Cenu Neuron pro české vědce získal významný psychiatr

28. 10. 2024 | Aktuality
Neuron

Cenu Neuron každoročně získávají ti nejlepší čeští vědci. Tu letošní obdržel profesor Cyril Höschl, který mimo jiné zastává funkci emeritního děkana 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Dařilo se mu nadchnout studenty pro studium tohoto oboru, a zároveň dokázal oslovit i širokou veřejnost. Pomohl nám pochopit důležitost psychiatrie a zasadil se o to, že se na psychiatrické pacienty společnost už nedívá tolik skrz prsty,“ uvedla k Höschlovu odkazu spoluzakladatelka a ředitelka Nadace Neuron Monika Vondráková.

Höschl se už delší dobu potýká s multisystémovou atrofií. Přesto je stále aktivní, šíří kolem sebe dobrou náladu a účastní se rozhovorů i přednášek.

Za svůj život se výrazně podílel na rozšíření povědomí o psychických onemocněních. Svoji práci zasvětil popularizaci psychiatrie a destigmatizaci psychiatrických pacientů. Založil časopis Psychiatrie, psal učebnice pro studenty a také byl ředitelem Národního ústavu duševního zdraví. Ten je výzkumně a klinicky orientovanou institucí, testují se tam nové léčebné metody a poskytují tam analýzy a konzultace psychiatrické péče.

Po pádu komunistického režimu získal Höschl jako první člověk ze zemí střední a východní Evropy místo prezidenta Evropské psychiatrické asociace.

Podle Jana Konvalinky, předsedy vědecké rady Nadace Neuron, získal Höschl cenu za svoji celoživotní systematickou práci. „A současně i za jeho velké zásluhy o změnu systému péče o psychiatrické pacienty a za výuku nových lékařů. Cyril Höschl tak zlepšil život nám všem,“ doplnil Konvalinka.

Cenu Neuron získal Höschl u příležitosti Světového dne duševního zdraví. Každoročně v tento den probíhají přednášky, kurzy a připomíná se význam psychohygieny s cílem bojovat proti sociálním stigmatům spojeným s psychickým onemocněním. Spolu s cenou Neuron její laureáti obdrží i finanční příspěvek ve výši 1,5 milionu korun.

Zdroj: Univerzita Karlova

Další články k tématu

Co si hledali v kabince? Lékařská fakulta řeší stížnosti na přijímačky

3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy dostala po prvním kole přijímacího řízení, které se konalo v pražském Kongresovém centru třetí týden v červnu, několik stížností. Důvodem jsou údajné podvody. Uchazečům o studium vadilo, že někteří během zkoušky odcházeli na toaletu. „Pochybuji, že někdo kontroloval, co kdo hledal a nehledal v kabince,“ uvedla k tomu jedna z uchazeček na sociální […]

číst více

Kvůli pandemii koronaviru dětem zestárl mozek. Dívkám třikrát tolik

Výzkum amerických vědců odhalil, že během koronavirových lockdownů dětem výrazně zestárl mozek. Chlapcům v průměru o 1,4 roku víc, než bylo v daném věku očekávané, dívkám dokonce o 4,2 roku. Testů se zúčastnily děti od 12 do 16 let. Výzkumníci shromáždili 160 snímků z magnetické rezonance mozku lidí ve věku 17 let vyhotovených v roce […]

číst více

Vysoké školy a povodně: Co se změnilo a jak pomáhají

V září Česko zasáhly rozsáhlé povodně, které si vyžádaly několik životů a způsobily miliardové škody. Situace ovlivnila také výuku na některých univerzitách. Do pomoci s následky ničivé vody se zapojili i studenti. Masarykova univerzita Na Masarykově univerzitě kvůli povodním posunuli začátek zimního semestru o týden. „Informace z Bezpečnostního a krizového výboru Masarykovy univerzity uvádí, že dopravní dostupnost […]

číst více