Veřejné vysoké školy
Prezident jmenoval 12 rektorů vysokých škol
Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dvanáct rektorů veřejných vysokých škol. Nakonec se jmenování nekonalo na Pražském Hradě, ale v Karolinu a samotné předání dekteru provedl na žádost prezidenta ministr školství Robert Plaga. Noví rektoři a rektorky povedou školy do roku 2022. Většina z nich nastoupí do funkce od února, pouze staronové rektorka Vysoké školy ekonomické […]
číst víceSoukromá vs. veřejná VŠ
Studium na soukromé nebo veřejné vysokoškolské instituci? „Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání,“ tvrdil Markem Twain. Zvolte si školu tak, aby jeho slova platila i pro vaši cestou k poznání.
číst vícePo které škole najdou absolventi největší uplatnění?
Které vysoké školy mají nejvyšší uplatnění absolventů? Na to se ptala studie datových žurnalistů Českého rozhlasu. Podívejte se, k čemu dospěli.
číst víceCo studovat: veřejnou, nebo soukromou VŠ?
V České republice si můžete vybrat mezi desítkami vysokých škol. Na vaši přihlášku každý rok čekají dvě státní, přibližně 25 veřejných a bezmála padesátka soukromých. Přečtěte si, jak zvolit tu, která vám bude vyhovovat.
číst víceI veřejné školy mají své ceníky. Podívejte se, na jaké poplatky můžete narazit
Během vysokoškolského studia se studenti běžně setkávají s poplatky za přihlášku či třeba za delší nebo další studium. Jenomže toho, za co se na vysoké škole platí, je mnohem víc. Na jaké položky v cenících veřejných škol jsme například narazili, to už se dočtete v tomto článku.
číst víceCo slibují strany ve volbách studentům?
Zajímá vás, jak mohou blížící se volby ovlivnit váš studentský život? V poslední době se živě diskutovalo o školném a poplatcích na vysokých školách či o podobě státních maturit. Podívejte se, jaké plány mají jednotlivé politické strany.
číst víceReforma vysokého školství v řeči násobilky. Co chystá ministr?
2×5 – takto lapidárně označil ministr školství Petr Fiala svou desetibodovou vizi vysokého školství. Plán ministerstva, který byl představen 5. února, by měl podle jeho tvůrců vést ke spokojenosti představitelů škol, učitelů i samotných žáků a studentů. Polovina bodů, tedy jakési „1×5“, je věnována vysokému školství. Z nich vyplývá, že ministr by se rád zaměřil na profilaci vysokých škol, jež […]
číst víceJarní přípravné kurzy na VŠ
Příprava ke zkouškám a následnému studiu na vysoké škole asi nikomu nepřipomíná procházky rozkvetlým parkem. Zvlášť ne, pokud část svých paměťových buněk musí člověk obětovat ještě přípravě na maturitu. V takovou chvíli je možná nasnadě využít nabídky některého z přípravných kurzů, které by mohly pomoci. Na jaře jsou v nabídce zejména ve „zrychlené“ formě.
číst víceVeřejná, státní nebo soukromá?
S tím, jak se stále častěji a hlasitěji hovoří o možném zavedení školného na veřejných a státních školách, začínají se mezi studenty stále více ozývat debaty o tom, zda už pak nebude takový rozdíl mezi tím, zda si podat přihlášku na soukromou, nebo státní či veřejnou školu. Jenže o výběru vysoké školy by rozhodně neměla rozhodovat jen finanční stránka studia… Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)
číst víceZajímavosti z nové ročenky o vysokém školství
České Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo minulý týden svou Výroční zprávu o činnosti vysokých škol za rok 2009. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že v roce 2009 : uskutečňovalo svoji vzdělávací činnost 72 vysokých škol (VŠ), z toho 26 veřejných, 2 státní a 44 soukromých obě státní a 3 soukromé vysoké školy (Univerzita Jana Amose Komenského, s.r.o., Metropolitní univerzita Praha, o.p.s., a Vysoká škola […]
číst více