Masarykova univerzita v Brně
Letní školy chemie životního prostředí a ekotoxikologie
CETOCOEN, Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí při Masarykově univerzitě v Brně, pořádá ve spolupráci se Sekretariátem Stockholmské úmluvy o persistentních organických polutantech letní školu se zaměřením na řešení problémů s toxickými látkami. Jedná se o vůbec první aktivitu v rámci projektu CETOCOEN, která ale navazuje na předchozí úspěšné ročníky organizované pod hlavičkou centra RECETOX. Účastníci – jak odborníci, tak studenti – […]
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Fyzika I.
Kdyby se dnes Newton či Einstein chystali na vysokou školu, možná by se divili v jaké míře se dnes fyzika studuje. Abyste se v té změti oborů neztratili, přinášíme vám malého průvodce. V první části se zaměříme na Masarykovu univerzitu, Karlovu univerzitu, Technickou univerzitu v Liberci a Jihočeskou univerzitu.
číst víceSpeciál O OBORECH: Chirurgie
Chcete pomáhat lidem? Láká vás náročná, ale zároveň smysluplná práce? Jste schopni rychlé reakce i ve chvílích, kdy se rozhoduje o lidském životě? A konečně… nevadí vám pohled na krev? Třeba i nějak takto by mohl vypadat inzerát, v němž by zdravotnická zařízení poptávala nové chirurgy. Nejspíš se vám zdají v něm naznačená „kritéria přijetí“ příliš přísná, ale právě o tom práce chirurga také je…
číst vícePříručky pro prváky
Prváci se na každé univerzitě stávají se svým zmatečným pobíháním a nekonečnými dotazy oblíbeným terčem vtipů a „brzdami“ na studijním oddělení. Patříte-li letos ke skupince tzv. „zelenáčů“ a rádi byste se vyhnuli zbytečným problémům, určitě se porozhlédněte po průvodcích určených speciálně vám. Zde přinášíme jejich základní přehled. Pozn. Článek byl 13. 9. 2013 aktualizován. (kav)
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Uměnovědná studia
Že umění někdy může být i věda dokládá obor, který u nás samostatně nabízejí celkem dvě vysoké školy. Nazývá se uměnovědná studia a jeho cílem je připravit takové odborníky, kteří mají nejen široký kunsthistorický rozhled, ale jsou schopni umění také správně teoreticky i prakticky interpretovat. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Archivnictví
Archivnictví, ač se to možná na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti představuje jeden z nejvýznamnějších oborů, které lidská společnost vyvinula. Kdyby totiž nebyl objeven způsob, jak zachovat, utřídit a reprodukovat naše kulturní dědictví či úřední dokumenty, žili bychom dnes patrně ve velmi dezorientovaném světě… (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst víceSpeciál O OBORECH: Hispanistika
Španělština se v poslední době stává jedním z velmi oblíbených vyučovaných jazyků. Nejenže poskytuje dobrou alternativu za všeovládající angličtinu (kterou dnes aspoň v základech ovládá téměř každý), ale podle mnohých je to jazyk, který se nejen dobře učí, ale také dobře zní. Neméně zajímavá je však také španělská historie či literatura… Tak nějak by mohl znít aspoň malý zlomek důvodů, proč své vysokoškolské studium obětovat právě tomuto románskému jazyku. (článek byl aktualizován 28. 11. 2009)
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Humanitní studia – I. díl
Ačkoli slovo „humanitní“ byste přímo v názvu fakulty našli jen na jedné univerzitě, s humanitními studii mají co do činění také další vysoké školy. Zpravidla se totiž humanitní obory skrývají v rámci nejrůznějších fakult. (článek byl aktualizován 1. 12. 2009)
číst víceJak to vypadá na kolejích
Dostat se na vysokou školu je jedna věc, pokud ale nemáte školu v místě bydliště, vyvstane hned další obtíž – sehnat ubytování. Tradičně v polovině září všechny univerzitní metropole zaplaví příval studentů zoufale shánějících místo kde složit hlavu. Přidělení kolejí pro dojíždějící totiž vůbec není samozřejmostí.
číst více