědomí, že přílišné používání sociálních sítí a hraní her škodí. Nejohroženější skupinou jsou podle studie jedenáctiletí. Třetina z nich hraje hry denně, u chlapců je to téměř polovina.

Digitální závislost se netýká jen dospívajících. Podle loňské zprávy o nadměrném využívání internetu se s ní potýká přes 400 tisíc dospělých. Až třetina oslovených pak uvedla, že kvůli internetu zanedbávají i tak důležité věci jako je jídlo nebo spánek.

Další průzkum se zase zaměřil na to, kolik času na internetu dospělí stráví. Polovina dotázaných uvedla, že u obrazovek tráví přiměřené množství času. Těsně za nimi ale stálo 43 procent lidí, kteří si myslí, že internetu věnují příliš času. U mladších lidí bylo číslo ještě větší. Dvě třetiny lidí do 24 let věku, což zahrnuje i vysokoškoláky, si uvědomuje, že na internetu tráví příliš mnoho hodin denně.

Obdobně na tom byli i lidé s vysokoškolským vzděláním, 54 procent podle svých slov tráví on-line příliš mnoho času. Třetina z nich se kvůli tomu občas cítí provinile a 25 procent tento pocit zažívá velmi často nebo pořád. Zajímavostí je, že provinilost pociťují zejména mladší uživatelé a lidi z Moravy.

Zdroj: Novinky.cz, myTimi, Novinky.cz, Dvojklik, Novinky.cz

Další články k tématu

Z Evropy mizí některé druhy rostlin, odhalil vědci z MUNI

Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně (MUNI) společně s 250 vědci z celé Evropy sestavili první celoevropskou databázi rostlinné diverzity. Ze získaných dat vyplývá, že rozmanitost rostlin v evropských lesích, mokřadech a na loukách rychle mizí. Může za to činnost člověka i šíření invazivních druhů. Získané údaje ukazují velké změny například v evropském vnitrozemí, včetně České republiky. „Středoevropské i […]

číst více

Nejoblíbenější jídlo studentů? Smažák!

Správa kolejí a menz brněnské Masarykovy univerzity jednou za čtvrt roku vyhodnocuje nejoblíbenější jídla mezi strávníky. Nejaktuálnější výsledky ukázaly, že největší oblibě se těší smažený sýr. Ten je podle manažera menz Tomáše Kaly dlouhodobým favoritem. Hned za ním následují svíčková a řízek. „Tradičně k nejvíce žádaným jídlům patří smažený řízek a svíčková. Ale hlavním hitem […]

číst více

Šest způsobů, jak chránit svůj telefon na univerzitě

Mobilní telefon je dnes již nedílnou součástí života. Jeho ztráta znamená pro majitele značné komplikace. Na vysoké škole jsou studenti v jednom kole. Přebíhají z přednášky na přednášku, na kolej, nebo ze školy do práce. Může se tak snadno stát, že někde něco zapomenou. Třeba právě telefon. Jak ho můžete ochránit před ztrátou nebo krádeží? […]

číst více